Bez zařazení

Článků v rubrice: 439

Teherán se propadá do země

Pod hlavním městem Íránu, Teheránem, kde žije přibližně 15 milionů lidí, se přesouvá země. Satelitní snímky s vysokým rozlišením nedávno ukázaly, že největší město v západní Asii se na některých místech propadá o 25 centimetrů ročně! Vědci, kteří zkoumali satelitní data shromážděná mezi  roky 2003 až 2017, zjistili významný pokles na přibližně 10 procentech středu města a v mnoha vesnicích v severozápadním regionu Teheránu. Okolí mezinárodního letiště na jihozápadě íránské metropole klesá přibližně o pět centimetrů ročně.

Fotogalerie (2)
Pohoří Elborz se zvedá hned na severu za městem, kvůli znečistění vzduchu je však málokdy vidět (foto MD)

Vedlejším účinkem poklesu je v některých oblastech náhlý vznik obřích prasklin a závrtů. Jak referoval časopisu Nature  Ali Beitollahi, vedoucí inženýrské seismologie ve Výzkumném centru budov a bydlení v Teheránu, jeden farmář byl několik hodin uvězněn 6 metrů hluboko v trhlině, která se náhle pod ním otevřela. Pukliny vznikající v blízkosti polí znatelně ovlivňují  i úrodu, protože odvádějí vodu, která by měla zavlažovat žíznivou půdu.

Země se hýbá

Teherán není jediným potápějícím se městem. Satelitní pozorování ukázalo, že podobně klesají také Benátky, části západního Texasu a pobřežní Louisiany, kalifornské údolí San Joaquin a mezinárodní letiště v San Franciscu.

Co je příčinou

Podle nové studie založené na družicových datech patří současná míra poklesu Teheránu k největším na světě. Už dřívější výzkum označil za příčinu ztrátu podzemních vod, která byla pozorována již počátkem roku 2000, a to nejprve v zemědělských oblastech. Od roku 2003 se problém rozšířil do městských zón na východě, kde jsou viditelně nakloněné budovy a zešikmené silnice. Ztráty podzemních vod zavinilo sucho, stavby přehrad a rostoucí počet obyvatel, kteří potřebují pitnou vodu.

Dalším znepokojivým objevem je, že dešťové srážky nedoplňují vyčerpané zásoby podzemních vod. To naznačuje, že již může být pozdě na to, aby se podzemní voda obnovila a zabránilo se tak dalšímu klesání. Zmenšující se zásoby podzemní vody znamenají tlak na nové, ve většině případů nedovolené, vrty, což zvyšuje riziko urychlování poklesu. Vládní úředníci už odstranili 100 000 nelegálních studní, ale odhadem jich zůstává dalších 30 000 a nové vznikají. Tyto vědecké poznatky přijal k publikaci časopis Remote Sensing of Environment.

Geologie území

Teherán leží na čtvrtohorních usazeninách v podhůří pohoří Elborz. Maximální vrstva usazenin se odhaduje na 60 m a tvoří převážnou část aquiferů - tedy vodonosných vrstev. Podloží těchto usazenin tvoří třetihorní formace, většinou láva, vystupující v horských oblastech na severu města. Podložní skály východních výšin byly vytvořeny z dolomitového vápence v triasu a křídě.

Pokud by pokles pokračoval, mohla by být ohrožena teheránská železnice, mosty, plynovody a ropovody i elektrická infrastruktura.

Zdroj: https://www.livescience.com/64235-tehran-is-sinking.html?utm_source=ls-newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=20181205-ls

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Teorie původu náboženství

„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...

Přes tisíc mladých fyziků na jednom místě

To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...

Nová tkanina, která vás udrží v teple i v ultrachladném počasí

Nová inteligentní tkanina může zvýšit teplotu o více než 30 stupňů Celsia již po 10 minutách na slunci. Do materiálu jsou zabudovány specializované nanočástice, které absorbují ...

Chytré domácnosti a „hodinoví ajťáci“

Světla, která se sama rozsvítí a zhasnou, topení, které nastaví ideální teplotu, než přijdete z práce, dveře, které se po odchodu zamknou, pračky, myčky a vysavače ovládané na dálku.

Tajemství komplexu menších spliceozomů

V lidských buňkách se k produkci proteinů používá pouze malá část informací zapsaných v genech. Jak buňka vybere ty správné informace? Velký molekulární stroj zvaný ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail