Litevské lasery
Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.
V roce 1892 byl Edvard Munch svědkem krvavě červeného západu Slunce nad norským Oslo. Přírodní úkaz ho inspiroval k vytvoření svého nejslavnějšího obrazu „Výkřik“. Neobvyklý západ Slunce byl pravděpodobně způsoben výbuchem sopky Krakatoa, která do horních vrstev atmosféry vypustila velké množství popela a plynů. V důsledku toho se teplota Země ochladila o více než 1 stupeň Celsia a ochlazovací účinek sopečných výbuchů se stal součástí úvah o záměrné kontrole klimatu.
Mnohé kultury měly své „vyvolávače dešťů“, jejichž snahou bylo zajistit přízeň bohů. V moderním světě tuto úlohu přebírají klimatičtí inženýři a obor klimatického inženýrství nebo-li geoinženýrství. Geoinženýři hledají metody boje proti nežádoucím účinkům antropogenních změn klimatu a snaží se přispět v boji proti globálnímu oteplování. Na geoinženýrství jako obor existují zjednodušeně řečeno dva radikálně odlišné názory: je to rychlá a relativně snadná náprava problémů souvisících se změnami klimatu a je to obraz vědců ničících svět.
Obavy z emisí CO2
Již v roce 1965 varovala skupina vědců prezidenta Lyndona Johnsona, že emise CO2 ze spalování fosilních paliv mohou způsobit výrazné změny klimatu s ničivými dopady. Tehdy vědci například uvažovali o rozmístění miniaturních odrazových částic na ploše asi 13 milionů km2 oceánu, které měly odrazit zpět do vesmíru asi 1 % slunečního záření. Podle Davida Keitha, fyzika a odborníka v oblasti energie z University of Calgary (Kanada), to bylo dost bláznivé geoinženýrské řešení a v následujících desetiletích byly podobné nápady odloženy.
Nedávný vývoj v oblasti emisí CO2 je opět vrátil na pořad dne. Důvodů je řada – např. navzdory dlouhým diskusím a mezinárodním úmluvám – emise CO2 i nadále rostou, nebo skutečnost, že led v oblasti pólů taje rychleji než kdykoliv předtím. Proto Paul Crutzen, přední holandský chemik atmosféry, který v roce 1995 získal Nobelovu cenu za chemii za svou práci týkající se destrukce atmosférického ozonu, naléhá, abychom začali o metodách geoinženýrství znovu seriozně uvažovat.
K omezení globálního oteplování planety Země vede podle vědců řada způsobů. Patří mezi ně:
Podle návrhu fyzika Johna Lathama by bylo možné zesvětlit stávající mraky nejen mnoha lodními stopami, ale ekologičtějším způsobem, totiž rozprašováním mikroskopických kapiček mořské vody do vzduchu z flotily plachetnic bez posádky. Jakmile kapky dosáhnou výšky asi 300 metrů, převážná část vody se odpaří a zůstanou krystalky soli. V této výšce se v okolí částic začne opět kondenzovat vodní pára. Nové kapky tak vytvářejí nízká mořská oblaka, která pokrývají asi čtvrtinu světového oceánu. Myšlenkou Lathana je tyto mraky rozjasnit rozprášením solného aerosolu, a tím zečtyřnásobit počet vodních kapiček v mracích. Čím menší jsou kapičky, tím větší je jejich povrchová plocha a tím více slunečního záření se odrazí zpět do vesmíru. Jemnou mořskou mlhu by do výšky rozprašovaly speciální plachetnice, tzv. Flettnerovy lodě bez posádky vybavené svislými rotujícími válci na rozprašování jemné mlhy z mořské vody. Turbíny roztáčené vodou proudící kolem lodi by generovaly elektřinu potřebnou k pohonu rotorů. S koncepcí této lodě přišel Stephen Salter, emeritní profesor techniky na University of Edinburgh. Salter a Lathan odhadují, že pokud by jedna loď v ceně okolo 2 milionů dolarů rozprášila přibližně 30 litrů mořské vody za sekundu, potom by při celkových nákladech 3 miliard dolarů mohlo být odvráceno globální oteplení způsobené zdvojnásobením množství CO2 v atmosféře. Z mnoha geoinženýrských projektů se rozprašování mořské vody z plavidel poháněných větrem zdá být nejméně nebezpečným. Naproti tomu kyselina sírová ve stratostéře zůstává několik let.
Přímá absorpce CO2 z atmosféry
Jedním ze způsobů jak odstranit CO2 z atmosféry, je zvýšit zásaditost mořské vody rozštěpením chloridu sodného na hydroxid sodný a kyselinu chlorovodíkovou. Kyselina by se ukládala na pevnině a hydroxid sodný by zůstal v oceánu. Díky tomu by se ve vodě rozpustilo více CO2 bez dalšího okyselování oceánu. Uhlík by nakonec skončil na mořském dně jako uhličitan vápenatý. Konstrukce zařízení na úpravu mořské vody by ale byla nákladná a bylo by třeba na 100 velkých úpraven pro pohlcení asi desetiny ročně vypouštěného CO2. Nejslibnější alternativou, jejímiž průkopníky jsou Klaus S. Lackner z kolumbijské univerzity a David W. Keith z univerzity v Calgary, je vybudování praček plynu na pevnině, které by zachycovaly CO2 přímo z okolního vzduchu do speciálně vyvinuté plastické hmoty. Když se tato hmota, obsahující CO2, propláchne vodní parou, vytvoří se proud čistého CO2, který lze izolovat pod zemí nebo jednoho dne dokonce přeměnit zpět na uhlovodíkové palivo. Velký problém však spočívá v tom, že odsávání CO2 z atmosféry je drahé – jedná se o 1 000 dolarů na každou zachycenou tunu CO2. V říjnu 2009 založil David Keith společnost Carbon Engineering , jejímž cílem je vybudovat zařízení na záchyt CO2 při nákladech 100 až 250 dolarů na tunu. S nápadem jak snižovat emise CO2 přišel i významný myslitel a autor teorie Gaia James Lovelock. Jeho návrh spočívá v zaorávání dřevěného uhlí do půdy. Zemědělci by měli veškerý zemědělský odpad obsahující uhlík přeměňovat na biologicky neodbouratelné dřevěné uhlí a zapravovat ho do půdy.
Žádná vláda není dosud ochotna geoinženýrství podporovat, není však vyloučeno, že se tak nestane v budoucnosti. Zastánci geoinženýrství se rovněž ucházejí o přízeň „bohatých sponzorů“. Například Lowell Wood, který stál v pozadí neúspěšného projektu hvězdných válek prezidenta Ronalda Reagena,.pochybuje o tom, že by vlády dosáhly dohody a hodlá se obrátit na miliardáře. Má patrně na mysli Billa Gatese, který geoinženýrský výzkum podporuje již 3 roky. Gates investuje rovněž do firmy Intelectual Ventures, která podporuje projekt StratoShield, v jehož rámci se do horních vrstev atmosféry vypouští oxid siřičitý pomocí hadic, které se udržují ve výšce díky balónům. Na druhé straně známý klimatický skeptik Lee Lane z American Enterprise Institute tvrdí, že přínosy geoinženýrství převažují nad náklady.
Podle zahraničních materiálů zpracoval Václav Vaněk, redakčně kráceno.
Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.
V Indickém oceánu je oblast, kde je slabší gravitace, nižší než je průměrná jinde na hladině moří. Prohlubeň leží v Lakadivském moři asi 1 200 km jihozápadně od Indie a byla objevena v roce 1948.
Astronauti na palubě čínské vesmírné stanice „Nebeský palác“ předvedli nový způsob výroby raketového paliva a dýchatelného kyslíku napodobením chemické reakce v rostlinách.
Již od roku 1993 myslí energetická společnost ČEZ na to, jak podpořit vzdělávání veřejnosti, a hlavně mladých, v oblasti techniky. Energetika bude potřeboval stále více techniků (a nejen těch) ...
V rekordním čase se Dominikánské republice podařilo úspěšně potlačit nový vpád středomořské ovocné mušky, vysoce destruktivního škůdce ohrožujícího zemědělskou produkci po celém světě.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.