Bez zařazení

Článků v rubrice: 438

Elektromobilita bude potřebovat zdroje elektřiny

V posledních šesti letech ve světě významně roste elektromobilita dopravy v souvislosti s postupným omezováním a zákazy používání automobilů poháněných motory s vnitřním spalováním. Elektromobily nabízejí technické a jiné výhody oproti automobilům poháněných benzínem nebo naftou. Mají například menší počet pohyblivých částí, vyšší účinnost, nižší provozní náklady, menší hlučnost, žádné výfukové zplodiny a žádné emise oxidu uhličitého, pokud jsou poháněny čistou elektřinou z bezuhlíkových zdrojů. Jejich prozatímní hlavní nevýhodou jsou vyšší pořizovací náklady.

Fotogalerie (1)
Elektromobil Peugeot iOn u jaderné elektrárny Dukovany (foto: ČEZ)

Další rozvoj elektromobility bude vyžadovat například prodlužování dojezdových vzdáleností a budování infrastruktury nabíjecích stanic s různými možnostmi nabíjení. To vše bude mít velký vliv na elektrickou síť. V současné době jsou elektromobily nabíjeny buď pomalým způsobem v soukromých domech nebo ve veřejných nabíjecích stanicích, nebo rychlým způsobem, zejména u elektrobusů v době zastávek. Vývoj směřuje k tomu, že nabíjecí stanice budou budovány přímo v tělese silnice.

Potřeba velkého množství elektřiny pro budoucí elektromobilitu bude znamenat velkou příležitost pro jadernou energii

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) předpokládá, že v roce 2030 bude třeba zajistit pro globální rozvoj elektromobility při úvaze nízkého scénáře 404 TWh elektřiny a u vysokého scénáře až 928 TWh elektřiny. Dnes se ukazuje, že špičková poptávka po elektřině je ráno a večer, tj. v době, kdy je méně dostupná elektřina ze slunečních elektráren, nebo kdy je již vyčerpaná elektřina skladovaná v bateriích. Proto bude potřebná elektřina z centrálních zdrojů čisté elektřiny. Mezinárodní agentura pro energii (International Energy Agency – IEA) předpokládá, že do roku 2030 bude třeba k podpoře globální elektromobility kromě elektřiny z obnovitelných zdrojů energie zajišťovat i čistou elektřinu z jaderných elektráren pracujících v režimu základního zatížení, tj. 24 hodin denně a 7 dní v týdnu. IEA k tomu poznamenává, že k zajištění potřebné elektřiny bude třeba v globálním měřítku vybudovat 25 jaderných reaktorů o jednotkovém výkonu po 1 000 MW. IEA rovně uvádí, že bude výhodné budovat i malé modulární reaktory SMR (Small Modular Reactors), které pomohou zesilovat elektrické sítě, například podél autobusových tras.

Dnešní doprava je obrovským producentem CO2

Uvádí se, že elektromobilita bude vyžadovat tak velké množství elektřiny, že k její výrobě budou muset spolupracovat jak obnovitelné zdroje energie, tak jaderné elektrárny, aby se skutečně mohla dekarbonizovat globální doprava a omezovala změna klimatu.

Podle http.//www.world-nuclear-news.org/7.Sept 2018/Electric vehicles and opportunities for nuclear energy

Václav Vaněk
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Startuje další fyzikální soutěž Vím proč

Do konce dubna se mohou žáci základní a středních škol přihlašovat do soutěže „Vím proč“ o sto tisícové výhry.

Hrozba sociálních médií? 10 příkladů

Platformy sociálních médií změnily způsob života. Spojujeme se, učíme se, sdílíme informace. Pohodlí sdílení osobních údajů však může také vystavit uživatele různým bezpečnostním rizikům.

Litevské lasery

Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.

Gravitační díra v Indickém oceánu

V Indickém oceánu je oblast, kde je slabší gravitace, nižší než je průměrná jinde na hladině moří. Prohlubeň leží v Lakadivském moři asi 1 200 km jihozápadně od Indie a byla objevena v roce 1948.

Čína ve vesmíru vyrábí kyslík pomocí „umělé fotosyntézy“, chystá měsíční základnu, obří rakety i solární pole

Astronauti na palubě čínské vesmírné stanice „Nebeský palác“ předvedli nový způsob výroby raketového paliva a dýchatelného kyslíku napodobením chemické reakce v rostlinách.

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail