Bez zařazení

Článků v rubrice: 438

Města budoucnosti, která fungují již dnes

Už dnes využívá mnoho měst technologie a inovace, které zlepšují život občanům. Mohli bychom je označit za města budoucnosti - určitě by si obyvatelé i jiných měst přáli, aby se jim žilo lépe a snadněji. Společnost EasyPark, která dodává různé inovativní technologie do měst, nechala vypracovat studii, která města ve světě již používají technologie k vytvoření udržitelnějšího a lepšího života pro své občany. Podle výčtu použitých zdrojů je vidět, že šlo o důkladnou práci.

Ultra-futuristická prezentace budoucnosti komerčního letectví

Světová výstava Expo 2020 v Dubaji byla slavnostně zahájena 1. října 2021. Mimo jiné zahrnuje i prezentace k budoucnosti letectví, a to konkrétně v samostatném pavilonu společnosti Emirates. Emirates pavilon je umístěn v sekci se zaměřením na nové příležitosti (Opportunity District) a umožní nahlédnout do budoucnosti komerční letecké dopravy. Všem zájemcům přiblíží roli vědy a technologie v příštích padesáti letech v oblasti letectví. Návštěvníci pavilonu mohou prozkoumat interaktivní multisenzorické instalace, které jsou připraveny ve dvou podlažích. Zájemci o Emirates pavilon si nejen mohou naplánovat návštěvu v předstihu a registrovat si termín a přesný čas, ale pokud do Dubaje poletí se společností Emirates, mohou dokonce získat celodenní vstupenku na EXPO zdarma.

Z recyklovaných PET lahví pneumatiky

Společnost Continental bude od roku 2022 při výrobě pneumatik používat opětovně zpracovaný polyester získaný z recyklovaných plastových lahví. Nové polyesterové vlákno se mechanicky zpracuje z polyethylentereftalátových (PET) lahví a použije se při výrobě kostry pneumatiky. Může zcela nahradit tradiční polyester. Ve spolupráci s partnerem a dodavatelem, společností OTIZ, specialistou na vlákna a producentem textilií, vyvinul výrobce prémiových pneumatik speciální technologii na recyklaci PET lahví bez chemických zásahů, které byly potřebné v minulosti. Continental tak našel řešení pro zajištění funkčnosti polyesterového vlákna i při vysokém mechanickém namáhání pneumatiky. V průběhu tzv. upcyklace (zhodnocování) se PET láhev promění na vysokovýkonný PET materiál.

Revoluční vodíkové nákladní auto vyjede z Řeže

Pětičlenné konsorcium vedené společností ÚJV Řež, a. s., zahájilo práce na inovativním řešení bezemisního nákladního vozidla poháněného vodíkem. Prototyp elektromobilu s vodíkovým palivovým článkem bude postaven na robustním podvozku Tatra a vybaven řadou podpůrných technologií, které umožní provoz vozidla v náročných podmínkách. Na řešení projektu se dále podílejí společnosti TATRA TRUCKS, a. s., DEVINN, s. r. o., Vysoká škola chemicko-technologická v Praze a Centrum výzkumu Řež, s. r. o., ze Skupiny ÚJV. Projekt podpořený Technologickou agenturou ČR představí nový vůz už v závěru roku 2023.

Jak se svítí v Brně

Jeďte se podívat do Brna, jak se má správně svítit v ulicích! Jak se z hlediska svítivosti liší jednotlivé typy moderních LED svítidel nebo jakým způsobem fungují u pouličního osvětlení pohybová čidla, ukáže nejen Brňanům nový testovací polygon v Lužánkách. Ukázku jednotlivých řešení, s nimiž se mohou lidé setkat v různých částech metropole, připravily Technické sítě Brno (TSB).

Jak přepravovat zelený vodík

Palivem budoucnosti se může podle odborníků stát vodík vyrobený elektrolýzou z vody. Širšímu využití zatím brání omezené možnosti jeho přepravy na větší vzdálenosti. Na řešení již nyní pracují přední dopravci, konkrétně navrhují novou generaci lodí, které by vodík při velmi nízkých teplotách blízkých absolutní nule transportovaly po celém světě. Jde o jednu z největších technologických výzev příštího desetiletí. Využívání vodíku jako alternativního paliva může pomoci naplnit cíle klimatické neutrality.

... 1 « 11 12 13 14 15 16 17 » 73 ...

Nejnovější články

Úvaha nad vysokorychlostními vlaky

Do rubriky "Od čtenářů" jsme zařadili článek od pana Vladislava Černého, tč. studenta U3V, jehož celoživotním chlebem byly železnice včetně nejmodernějších projektů.

Startuje další fyzikální soutěž Vím proč

Do konce dubna se mohou žáci základní a středních škol přihlašovat do soutěže „Vím proč“ o sto tisícové výhry.

Hrozba sociálních médií? 10 příkladů

Platformy sociálních médií změnily způsob života. Spojujeme se, učíme se, sdílíme informace. Pohodlí sdílení osobních údajů však může také vystavit uživatele různým bezpečnostním rizikům.

Litevské lasery

Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.

Gravitační díra v Indickém oceánu

V Indickém oceánu je oblast, kde je slabší gravitace, nižší než je průměrná jinde na hladině moří. Prohlubeň leží v Lakadivském moři asi 1 200 km jihozápadně od Indie a byla objevena v roce 1948.

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail