Bez zařazení

Článků v rubrice: 438

Autonomní ponorky pro vypouštění dronů

Populární drony je možné vypouštět ze země, ale například také z vody. Robotické ponorky mohou vypouštět do vzduchu tucty malých dronů. Jednotlivé drony nenadělají mnoho škody, ale jestliže jsou jich celé roje, je obtížné proti nim něco dělat. Mohou nést malé množství trhaviny nebo rušičky, které jsou schopné vyřadit z provozu radarové systémy nebo jiná elektronická zařízení. Takové jsou plány amerického námořnictva v rámci projektu LOCUST, což je nízkonákladová technologie vypouštění rojů dronů. Projekt byl odhalen v dokumentech Pentagonu.

Fotogalerie (1)
Drony dávno nejsou jen hračky. Stávají se z nich špehové a zbraně. (Foto Sebastian Gößl z Pixabay)

Používat se budou pravděpodobně drony typu Coyote, které vyrábí firma Raytheon. Dron se skládá z rozevírací ocasní části, pohonu a křídel, která se rozevřou poté, co je dron vystřelen z odpalovacího zařízení. Drony váží 6 kg, mají 1,5 m dlouhá křídla a mohou létat dvě hodiny na bateriový pohon stokilometrovou rychlostí za hodinu. Mohou nést různé zbraně v závislosti na plánované misi. Tyto drony jsou relativně nenákladné a celý jejich roj stojí méně než standardní střela. Jestliže se několik dronů ztratí, nevznikne žádný problém, protože ostatní svůj úkol splní. Při předvádění dronů na pevnině se podařilo za 40 sekund vystřelit 33 dronů. Celý roj letí autonomně ve formaci a operátor ho může ovládat jako jeden celek.

Drony - rušičky

Cílem poslední fáze projektu je zjistit, jak vyřadit obranné systémy a radar vypuštěním roje dronů z autonomního podvodního robota. Tato idea není nová. Testy s vypouštěním dronů z malých robotických ponorek již probíhaly. Ve vývoji jsou i větší ponorky, které budou moci vystřelovat větší počet dronů. Například ponorka Echo Voyager firmy Boeing je 16 m dlouhá a má nákladový prostor dlouhý 9 m. Teoreticky může nést až několik set dronů. US Navy již vystřeluje některé drony ze svých konvenčních ponorek. Používání robotických ponorek pro vystřelování rojů dronů je lacinější než používání lodí nebo letadel. Jejich výhodou je například i to, že nemají posádku a že jsou neviditelné, protože při vystřelování dronů nemusí ani vyplout na hladinu.

V současné etapě vývoje projektu LOCUST se budou drony vypouštět buď z letadel, nebo ze země ve Virginii a testovat k rušení komunikačních prostředků. V příštím roce se budou roje dronů určené pro vzdušnou ochranu vypouštět z podvodních plavidel na Floridě.

Zdroj: David Hambling: Autonomous submarines to launch drone swarms. New Scientist, 2019, č. 3217, s. 9

Václav Vaněk
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Startuje další fyzikální soutěž Vím proč

Do konce dubna se mohou žáci základní a středních škol přihlašovat do soutěže „Vím proč“ o sto tisícové výhry.

Hrozba sociálních médií? 10 příkladů

Platformy sociálních médií změnily způsob života. Spojujeme se, učíme se, sdílíme informace. Pohodlí sdílení osobních údajů však může také vystavit uživatele různým bezpečnostním rizikům.

Litevské lasery

Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.

Gravitační díra v Indickém oceánu

V Indickém oceánu je oblast, kde je slabší gravitace, nižší než je průměrná jinde na hladině moří. Prohlubeň leží v Lakadivském moři asi 1 200 km jihozápadně od Indie a byla objevena v roce 1948.

Čína ve vesmíru vyrábí kyslík pomocí „umělé fotosyntézy“, chystá měsíční základnu, obří rakety i solární pole

Astronauti na palubě čínské vesmírné stanice „Nebeský palác“ předvedli nový způsob výroby raketového paliva a dýchatelného kyslíku napodobením chemické reakce v rostlinách.

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail