Biografie

Článků v rubrice: 185

Richard Laurence MillingtonSynge – objevitel rozdělovací chromatografie

K vědeckým osobnostem, které se podstatnou měrou zasloužily o rozvoj analytické a separační chromatografie, patří britský chemik Richard Laurence Millington Synge. Vloni uplynulo sto let od jeho narození a dvacet let od jeho úmrtí. Ačkoliv velká část nejoslavovanějších vědeckých a technologických objevů a vynálezů, které změnily svět, je dílem náhodných okolností, nečekaných inspirací a nenadálých změn chápání, věda ve skutečnosti postupuje kupředu řadou relativně malých kroků, z nichž každý staví na práci předchůdců. Cílený výzkum je jednou z nejproduktivnějších metod vědeckotechnického vývoje. Životopis úspěšného vědce Richarda Laurence Millington Syngeho ukazuje, že velké průlomy v zásadě vždy přicházely jako vyvrcholení mnohaleté usilovné práce.

Fotogalerie (1)
Optická kontrola chromatogramu

Curriculum vitae

Narodil se 28. října 1914 v Liverpoolu v rodině burzovního makléře. V roce 1928 se přihlásil ke studiu na prestižní soukromé škole Winchester College poskytující „akademicky a společensky privilegované dětství, kterého si absolventi váží po celý život“ a Trinity College v Cambridgi, tradičně považované za nejaristokratičtější kolej, kde mimo mnoha jiných významných osobností například studoval Isaac Newton. Začal se studiem klasické archeologie, ale po třech letech přešel na přírodní vědy (doktorát získal v roce 1941). Po ukončení studia pracoval v letech 1939-943 ve výzkumu Svazu vlnařského průmyslu v Leedsu a poté v Listerově institutu preventivní medicíny. V poválečných letech 1946-1947 působil externě na univerzitě v Uppsale u profesora A. W. K. Tiselia (1902-1971), autora dnes již rutinní metody nazývané elektroforéza a absorpční analýza (Nobelova cena za chemii v roce1948). Po návratu ze Švédska byl od roku 1948 vedoucím oddělení chemie proteinů Rowettova výzkumného ústavu ve městě Bucksburnu u skotského Aberdeenu. V roce 1950 se stal členem Královské společnosti a v roce 1952 mu byla společně s A. J. P. Martinem udělena Nobelova cena za chemii. Cenu získal za objev rozdělovací chromatografie, která se postupně stala všeobecně akceptovanou a stále častěji využívanou analytickou technikou, jež výrazně zjednodušila řešení celé řady problémů, zejména souvisejících s analýzou směsí látek. V roce 1957 podal nominaci na Nobelovu cenu za chemii (v pořadí osmnáctou) pro českého profesora Jaroslava Heyrovského za objev a rozpracování analytické polarografické metody. V letech 1958-1959 strávil jeden rok na Novém Zélandu, kde zkoumal houbový toxin. Zemřel 18. srpna 1994 v Norwichi ve věku nedožitých 80 let.

Badatelská činnost

Při studiu fyzikálních a chemických vlastností různých organických látek a hledání nových cest v analýze aminokyselin začal dále rozvíjet dosavadní známé postupy chromatografie. V obtížných pracovních a životních podmínkách v letech druhé světové války se spojil s tehdejším vedoucím oddělení fyzikální chemie Národního ústavu lékařského výzkumu v Londýně, biochemikem A. J. P. Martinem (1910-2002), a společně v roce 1941 objevili nový typ chromatografické analýzy, tzv. rozdělovací (kapalinovou, částicovou) chromatografii, umožňující výzkum makromolekulárních sloučenin (např. bílkovin a uhlovodíků) a dělení řady dalších, nejčastěji polárních nízkomolekulárních látek (alkaloidy, peptidy). Zkoumal také antibiotika a pomocí rozdělovací chromatografie izoloval a prozkoumal nové antibiotikum – gramicidin, který působí aktivně proti různým bakteriím. Podařilo se mu izolovat z bílkovin některé aminokyseliny, které nebyly dosud známy. Věnoval se také studiu trávení proteinů, uhlovodíků a mikroorganismů, přičemž používal elektrokinetickou ultrafiltraci. Tou nahradil velmi složité separační postupy zcela jednoduchými procesy, pro jejichž použití postačovala jedna kapka zkoumané kapaliny. Nová metoda se záhy začala používat v řadě oblastí chemie a dalších oborů, kde vedla k četným novým objevům.

Chromatografie

Souhrnné označení pro skupinu fyzikálně-chemických separačních metod. Název pochází z řeckého chroma – barva a grafó – píši. Dnes je jednou z nejrozšířenějších analytických metod, umožňující účinnou separaci látek nutnou pro spolehlivou identifikaci a kvantifikaci složek zkoumaného vzorku. K rozdělení látek dochází na základě jejich různé pohyblivosti v systému dvou fází – stacionární (zakotvené) a mobilní (pohyblivé). Různé látky se liší ve svých absorpčních vlastnostech, v hodnotách rozdělovacích koeficientů, ve svých rozměrech či ve svých nábojích, což lze vše využít v chromatografii k jejich rozdělení na vhodném chromatografickém zařízení. Stacionární látkou může být pevná látka (papír, SiO2, Al2O3), ale i kapalná fáze zakotvená na pevném nosiči, mobilní fází pak bývá kapalina či plyn.Chromatografické metody se využívají v analytické chemii pro kontrolu totožnosti látky a její čistoty a pro analýzu směsí.

Objev chromatografie

Je připisován ruskému botanikovi a univerzitnímu profesoru ve Varšavě (tehdy součásti Ruska), Tartu a Voroněži M. S. Cvětovi (1872-1919), který v roce 1901 v uspořádání kapalina-adsorbent první rozdělil na sloupci sorbentu (uhličitan vápenatý) listová barviva (chlorofyly a karotenoidy). Metoda byla veřejně presentována 30. prosince 1901 na XI. kongresu přírodopisců a doktorů v Petrohradu. První tištěný popis byl publikován v roce 1903 (Proc. Warsaw Soc. Nat. Sci. Biol. Sec. 14, 20). Cvětův objev přišel pro jeho současníky poněkud předčasně, a tak byl přijat bez většího zájmu. Teprve po čtyřiceti letech byl rozpoznán velký vědecký a technický význam tohoto způsobu dělení. Chromatografie se dnes považuje za významnou metodu separačních postupů. Výrazně posunula meze detekce látek a manipulace s nimi. Analyzovat či preparovat lze látky od nejlehčích plynů až po polymery, buňky, viry či částice, často i s přihlédnutím k izotopové, isomerní či iontové povaze. Ovlivňuje výrazně metodickou úroveň chemického, farmaceutického a dalšího laboratorního výzkumu, výrobu léčiv, kriminalistiky (soudní a toxikologickou praxi), vesmírného programu i řízení chemických a petrochemických výrob. Její pomocí se oddělují vzácné plyny z tekutého vzduchu, transuranové prvky, prvky velmi podobných vlastností jako hafnium odzirkonu a tantal odniobu, užívá se při rozboru slitin, rozboru důlních plynů a kontrole jakosti plynných a kapalných paliv aj. Vyvolala také vznik průmyslové výroby nové třídy vědeckých a měřicích přístrojů.

Plynová chromatografie

Zkoumaný vzorek se dávkuje injektorem do proudu plynu, který jej unáší dále kolonou. Proto se mobilní fáze nazývá nosný plyn (dusík, helium, argon). V koloně se složky separují na základě rozdílné schopnosti různě silně se poutat se stacionární fází. Složky opouštějící kolonu indikuje detektor. Signál z detektoru se vyhodnocuje a z časového průběhu intenzity signálu se určí druh a kvantitativní zastoupení složek.

V poslední době byla plynová chromatografie hojně využívána v souvislosti s metanolovou aférou, která postihla ČR na podzim roku 2012. Je totiž jednou z technik (další je například Ramanova spektroskopie), jak stanovit množství vysoce toxického metanolu vedle relativně méně škodlivého etanolu.

Zdroje

Bober, J.: Laureáti Nobelových cen. Bratislava 1971.

Holzbecher, Z., Churáček, J.: Analytická chemie. Praha 1987.

Churáček, J.: Analytická separace látek. Praha 1990.

Kouda, P.: Moderní analytické metody. Ostrava 2003.

Janák, J.: Chem. Listy 105, 285 (2011).

Mikeš, O.: Laboratorní chromatografické metody. Praha 1980.

Michal, J.: Chromatografie v anorganické analýze. Praha 1970.

Popl, M.: Základy chromatografie. Praha 1979.

Smolková-Keulemansová, E.: Chem. Listy 97, 134 (2003)

Sodomka, L, aj: Kronika Nobelových cen. Praha 2004.

Šimek, J.: Chromatografické metody. Praha 1955.

Švec, J.: Chem. Listy 103, 266 (2009)

Weinlich, R.: Laureáti Nobelových cen za chemii. Olomouc 1998.

Tesařík Bohumil
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Hrozba sociálních médií? 10 příkladů

Platformy sociálních médií změnily způsob života. Spojujeme se, učíme se, sdílíme informace. Pohodlí sdílení osobních údajů však může také vystavit uživatele různým bezpečnostním rizikům.

Litevské lasery

Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.

Gravitační díra v Indickém oceánu

V Indickém oceánu je oblast, kde je slabší gravitace, nižší než je průměrná jinde na hladině moří. Prohlubeň leží v Lakadivském moři asi 1 200 km jihozápadně od Indie a byla objevena v roce 1948.

Čína ve vesmíru vyrábí kyslík pomocí „umělé fotosyntézy“, chystá měsíční základnu, obří rakety i solární pole

Astronauti na palubě čínské vesmírné stanice „Nebeský palác“ předvedli nový způsob výroby raketového paliva a dýchatelného kyslíku napodobením chemické reakce v rostlinách.

www.svetenegie.cz – brána do světa energie

Již od roku 1993 myslí energetická společnost ČEZ na to, jak podpořit vzdělávání veřejnosti, a hlavně mladých, v oblasti techniky. Energetika bude potřeboval stále více techniků (a nejen těch) ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail