Fyzika a klasická energetika

Článků v rubrice: 262

Vláknové baterie pro chytré oblečení

Váš vlněný svetr vám jednou možná bude napájet elektronické přístroje, a to díky iontolithiovým bateriím podobným vláknům. Chytré oblečení budoucnosti bude vybaveno senzory, které budou neustále sledovat životně důležité funkce a kontrolovat váš zdravotní stav.

Fotogalerie (1)
Strečová baterie – lze ji několikanásobně natáhnout a zase smrštit

HuishengPeng a jeho kolektiv z Fudan University v Šanghaji vyvinuli nitím podobnou baterii, která může být vetkána do chytrých textilií.

Princip

Výzkumníci nejdříve vytvořili drátky z uhlíkových nanotrubiček, vložených navzájem do sebe. Některé drátky byly potaženy nanočásticemi z oxidu titaničitého a lithia, jiné z oxidu manganičitého a lithia. Jeden typ drátků představuje pozitivní, druhý negativní pól. Doplnili je gelovým elektrolytem a tenkým páskem z nevodivého materiálu, který je odděloval. Deset centimetrů dlouhý kousek baterie váží 0,08 g a může rozsvítit LED na jednu minutu. Výzkumníci navinuli baterii kolem elastické nitě a vytvořili tak pružný zdroj energie. Nitě lze ohýbat a mačkat mnohosetkrát bez narušení funkce.

Podle Penga je vláknová uhlíková baterie pro textilie lepší než dříve zkoušené drátky z mědi a hliníku, protože je nekovová. Nový typ baterie zatím jen prokazuje realizovatelnost principu. Má zatím velmi nízkou kapacitu skladování elektřiny a je výrobně drahý. Avšak pokud oděvní průmysl využije možnosti výroby chytrých oblečení, bude to znamenat velký pokrok a sériovou výrobou se produkt zlevní.

Podle: Michael Slezak: Elastic battery yarn can power smart clothes. New Scientist, 2014, č. 2973, s.10.

YouTube

Zde můžete vidět, jak se dá baterie natáhnout a smrštit: https://www.youtube.com/watch?v=g2P57NreeSI#t=51

Václav Vaněk
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Úvaha nad vysokorychlostními vlaky

Do rubriky "Od čtenářů" jsme zařadili článek od pana Vladislava Černého, tč. studenta U3V, jehož celoživotním chlebem byly železnice včetně nejmodernějších projektů.

Startuje další fyzikální soutěž Vím proč

Do konce dubna se mohou žáci základní a středních škol přihlašovat do soutěže „Vím proč“ o sto tisícové výhry.

Hrozba sociálních médií? 10 příkladů

Platformy sociálních médií změnily způsob života. Spojujeme se, učíme se, sdílíme informace. Pohodlí sdílení osobních údajů však může také vystavit uživatele různým bezpečnostním rizikům.

Litevské lasery

Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.

Gravitační díra v Indickém oceánu

V Indickém oceánu je oblast, kde je slabší gravitace, nižší než je průměrná jinde na hladině moří. Prohlubeň leží v Lakadivském moři asi 1 200 km jihozápadně od Indie a byla objevena v roce 1948.

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail