Jaderná fyzika a energetika

Článků v rubrice: 569

Jaderná šedesátnice v plné síle

Mezinárodní agentura pro atomovou energii se sídlem ve Vídni byla založena v roce 1957, bývalé Československo bylo jejím zakládajícím členem. MAAE (International Atomic Energy Agency – IAEA) je nezávislou mezivládní organizací v systému OSN pro vědu a technologii v oblasti mírového využívání jaderné energie v souladu se Smlouvou o nešíření jaderných zbraní. Činnost agentury se zaměřuje zejména na podporu a kontrolu využití jaderné energie, na využití radioaktivních izotopů v lékařství, zemědělství, hydrologii a průmyslu, na šíření vědeckých informací a technických znalostí, pořádání odborných kurzů a konferencí, vydávání publikací a poskytování technické pomoci i řešení právních aspektů využití jaderné energie. „Za posledních šest desetiletí se svět velmi změnil a MAAE po celou dobu držela krok jak s měnícími se potřebami člověka, tak s rozvojem technologií,“ řekl její generální ředitel Yukiya Amano při příležitosti 60. výročí založení MAAE. Připomeňme si alespoň některé z řady jejích cílů.

Fotogalerie (1)
Budovy IAEA ve Vídni (zdroj Adobe Stock)

V roce 1957 měla MAAE 26 členských zemí, dnes už jich je 168. Většina patří mezi země rozvojové, a právě ty s největším uznáním a vděčností přijímají a využívají přínosy jaderné vědy a techniky v oblasti zdraví, zemědělství, průmyslu, ve výrobě elektrické energie i v mnoha jiných oblastech.

Sedmnáct cílů udržitelného rozvoje

MAAE pomáhá svým členským zemím dosáhnout sedmnácti cílů udržitelného rozvoje. Aktivně se podílí na mnoha z nich, včetně těch, které se týkají chudoby a hladu, zdraví, zajištění čisté vody, dostupné a čisté elektřiny i změny klimatu.

Uplynulých 60 let prokázalo důležitou úlohu jaderné vědy a techniky při podpoře udržitelného rozvoje. Klíčovou úlohou MAAE je také zabránit šíření jaderných zbraní formou dohledu nad dodržováním  jaderných záruk ve 180 zemích světa. Několik set pracovníků MAAE je neustále na cestách, pravidelně navštěvuje jaderná zařízení, kontroluje pohyb jaderných materiálů a jejich zabezpečení před zneužitím pro jiné než mírové účely.

Jaderná bezpečnost

MAAE pomáhá při neustálém zvyšování bezpečnosti všech jaderných technologií a podílí se i na výměně provozních zkušeností jaderných elektráren. Slouží rovněž jako centrální globální platforma pro mezinárodní spolupráci vedoucí k zabránění zneužití jaderných a jiných radioaktivních materiálů pro teroristické účely a udržuje databázi o nehodách při nelegálním obchodování s jadernými materiály.

Životní prostředí a medicína

MAAE poskytuje členským zemím zařízení pro detekování radioaktivity, školí pohraniční stráže a celníky, vydává bezpečnostní doporučení a směrnice, atd. Jaderná energie může splnit dvojjediný úkol, a to zajišťovat dodávky dostupné a čisté elektřiny a současně snižovat emise skleníkových plynů. Jaderná energie je nejsilnějším zdrojem k výrobě elektřiny bez emisí CO2.

Služby MAAE využívají dále například zemědělci, kteří získávají výnosnější druhy obilí, rybáři, kteří mohou lovit ryby v čistějších vodách díky uplatnění ekologických opatření, pacienti, kteří mají snazší přístup k radioterapii a nukleární medicíně.

Podle: Yukiya Amano: Atoms for peace and development for the benefit of humankind. The IAEA Bulletin, Sept. 2016, s. 16

Zkrácený překlad

Václav Vaněk
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Jaderná věda odhaluje podvody s potravinami

Když běžní spotřebitelé nakupují potraviny, nemusejí vždy odhalit podvod, i když si budou pečlivě číst etikety. Podvod s potravinami lze definovat jako jakékoli úmyslné jednání s cílem ...

Evropský projekt Shift2DC - přepneme na stejnosměrné napájení?

V rámci iniciativy Horizon Europe vznikl výzkumný a vývojový projekt Shift2DC, který bude zkoumat výhody stejnosměrného napájení. Tento ambiciózní program EU je aktuálně v 10.

Vnitřní jádro Země je měkké, křivé, kývá se a zpomaluje rotaci

Srdce naší planety se posledních 14 let otáčí nezvykle pomalu, potvrzuje nový výzkum. A pokud bude tento záhadný trend pokračovat, mohlo by to potenciálně prodloužit pozemské ...

Vlny veder, Golfský proud a tání Grónského ledu

O osudu Golfského proudu rozhodne "přetahovaná" mezi dvěma typy tání grónského ledového příkrovu, naznačuje nová studie. Odtok z grónského ledového příkrovu by ...

Nejtěžší částice antihmoty, jaká kdy byla objevena

Nově nalezená antičástice, zvaná antihyperhydrogen-4, by mohla být potenciálně v nerovnováze se svým částicovým protějškem, což by mohlo poodhalit tajemství původu našeho ...

Nejnovější video

Nad staveništěm největšího tokamaku světa

Proleťte se nad budoucím fúzním reaktorm ITER

close
detail