Tajemství komplexu menších spliceozomů
V lidských buňkách se k produkci proteinů používá pouze malá část informací zapsaných v genech. Jak buňka vybere ty správné informace? Velký molekulární stroj zvaný ...
V roce 1957 měla MAAE 26 členských zemí, dnes už jich je 168. Většina patří mezi země rozvojové, a právě ty s největším uznáním a vděčností přijímají a využívají přínosy jaderné vědy a techniky v oblasti zdraví, zemědělství, průmyslu, ve výrobě elektrické energie i v mnoha jiných oblastech.
Sedmnáct cílů udržitelného rozvoje
MAAE pomáhá svým členským zemím dosáhnout sedmnácti cílů udržitelného rozvoje. Aktivně se podílí na mnoha z nich, včetně těch, které se týkají chudoby a hladu, zdraví, zajištění čisté vody, dostupné a čisté elektřiny i změny klimatu.
Uplynulých 60 let prokázalo důležitou úlohu jaderné vědy a techniky při podpoře udržitelného rozvoje. Klíčovou úlohou MAAE je také zabránit šíření jaderných zbraní formou dohledu nad dodržováním jaderných záruk ve 180 zemích světa. Několik set pracovníků MAAE je neustále na cestách, pravidelně navštěvuje jaderná zařízení, kontroluje pohyb jaderných materiálů a jejich zabezpečení před zneužitím pro jiné než mírové účely.
Jaderná bezpečnost
MAAE pomáhá při neustálém zvyšování bezpečnosti všech jaderných technologií a podílí se i na výměně provozních zkušeností jaderných elektráren. Slouží rovněž jako centrální globální platforma pro mezinárodní spolupráci vedoucí k zabránění zneužití jaderných a jiných radioaktivních materiálů pro teroristické účely a udržuje databázi o nehodách při nelegálním obchodování s jadernými materiály.
Životní prostředí a medicína
MAAE poskytuje členským zemím zařízení pro detekování radioaktivity, školí pohraniční stráže a celníky, vydává bezpečnostní doporučení a směrnice, atd. Jaderná energie může splnit dvojjediný úkol, a to zajišťovat dodávky dostupné a čisté elektřiny a současně snižovat emise skleníkových plynů. Jaderná energie je nejsilnějším zdrojem k výrobě elektřiny bez emisí CO2.
Služby MAAE využívají dále například zemědělci, kteří získávají výnosnější druhy obilí, rybáři, kteří mohou lovit ryby v čistějších vodách díky uplatnění ekologických opatření, pacienti, kteří mají snazší přístup k radioterapii a nukleární medicíně.
Podle: Yukiya Amano: Atoms for peace and development for the benefit of humankind. The IAEA Bulletin, Sept. 2016, s. 16
Zkrácený překlad
V lidských buňkách se k produkci proteinů používá pouze malá část informací zapsaných v genech. Jak buňka vybere ty správné informace? Velký molekulární stroj zvaný ...
Do rubriky "Od čtenářů" jsme zařadili článek od pana Vladislava Černého, tč. studenta U3V, jehož celoživotním chlebem byly železnice včetně nejmodernějších projektů.
Do konce dubna se mohou žáci základní a středních škol přihlašovat do soutěže „Vím proč“ o sto tisícové výhry.
Platformy sociálních médií změnily způsob života. Spojujeme se, učíme se, sdílíme informace. Pohodlí sdílení osobních údajů však může také vystavit uživatele různým bezpečnostním rizikům.
Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.