Fyzika a klasická energetika

Článků v rubrice: 262

V laboratořích se dnes rodí supermateriály budoucnosti

Superman si občas zaletí do křišťálové pevnosti, kde má přístup k informacím ze své dávno zaniklé domoviny. Data jsou uložena ve střepinách křišťálového skla. Nebylo by hezké, kdybychom mohli svá data natrvalo takto uložit i my? I když je dnes k dispozici mnoho moderních způsobů jak zachovat data, ukazuje se, že nejtrvanlivější zůstává starověké tesání do kamene.

Fotogalerie (1)
Bude sklo pamětí budoucnosti?

Jak snadné je smazat data z hard disku možná víte z vlastní zkušenosti. Informace na flešce poškodí vysoká teplota, někdy je znehodnotí i jen mnohonásobné používání. DVD oxiduje už po několika desetiletích, pokud se již dříve nepoškrábe. Zkrátka – potřebujeme vynalézt způsob skladování, který bude alespoň tak trvanlivý, jako egyptské nebo sumerské kamenné desky...

Zápis do skla

V roce 1996 ukázali fyzici z Harvardské University, že by mělo být možné údaje zapisovat do trvanlivých transparentních materiálůjako je sklo. Sklo je odolné vůči teplu, chemikáliím a dokonce se může vyrobit i jako neprůstřelné. Záznam informace do skla by zvládl intenzivní laserový paprsek.Uloženou informaci pak bude možné přečíst vystavením materiálu světlu. K praktickému využití tato vize však potřebuje určitý čas – jsou totiž třeba lasery s extrémně přesným zaměřením.

Japonská společnost Hitachi plánuje vývoj materiálu s pamětí vyrobeného z roztaveného křemene, čili jako druh skla. Na trh by měl přijít už v roce 2015. Fyzik Peter Kazanovsky a jeho tým z britské University of Southampton chce jít ještě o krok dále. Domnívá se, že lze zaznamenat data do taveného křemene v pěti dimenzích – nikoliv jen ve třech prostorových dimenzích, ale také zaznamenat intenzitu a polaritu píšícího laserového paprsku. Výsledkem by mohla být skladovací hustota 8krát větší, než plánuje Hitachi. Skladovací kapacita by umožnila „nacpat“ terabyty informací do střípku skla o velikosti nehtu od palce.

Kazanovskéhoskupina vypočítala, že jejich médium by bylo stabilní až do teploty 1 000 oC, přežilo by i jaderný výbuch a jeho životnost by byla až 10miliard let, což je srovnatelné se stářím vesmíru. Vědci se současně snaží ukládání dat urychlit, a to ze současných několika kilobytů za sekundu na megabyt za sekundu. To by byla taková rychlost, která by umožnila vyrobit videozáznam v reálném čase a uchovat ho pro zvědavé národy budoucnosti, což by jistě uvítal i Superman.

Podle: Jon Cartwright: Memoryglass. Yourinfostored–forever. New Scientist, 2014, č. 2990, s. 36.

Tabulka: Rozsah paměti některých médií

CD

850 megabytů

DVD

4,7 gigabytů

3D paměť  - křišťálový disk

360 terabytů

Václav Vaněk
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Úvaha nad vysokorychlostními vlaky

Do rubriky "Od čtenářů" jsme zařadili článek od pana Vladislava Černého, tč. studenta U3V, jehož celoživotním chlebem byly železnice včetně nejmodernějších projektů.

Startuje další fyzikální soutěž Vím proč

Do konce dubna se mohou žáci základní a středních škol přihlašovat do soutěže „Vím proč“ o sto tisícové výhry.

Hrozba sociálních médií? 10 příkladů

Platformy sociálních médií změnily způsob života. Spojujeme se, učíme se, sdílíme informace. Pohodlí sdílení osobních údajů však může také vystavit uživatele různým bezpečnostním rizikům.

Litevské lasery

Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.

Gravitační díra v Indickém oceánu

V Indickém oceánu je oblast, kde je slabší gravitace, nižší než je průměrná jinde na hladině moří. Prohlubeň leží v Lakadivském moři asi 1 200 km jihozápadně od Indie a byla objevena v roce 1948.

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail