Fyzika a klasická energetika

Článků v rubrice: 262

Skladování energie pomocí chladu

Do nedávné doby mohli provozovatelé sítě skladovat energii pouze ve velkých zásobnících vody u vodních elektráren. V budoucnu budou stále větší podíl v energetickém mixu tvořit obnovitelné zdroje energie s přetržitou výrobou elektřiny. Proto je aktuální otázka skladování elektřiny pro období, kdy Slunce nesvítí nebo vítr nefouká. Protože nelze v blízkosti měst budovat nové vodní rezervoáry, bude třeba k využití zelené energie vybudovat kompaktní skladovací systémy.

Fotogalerie (1)
Ilustrační foto

Firma HighviewPowerStorage se sídlem v Londýně ověřuje poloprovozní zařízení o výkonu 300 kW, které má skladovat elektřinu v době nízké poptávky neobvyklým způsobem. Přebytečná elektřina se použije k pohonu chladicího zařízení, které ochladí vzduch na minus 190 stupňů Celsia a výsledný kapalný vzduch nebo kryogen se bude skladovat v nádrži při tlaku 1 bar. V okamžiku větší poptávky po elektřině, tlak kryogenu se zvýší na 70 bar a ohřeje se v tepelném výměníku. Vznikne vysokotlaký plyn pohánějící turbínu k výrobě elektřiny. Studený vzduch se přitom zachycuje a znovu používá k výrobě dalšího kryogenu. Při použití ambientního tepla k ohřevu kryogenu lze získat přibližně 50 % elektřiny, která byla do něho vložena. Účinnost lze zvýšit na přibližně 70 %, pokud se využije odpadní teplo z blízkého průmyslového zařízení nebo elektřina k ohřevu kryogenu na vyšší než pokojovou teplotu.

Na rozdíl od přečerpávacích vodních elektráren, které vyžadují velké zásobníky vody, lze kryogenní zařízení budovat kdekoliv. V Japonsku jsou vyvíjeny baterie, které mají účinnost 80‑90 %, ale stojí asi 4 000 dolarů/kW. Naproti tomu kryogenní skladování by stálo asi 1 000 dolarů/kW, protože vyžaduje méně drahé materiály. Nižší náklady jsou pro skladování energie výhodné, i když na úkor účinnosti. Společnost Highview zatím získává kryogen z vnějších zdrojů. V nedávné době ale vybudovala závod na zkapalňování vzduchu a začne vyrábět svůj vlastní kryogen. Do konce roku 2012 plánuje výstavbu komerčního zařízení na skladování energie o výkonu 3,5 MW s tím, že do začátku roku 2014 zvýší jeho výkon na 8‑10 MW.

Jiným způsobem skladování nadbytečné elektřiny je využití stlačeného vzduchu, který je v nádržích skladován z bezpečnostních důvodů v podzemí. Při vzniku poptávky po elektřině je stlačený vzduch uvolněn a použit k pohonu turbíny. Timothy Havel ze společnosti Energy Compression se sídlem v Bostonu používá ke skladování stlačeného vzduchu zeolity, které mají strukturu včelího plástu s mikropóry, které zachycují molekuly vzduchu, když je materiál ochlazován, a které je uvolňují, když je materiál zahříván.

podle New Scientist, 2011, č. 2801, s. 21

Václav Vaněk
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Chytré domácnosti a „hodinoví ajťáci“

Světla, která se sama rozsvítí a zhasnou, topení, které nastaví ideální teplotu, než přijdete z práce, dveře, které se po odchodu zamknou, pračky, myčky a vysavače ovládané na dálku.

Tajemství komplexu menších spliceozomů

V lidských buňkách se k produkci proteinů používá pouze malá část informací zapsaných v genech. Jak buňka vybere ty správné informace? Velký molekulární stroj zvaný ...

Úvaha nad vysokorychlostními vlaky

Do rubriky "Od čtenářů" jsme zařadili článek od pana Vladislava Černého, tč. studenta U3V, jehož celoživotním chlebem byly železnice včetně nejmodernějších projektů.

Startuje další fyzikální soutěž Vím proč

Do konce dubna se mohou žáci základní a středních škol přihlašovat do soutěže „Vím proč“ o sto tisícové výhry.

Hrozba sociálních médií? 10 příkladů

Platformy sociálních médií změnily způsob života. Spojujeme se, učíme se, sdílíme informace. Pohodlí sdílení osobních údajů však může také vystavit uživatele různým bezpečnostním rizikům.

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail