Bez zařazení

Článků v rubrice: 438

Budoucnost řízení automobilů

Smiřte se s tím, že budoucí technologie ve vašem autě bude sledovat každý pohyb řidiče. Bude to dobrá věc? Dozor je běžnou věcí v životě. Šéf kontroluje práci podřízeného, supermarkety shromažďují data o tom, co kupujete, kamery sledují vaše kroky. Nyní je na řadě další kontrola: automobil. Během několika měsíců mají evropští právníci připravit návrhy pravidel monitorovacích zařízení, která budou povinně instalována v automobilech. Každý nový model auta bude muset během tří let obsahovat černou skříňku, která bude kontrolovat rychlost, ospalost řidiče a další věci. Evropská komise předpokládá, že tato technika zachrání do roku 2030 více než 7 000 životů.

Fotogalerie (1)
Ilustrační obrázek (zdroj Pixabay)

Jak se budeme tvářit na nová opatření? V USA je riziko úmrtí při haváriích 1 : 572, což je mnohem menší pravděpodobnost, než pravděpodobnost toho, že náhodně požijete jed - ta je 1 : 64. Evropská komise se však domnívá, že instalace 15 systémů ADAS na pomoc řidiči (ADAS – Advanced Driver Assistance System) učiní automobilismus ještě bezpečnějším. Ve zprávě uveřejněné v dubnu 2018 se uvádí, že systém změn by mohl do roku 2030 zachránit minimálně 7 300 životů a snížit počet vážně zraněných o 38 900. To by znamenalo snížit úmrtnost na autohavárie v Evropě o třetinu! Např. v roce 2017 byly dopravní nehody příčinou úmrtí 25 300 osob. Počet vážně zraněných dosáhl 135 000 lidí.

Hlídací programy můžete vypnout, ale asi to nebude dobrý nápad

Pomocné systémy nejsou projektovány tak, aby zcela převzaly kontrolu nad jízdou. Řidiči je budou moci vypnout nebo je obejít. Uvedené změny se netýkají jen Evropské unie. Vláda USA uveřejnila hrubý plán zvýšení automatizace řízení, v němž prvním opatřením je pomoc řidičům. Systémy na pomoc řidičům nejsou však nic nového. Například už dříve zavedené automatické brzdění zabránilo polovině srážek. Systémy, které varovaly řidiče, že směřuje mimo jízdní pruh, snížily fatální srážky o 86 %. Přesto existují z nových technologií obavy. Jednou z nich je sebeuspokojení z jízdy. Bylo například zjištěno, že každý dvacátý řidič se zapnutými příslušnými systémy dělá různé věci, místo aby se soustředil na řízení. Jiná studie zjistila, že pětina řidičů si myslila, že když má zapnutý ADAS, že nemusí při řízení dávat pozor. Existují rovněž obavy z toho, že když bude auto obsahovat příliš mnoho technologií, bude více vystaveno útokům hackerů. Další obavy vyplývají z toho, že řidiči budou v autě špehováni. Předpisy EU ale vyžadují, aby řidič nemohl být ze žádných zaznamenaných údajů identifikován. Černé skříňky se budou kontrolovat pouze v případě havárie. Konec konců mnohé systémy ADAS se budou používat v autech bez řidičů a jsou tak předchůdci automatizovaného řízení. Co se na první pohled zdá jako rušivá dozorná technologie, může být přínosem pro společnost. Řidiči by to měli považovat za další systém ochrany, a nikoliv za snahu je sledovat či zbavit je potěšení z řízení.

Seznam 15 pomocných technologií, které budou vyžadovány u všech nových aut v EU od roku 2022:

  • Inteligentní pomoc v souvislosti s rychlostí. Doporučuje udržovat limit rychlosti. Může být změněna jen v nouzových podmínkách.
  • Blokovací systémy při zjištění alkoholu. Systém monitoruje dech řidiče a zamezí nastartování auta, je-li obsah alkoholu v krvi příliš vysoký. (Čtvrtina všech úmrtí na silnici je způsobena alkoholem. Ochranné systémy jsou 95 krát účinnější, než pokuty.)
  • Detekce pozornosti a ospalosti. Používá se technologie sledování pohybu očí. Upozorní řidiče, aby zastavil a odpočinul si. (Jeden z pěti řidičů v EU přiznal, že v posledních dvou letech při řízení usnul. 7 % případů znamenalo havárii.)
  • Udržování jízdy v jízdním pruhu s pomocí kamery.
  • Zaznamenání událostí v černé skříňce. Pravidla EU stanoví, že tento systém bude použit jen v případě havárie, při vyřizování pojišťovacích záležitostí a při policejním vyšetřování.

 

Zdroj: Chris Stokel-Walker: The future of driving. New Scientist, 2019, č. 3246, s. 20-21

Václav Vaněk
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Startuje další fyzikální soutěž Vím proč

Do konce dubna se mohou žáci základní a středních škol přihlašovat do soutěže „Vím proč“ o sto tisícové výhry.

Hrozba sociálních médií? 10 příkladů

Platformy sociálních médií změnily způsob života. Spojujeme se, učíme se, sdílíme informace. Pohodlí sdílení osobních údajů však může také vystavit uživatele různým bezpečnostním rizikům.

Litevské lasery

Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.

Gravitační díra v Indickém oceánu

V Indickém oceánu je oblast, kde je slabší gravitace, nižší než je průměrná jinde na hladině moří. Prohlubeň leží v Lakadivském moři asi 1 200 km jihozápadně od Indie a byla objevena v roce 1948.

Čína ve vesmíru vyrábí kyslík pomocí „umělé fotosyntézy“, chystá měsíční základnu, obří rakety i solární pole

Astronauti na palubě čínské vesmírné stanice „Nebeský palác“ předvedli nový způsob výroby raketového paliva a dýchatelného kyslíku napodobením chemické reakce v rostlinách.

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail