Biografie

Článků v rubrice: 185

Benjamin Franklin

Americký přírodovědec a spisovatel, významný státník a diplomat Benjamin Franklin se narodil právě před třemi sty lety, 17. ledna 1706, v Grovernors Island u Bostonu a zemřel 17. dubna 1790 ve Filadelfii. U nás je znám především v souvislosti s Prokopem Divišem jako vynálezce bleskosvodu.

Fotogalerie (1)
Benjamin Franklin

Malý Benjamin byl poslední ze sedmnácti dětí chudého mydláře a voskaře. Škol mnoho nepobral, ale protože se u svého bratra učil knihařem a knihkupcem, měl možnost vzdělávat se sám. Už v sedmnácti letech odešel do New Yorku a Filadelfie, odkud se za rok vydal až do Londýna, kde pracoval jako sazeč a tiskař. Do Ameriky se vrátil po třech letech už se svou první knihou, filozofickým traktátem.
Ve Filadelfii si zřídil tiskárnu a knihkupectví, oženil se a začal vydávat časopis Pennsylvania Gazette a od roku 1732 populární lidový kalendář Pour Richards Almanack (Chudák Richard), který pak pravidelně vycházel plných 25 let. Zároveň se ovšem pilně zabýval přírodozpytem a různými experimenty, zejména s elektřinou. Během let vydal na čtyři svazky nejrůznějších přírodovědných studií, zabývajících se vedle elektřiny také např. očkováním, polární září, smrštěmi či jinými přírodními úkazy.
Benjamin Franklin se ovšem nevyhýbal ani veřejné činnosti a dosáhl řady významných funkcí ve službách rodné Pennsylvánie i jiných severoamerických osad. Roku 1753 se stal generálním poštmistrem amerických kolonií a úřad zastával přes dvacet let, než ho britská vláda jako jednoho z význačných zastánců samostatnosti osad odvolala. Velkou část sklonku života pak strávil diplomatickým posláním. Deset let působil u francouzského královského dvora, odkud zajišťoval dodávky válečného materiálu a zbraní americkým osadám v boji za nezávislost. Získal tu velkou popularitu a byl, celkem po právu, považován za jednoho z otců americké revoluce a zakladatele USA. Po návratu do vlasti spolupracoval na přípravě první ústavy USA, byl zvolen senátorem a také předsedou Ligy proti otrokářství, které považoval za skvrnu na štítě prvního svobodného státu světa.

CO MOŽNÁ NEVÍTE...
Vědecké zájmy Benjamina Franklina byly opravdu široké. například v době svého působení ve Francii navrhl zavedení letního času, ovšem neuspěl, a tak si Evropa na tento rozporuplně působící zásah do přirozeného rytmu přírody musela počkat až do válečného roku 1916. Zaujalo ho také světélkování moře (dnes víme, že je způsobuje plankton), které pokládal za elektrický úkaz. V uznání zásluh za jeho elektrická bádání, v případu bleskosvodu mnohdy životu nebezpečná, byla v soustavě CGS jeho jménem nazvána jednotka elektrického náboje – 1 franklin (Fr).

Pavel Augusta
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Hrozba sociálních médií? 10 příkladů

Platformy sociálních médií změnily způsob života. Spojujeme se, učíme se, sdílíme informace. Pohodlí sdílení osobních údajů však může také vystavit uživatele různým bezpečnostním rizikům.

Litevské lasery

Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.

Gravitační díra v Indickém oceánu

V Indickém oceánu je oblast, kde je slabší gravitace, nižší než je průměrná jinde na hladině moří. Prohlubeň leží v Lakadivském moři asi 1 200 km jihozápadně od Indie a byla objevena v roce 1948.

Čína ve vesmíru vyrábí kyslík pomocí „umělé fotosyntézy“, chystá měsíční základnu, obří rakety i solární pole

Astronauti na palubě čínské vesmírné stanice „Nebeský palác“ předvedli nový způsob výroby raketového paliva a dýchatelného kyslíku napodobením chemické reakce v rostlinách.

www.svetenegie.cz – brána do světa energie

Již od roku 1993 myslí energetická společnost ČEZ na to, jak podpořit vzdělávání veřejnosti, a hlavně mladých, v oblasti techniky. Energetika bude potřeboval stále více techniků (a nejen těch) ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail