Startuje další fyzikální soutěž Vím proč
Do konce dubna se mohou žáci základní a středních škol přihlašovat do soutěže „Vím proč“ o sto tisícové výhry.
V roce 314 před Kristem si řecký filosof Theofrastus všiml něčeho neobvyklého: když zahříval černou krystalickou horninu turmalín, začala náhle přitahovat popel a kousky slámy. To, co pozoroval, známe dnes jako pyroelektřinu, tj. schopnost některých krystalů při zahřívání nebo ochlazování krátce vytvářet elektrické napětí. Nyní se stejný jev začíná využívat k přeměně odpadního tepla na elektrickou energii.
Téměř 55 % veškeré energie vyprodukované v roce 2009 v USA bylo podle výzkumníků z Lawrence Livermore National Laboratory zmařeno ve formě nevyužitého odpadního tepla. K jeho využití pro výrobu elektřiny se uskutečnilo již mnoho pokusů; ty se však dosud setkaly s minimálním úspěchem.
Laurent Pilon z University of California v Los Angeles, který rovněž studuje získávání energie na bázi pyroelektrického jevu, říká, že se mu líbí kompaktnost zařízení a jeho relativní jednoduchost. Má ale pochybnosti o potenciální účinnosti. Podle něj Hunter spoléhá na zahřívání zařízení, což je pomalý proces. Pilon a jiné skupiny používají k ohřevu a ochlazování pyroelektrického materiálu spíše kapaliny, což je mnohem rychlejší, i když na úkor části vyrobené elektřiny, která se použije na čerpání kapaliny.
(New Scientist, 2011, č. 2821, s. 20)
Do konce dubna se mohou žáci základní a středních škol přihlašovat do soutěže „Vím proč“ o sto tisícové výhry.
Platformy sociálních médií změnily způsob života. Spojujeme se, učíme se, sdílíme informace. Pohodlí sdílení osobních údajů však může také vystavit uživatele různým bezpečnostním rizikům.
Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.
V Indickém oceánu je oblast, kde je slabší gravitace, nižší než je průměrná jinde na hladině moří. Prohlubeň leží v Lakadivském moři asi 1 200 km jihozápadně od Indie a byla objevena v roce 1948.
Astronauti na palubě čínské vesmírné stanice „Nebeský palác“ předvedli nový způsob výroby raketového paliva a dýchatelného kyslíku napodobením chemické reakce v rostlinách.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.