Evropský projekt Shift2DC - přepneme na stejnosměrné napájení?
V rámci iniciativy Horizon Europe vznikl výzkumný a vývojový projekt Shift2DC, který bude zkoumat výhody stejnosměrného napájení. Tento ambiciózní program EU je aktuálně v 10.
Před 130 lety, 25. dubna 1874, se v italském městečku Griffona u Bologně narodil muž, který „zmenšil“ svět, vynikající elektrotechnik a vynálezce bezdrátové telegrafie, G. M. Marconi. Po bohatém a úspěšném životě, plném významných poct, zemřel 20. července 1937 v Římě.
G. M. Marconi pocházel z velmi bohaté italské rodiny, což mu umožnilo věnovat se plně nejen vědě, ale i úspěšně podnikat. V době jeho studií na bolognské univerzitě zněl už svět klapotem telegrafních přístrojů, Morseovy „tečky a čárky“ přenášely nejaktuálnější události na stovky kilometrů a prvními dětskými krůčky se vydal na cestu telefon. Marconi se vlastně nepokoušel o nic jiného – jenom chtěl odstranit drát mezi účastníky spojení.
Už při svých prvních pokusech ještě za studií se opírá o výsledky H. Hertze a využívá jeho oscilátor elektromagnetických kmitů. Po absolutoriu odchází Marconi do diplomatických služeb a pobyt v Anglii mu umožní spolupráci se znamenitým fyzikem Williamem Preecem. První patent na bezdrátovou telegrafii podal Marconi 2. června roku 1896 – to mu bylo pouhých 22 let. Hned následujícího roku založil telegrafní společnost a řekněme předem, že velmi prosperující.
Dne 10. května 1897 bezdrátově telegrafoval na vzdálenost 15 km mezi obcemi Lavernock a Brean Down. Ke spojení použil antény vynesené do výšky velkými draky. Velkou popularitu, možno říci senzaci, vyvolal Marconi v létě roku 1898 zřízením bezdrátového spojení mezi královskou jachtou Osborne, kotvící u ostrova Wight, a pevninou, pomocí něhož mohla být královna Viktorie, dlící na jachtě, několikrát denně informována o zdravotním stavu nemocného prince waleského Eduarda (pozdějšího krále Eduarda VII.). V témže roce vysílal Marconi z paluby parníku Flying Huntress dokonce první sportovní reportáž z veslařských závodů.
Konečně pak 12. prosince 1901 spojil Marconi Starý svět (osadu Poldh v Cornwallu) s Novým (St. Johns na Newfoundlandu) přes širou hladinu Atlantského oceánu.
Následovala řada dalších vynálezů a patentů: magnetický detektor, duplexní radiotelegrafie, rotační jiskřiště, vodorovná směrová anténa, krátkovlnná směrová telegrafie – a řada poct: roku 1909 obdržel Marconi Nobelovu cenu za fyziku a roku 1919 se stal v rodné Itálii senátorem.
V rámci iniciativy Horizon Europe vznikl výzkumný a vývojový projekt Shift2DC, který bude zkoumat výhody stejnosměrného napájení. Tento ambiciózní program EU je aktuálně v 10.
Srdce naší planety se posledních 14 let otáčí nezvykle pomalu, potvrzuje nový výzkum. A pokud bude tento záhadný trend pokračovat, mohlo by to potenciálně prodloužit pozemské ...
O osudu Golfského proudu rozhodne "přetahovaná" mezi dvěma typy tání grónského ledového příkrovu, naznačuje nová studie. Odtok z grónského ledového příkrovu by ...
Nově nalezená antičástice, zvaná antihyperhydrogen-4, by mohla být potenciálně v nerovnováze se svým částicovým protějškem, což by mohlo poodhalit tajemství původu našeho ...
Vědci a spolupracovníci Evropské laboratoře pro mikrobiální výzkum v Hamburku odhalili, jak nestrukturovaný protein zachycuje molekuly podporující rakovinu.