Biografie

Článků v rubrice: 185

Guglielmo Marchese Marconi

Před 130 lety, 25. dubna 1874, se v italském městečku Griffona u Bologně narodil muž, který „zmenšil“ svět, vynikající elektrotechnik a vynálezce bezdrátové telegrafie, G. M. Marconi. Po bohatém a úspěšném životě, plném významných poct, zemřel 20. července 1937 v Římě.

Fotogalerie (2)
Ilustrační foto

G. M. Marconi pocházel z velmi bohaté italské rodiny, což mu umožnilo věnovat se plně nejen vědě, ale i úspěšně podnikat. V době jeho studií na bolognské univerzitě zněl už svět klapotem telegrafních přístrojů, Morseovy „tečky a čárky“ přenášely nejaktuálnější události na stovky kilometrů a prvními dětskými krůčky se vydal na cestu telefon. Marconi se vlastně nepokoušel o nic jiného – jenom chtěl odstranit drát mezi účastníky spojení.
Už při svých prvních pokusech ještě za studií se opírá o výsledky H. Hertze a využívá jeho oscilátor elektromagnetických kmitů. Po absolutoriu odchází Marconi do diplomatických služeb a pobyt v Anglii mu umožní spolupráci se znamenitým fyzikem Williamem Preecem. První patent na bezdrátovou telegrafii podal Marconi 2. června roku 1896 – to mu bylo pouhých 22 let. Hned následujícího roku založil telegrafní společnost a řekněme předem, že velmi prosperující.
Dne 10. května 1897 bezdrátově telegrafoval na vzdálenost 15 km mezi obcemi Lavernock a Brean Down. Ke spojení použil antény vynesené do výšky velkými draky. Velkou popularitu, možno říci senzaci, vyvolal Marconi v létě roku 1898 zřízením bezdrátového spojení mezi královskou jachtou Osborne, kotvící u ostrova Wight, a pevninou, pomocí něhož mohla být královna Viktorie, dlící na jachtě, několikrát denně informována o zdravotním stavu nemocného prince waleského Eduarda (pozdějšího krále Eduarda VII.). V témže roce vysílal Marconi z paluby parníku Flying Huntress dokonce první sportovní reportáž z veslařských závodů.
Konečně pak 12. prosince 1901 spojil Marconi Starý svět (osadu Poldh v Cornwallu) s Novým (St. Johns na Newfoundlandu) přes širou hladinu Atlantského oceánu.
Následovala řada dalších vynálezů a patentů: magnetický detektor, duplexní radiotelegrafie, rotační jiskřiště, vodorovná směrová anténa, krátkovlnná směrová telegrafie – a řada poct: roku 1909 obdržel Marconi Nobelovu cenu za fyziku a roku 1919 se stal v rodné Itálii senátorem.

Pavel Augusta
Poslat odkaz na článek

Nejnovější články

Tajemství komplexu menších spliceozomů

V lidských buňkách se k produkci proteinů používá pouze malá část informací zapsaných v genech. Jak buňka vybere ty správné informace? Velký molekulární stroj zvaný ...

Úvaha nad vysokorychlostními vlaky

Do rubriky "Od čtenářů" jsme zařadili článek od pana Vladislava Černého, tč. studenta U3V, jehož celoživotním chlebem byly železnice včetně nejmodernějších projektů.

Startuje další fyzikální soutěž Vím proč

Do konce dubna se mohou žáci základní a středních škol přihlašovat do soutěže „Vím proč“ o sto tisícové výhry.

Hrozba sociálních médií? 10 příkladů

Platformy sociálních médií změnily způsob života. Spojujeme se, učíme se, sdílíme informace. Pohodlí sdílení osobních údajů však může také vystavit uživatele různým bezpečnostním rizikům.

Litevské lasery

Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail