Fyzika a klasická energetika

Článků v rubrice: 262

Nový typ chladničky udrží chlad po dobu deseti dnů

Britská firma TrueEnergy se sídlem v Tywyn, hrabství Gwynedd, vyvinula chladničku, která umožní uchovat chlad až 10 dní po ztrátě elektrického napájení.

Fotogalerie (1)
Ilustrační foto

Původně byla vyvinuta pro snazší skladování vakcín v rozvojových zemích. Ke skladování vakcín používají chladničky baterie, případně led k překonání přechodného výpadku proudu. Baterie však mají omezenou životnost a led se bude chovat rozdílně v závislosti na pokojové teplotě – poskytne buď příliš mnoho, nebo příliš málo chladu, což vede uvnitř chladničky k nežádoucím fluktuacím teploty. A zde přicházejí na pomoc materiály umožňující fázovou přeměnu. Tyto materiály se chovají normálně, pokud mají pevnou formu: když absorbují teplo, teplota materiálu se zvyšuje. Když ale začínají tát – mění fázi – absorbují velké množství tepla ze svého okolí, přičemž ale udržují konstantní teplotu až do ukončení fázové přeměny. I když firma True Energy neuvádí, jaký materiál používá, naznačila, že se jedná o materiál s ideálním bodem tání pro chlazení 5 stupňů Celsia. Chladnička pro skladování vakcín byla odsouhlasena Světovou zdravotnickou organizací v roce 2010 a společnost se nyní snaží aplikovat tuto technologii u domácích a komerčně využívaných chladniček.

podle New Scientist, 2011, č. 2794, s. 20

Václav Vaněk
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Chytré domácnosti a „hodinoví ajťáci“

Světla, která se sama rozsvítí a zhasnou, topení, které nastaví ideální teplotu, než přijdete z práce, dveře, které se po odchodu zamknou, pračky, myčky a vysavače ovládané na dálku.

Tajemství komplexu menších spliceozomů

V lidských buňkách se k produkci proteinů používá pouze malá část informací zapsaných v genech. Jak buňka vybere ty správné informace? Velký molekulární stroj zvaný ...

Úvaha nad vysokorychlostními vlaky

Do rubriky "Od čtenářů" jsme zařadili článek od pana Vladislava Černého, tč. studenta U3V, jehož celoživotním chlebem byly železnice včetně nejmodernějších projektů.

Startuje další fyzikální soutěž Vím proč

Do konce dubna se mohou žáci základní a středních škol přihlašovat do soutěže „Vím proč“ o sto tisícové výhry.

Hrozba sociálních médií? 10 příkladů

Platformy sociálních médií změnily způsob života. Spojujeme se, učíme se, sdílíme informace. Pohodlí sdílení osobních údajů však může také vystavit uživatele různým bezpečnostním rizikům.

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail