Úvaha nad vysokorychlostními vlaky
Do rubriky "Od čtenářů" jsme zařadili článek od pana Vladislava Černého, tč. studenta U3V, jehož celoživotním chlebem byly železnice včetně nejmodernějších projektů.
Kompaktní disk neboli CD letos slaví teprve 35 let od svého vzniku. Je tedy v nejlepším věku, jeho praktické využití však v současnosti rapidně klesá. Projevuje se to jak v hudebním průmyslu, tak i v oblasti informačních technologií. Z disků se stává nepotřebný odpad končící na skládkách nebo ve spalovnách. Jejich neveselý osud může přitom negativně ovlivňovat životní prostředí i přímo lidské zdraví – nevhodným nakládáním z nich mohou do země i ovzduší unikat toxické látky.
Kompaktní disk vyvinuly v roce 1979 firmy Sony a Philips. Díky klesajícím cenám přehrávačů i disků nahradilo CD gramofonové desky a přineslo nový způsob uchování a reprodukce hudby. Kromě toho se začalo využívat ve světě počítačů jako obecné datové médium původně s kapacitou 656 MB. Vzhledem ke stále nižším cenám DVD a příslušných rekordérů začal být i CD-formát postupně vytlačován. Jeho přímým pokračovatelem se stal DVD disk, který lidem oproti klasickému CD poskytl pro ukládání dat zhruba šestinásobnou kapacitu.
Kompaktní disky jsou vyrobeny z polykarbonátu obsahujícího mikrofilm z hliníku, zlata a titanu. Na skládce hrozí, že obsah mikrofilmu kontaminuje půdu. „Při spalování zase dochází ke ztrátě cenných využitelných materiálů, které se s velkou energetickou náročností získávaly. Proto není vhodné vyhazovat CD do běžného odpadu,“ uvádí Petr Kubernát, zástupce společnosti REMA Systém,která se v rámci projektu Zelená firma zabývá zpětným odběrem elektrozařízení, CD, tonerů i zářivek. Vyřazené disky je proto nejvhodnější spolu s elektroodpadem dávat do speciálních sběrných boxů například ve školách, obcích nebo firmách. „Protože se právě ve firmách nepotřebné CD likvidují nejčastěji, rozmisťujeme do nich kontejnery, kam je možné vysloužilé elektrospotřebiče a další komponenty odevzdat s vědomím, že se materiál z nich dále využije,“ dodává Kubernát.
O nakládání s nebezpečnými odpady jsme psali zde:
http://www.3pol.cz/cz/rubriky/prakticke-informace/1150-kam-s-nimi-aneb-nebezpecne-odpady-v-domacnosti
http://www.3pol.cz/cz/rubriky/bez-zarazeni/248-vite-ze-mobily
http://www.www.www.3pol.cz/cz/rubriky/rozhovory/1275-poklady-z-elektroodpadu
Do rubriky "Od čtenářů" jsme zařadili článek od pana Vladislava Černého, tč. studenta U3V, jehož celoživotním chlebem byly železnice včetně nejmodernějších projektů.
Do konce dubna se mohou žáci základní a středních škol přihlašovat do soutěže „Vím proč“ o sto tisícové výhry.
Platformy sociálních médií změnily způsob života. Spojujeme se, učíme se, sdílíme informace. Pohodlí sdílení osobních údajů však může také vystavit uživatele různým bezpečnostním rizikům.
Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.
V Indickém oceánu je oblast, kde je slabší gravitace, nižší než je průměrná jinde na hladině moří. Prohlubeň leží v Lakadivském moři asi 1 200 km jihozápadně od Indie a byla objevena v roce 1948.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.