Startuje další fyzikální soutěž Vím proč
Do konce dubna se mohou žáci základní a středních škol přihlašovat do soutěže „Vím proč“ o sto tisícové výhry.
Do roku 2050 se počet obyvatel na Zemi zvýší na přibližně 9,6 miliard lidí, přičemž 70 % jich bude žít ve městech. Města budou muset být přátelská, aby se lidé snadno dostali do práce i do odpočinkových zón, kde by mohli relaxovat a bavit se. Moderní bytová výstavba, obchodní, dopravní a kanalizační infrastruktura a další vymoženosti civilizace jsou samozřejmostí. Města budou větší, proto budou muset být rovněž lepší a „chytřejší“ než je tomu dnes.
První ukázky budoucí výstavby se už začínají objevovat. Je to například Shard tower v Londýně, nejvyšší budova světa v Dubaji, případně nové železniční tunely pod Londýnem s délkou 42 km. Všechno to jsou již symboly revoluce ve výstavbě nových měst. Tyto změny umožní chemicky vylepšený beton, který dovolí stavět vyšší a štíhlejší budovy s delší životností.
Zdokonalený beton
Vyvíjí jej společnost BASF, jedna z největších chemických společností na světě. V jejích laboratořích vzniká celá řada polymerů a dalších příměsí do betonu, které jsou schopné měnit jeho vlastnosti, jako je pevnost, životnost a reologie (reologie je deformační chování látek). To umožní například stříkat beton na stěny tunelu ihned po odtěžení horniny. Tato poslední vylepšená vlastnost umožnila rychlou a efektivní výstavbu podzemních tunelů v Londýně. Vždy, když vrtná souprava postoupila o metr kupředu, roboty odhalenou horninu ihned nastříkaly vrstvou betonu o tloušťce 400 mm. Jakmile se totiž beton ocitl jen milisekundu na vzduchu, začal hned tuhnout.
Tuhnutí betonu podle přání
V minulosti bylo řízení doby a rychlosti tuhnutí nedostupným přáním inženýrů. Když nákladní automobily přepravovaly beton a dostaly se například do dopravní zácpy, často začal beton tuhnout příliš brzy, což způsobovalo velké problémy. Polymery s různými přísadami těmto problémům zabraňují. Kontrola tuhnutí betonu má rovněž velký význam tehdy, když se má beton dopravovat do velkých výšek, jak tomu bylo v případě výstavby budovy v Dubaji. Zde trvalo až hodinu, než se beton dostal na určené místo do výšky například 600 m, navíc za vysokého slunečního žáru. Technologové dnes rovněž požadují, aby se zvažovaly i ekologické aspekty betonu. Dobrým příkladem je výstavba superkanalizační sítě v Londýně, která se buduje v hloubce 60 m pod zemí a má délku 25 km. Tato síť zlepší životní prostředí v Londýně a až o 95 % sníží vypouštění odpadů do Temže.
Výroba cementu je dnes odpovědná za 8 % globálních emisí CO2 a navíc je také drahá. Vyžaduje zahřívání suroviny na vysoké teploty v pecích, které jsou vytápěny fosilními palivy. Proto BASF vyvíjí produkty, které velkou část cementu nahrazují jinými materiály, jako je například polétavý popílek, který je vedlejším produktem spalování uhlí v uhelných elektrárnách, nebo prachová struska vznikající při výrobě oceli ve vysokých pecích. Tento vylepšený beton bude odolávat znečištěnému městskému ovzduší, umožní ekologicky čistou, rychlou a levnější výstavbu a učiní život ve městech příjemnějším.
Podle: Building better cities. New Scientist, 2018, č. 3199, s. 16-17
Do konce dubna se mohou žáci základní a středních škol přihlašovat do soutěže „Vím proč“ o sto tisícové výhry.
Platformy sociálních médií změnily způsob života. Spojujeme se, učíme se, sdílíme informace. Pohodlí sdílení osobních údajů však může také vystavit uživatele různým bezpečnostním rizikům.
Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.
V Indickém oceánu je oblast, kde je slabší gravitace, nižší než je průměrná jinde na hladině moří. Prohlubeň leží v Lakadivském moři asi 1 200 km jihozápadně od Indie a byla objevena v roce 1948.
Astronauti na palubě čínské vesmírné stanice „Nebeský palác“ předvedli nový způsob výroby raketového paliva a dýchatelného kyslíku napodobením chemické reakce v rostlinách.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.