Litevské lasery
Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.
Uvážíme‑li jeho důležitost a význam, neslýcháme dnes jméno amerického matematika a filozofa Norberta Wienera příliš často. Snad jen v odborných kruzích. Letos uplyne 120 let od jeho narození, v tomto roce jsme mohli vzpomenout i 50. výročí jeho úmrtí. Krátce si tuto osobnost světové vědy připomenout jistě stojí za to.
Norbert Wiener se narodil 26 listopadu 1894 V Missouri v Kolumbii jako první dítě ruských židovských emigrantů. Otec byl učitelem slovanských jazyků na Harvardu a Norberta rodiče učili doma, i když v sedmi letech krátce navštěvoval školu. Maturoval v roce 1906 na Ayer High School a již v září téhož roku zahájil jedenáctiletý Norbert studium matematiky na vysoké škole (Tufts College). V roce 1909 obdržel bakalářský titul a nastoupil na Harvard, kde získal v 18 letech doktorát za disertaci související s matematickou logikou. Následoval pobyt v Anglii v Cambridge, v německém Gőttingenu, opět v Anglii a poté návrat do USA.
Během práce pro MIT často cestoval po Evropě, kam se také vrátil po svatbě s Margaret Engemannovou. Většinu času strávil v Göttingenu nebo s Hardym v Cambridge. Náplní jeho práce byl Brownův pohyb, Fourierův integrál, Dirichletovy problémy, harmonická analýza, Tauberianovy teorémy a další problémy. V období druhé světové války vybudoval teorii predikce stacionárních časových řad a použil ji pro řízení protiletadlového dělostřelectva. Zemřel ve Stockholmu 18. března 1964.
Renomované naučné slovníky a encyklopedie filozofie, matematiky a obecně knih o myšlení se při definování slova kybernetika o Wienerovi bohužel zmiňují jen zřídka. Přesto bezesporu patřil k těm průkopníkům informačního věku, kteří nejvíce ovlivnili utváření dvacátého století a zřejmě i období, která následovala.
Na Norberta Wienera si občas rádi vzpomenou autoři, když potřebují dokumentovat pošetilost géniů nebo „střelenost“ matematiků. Není to spravedlivé a většinou ani pravdivé. Mnohem důležitější jsou Wienerovy myšlenky, postoje, výroky a citace z jeho knih, včetně názorů současníků a často oponentů.
Významný anglický matematik, filozof, logik a spisovatel Bertrand Russel o Wienerovi, který byl jako dvacetiletý doktorand díky stipendiu pro nadané studenty posluchačem jeho přednášek v Cambridgi, pronesl prorocká slova: „Elektroinženýr ho bude znát jako zakladatele současné (statistické) teorie komunikace a řízení, teoretický fyzik jako člověka, který zavedl (funkční) integrál drah, a biolog jako osobu, která do biologie zavedla plodné koncepty a pozitivní a negativní zpětné vazby, kybernetický systém, přenos informací a šum. Oponenti nadměrné militarizace v něm našli příklad člověka, který z principu odmítl pracovat na zbraních, přestože se do těchto prací zprvu aktivně zapojoval…“
V roce1967 byla ústavem matematiky MIT na památku Norbertha Wienera udělena Wienerova cena za aplikovanou matematiku, kterou dodnes uděluje Americká matematická společnost a Společnost pro průmyslovou a aplikovanou matematiku.
Citace pocházejí většinou z autobiografické knihy Norberta Wienera „Můj život: pozdější život zázračného dítěte“ (1956).
Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.
V Indickém oceánu je oblast, kde je slabší gravitace, nižší než je průměrná jinde na hladině moří. Prohlubeň leží v Lakadivském moři asi 1 200 km jihozápadně od Indie a byla objevena v roce 1948.
Astronauti na palubě čínské vesmírné stanice „Nebeský palác“ předvedli nový způsob výroby raketového paliva a dýchatelného kyslíku napodobením chemické reakce v rostlinách.
Již od roku 1993 myslí energetická společnost ČEZ na to, jak podpořit vzdělávání veřejnosti, a hlavně mladých, v oblasti techniky. Energetika bude potřeboval stále více techniků (a nejen těch) ...
V rekordním čase se Dominikánské republice podařilo úspěšně potlačit nový vpád středomořské ovocné mušky, vysoce destruktivního škůdce ohrožujícího zemědělskou produkci po celém světě.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.