Bez zařazení

Článků v rubrice: 438

Vertikální farmy

Sotva by asi někdo očekával, že vyřazené městské sklady, opuštěné obytné budovy, nebo věžové domy se stanou místy nové „zelené revoluce“. Je tomu ale tak. Jako nadějný a ekologicky přátelský způsob, jak nakrmit neustále se zvyšující počet obyvatel na Zemi, se nyní objevují tzv. „vertikální farmy“. První vlaštovkou „ve velkém“ je zahájení provozu největší vertikální farmy na světě v březnu 2014 ve Scrantonu v Pennsylvánii.

Farmu vybudovala společnost Green Spirit Farms (GSF) se sídlem v New Buffalo, Michigan, v jednoposchoďové budově o celkové ploše 3,25 ha. V budově jsou regály o šesti poschodích nad sebou, na nichž bude růst na 17 milionů rostlin.

Blíž spotřebitelům

Cílem vertikálních farem je vyhnout se problémům souvisejících s pěstováním potravinových plodin v oblastech postihovaných suchem a nemocemi rostlin mnoho set kilometrů od sídelních center, kde by měly být spotřebovávány.

 

Dickson Despommier, ekolog na Columbia University, New York City, se domnívá, že by se potraviny měly pěstovat v městských výškových budovách po celý rok. Nebylo by pak třeba dopravovat ovoce a zeleninu na velké vzdálenosti a snížily by se i emise CO2, které s dopravou souvisejí.

Zelenina z regálu

Regály s plodinami ve vertikální farmě mohou být zásobovány živinami hydroponickým způsobem bez potřeby sázet rostliny do zeminy a mohou je osvětlovat zářivky LED, které mají podobný charakter jako sluneční světlo. Rovnoměrné zásobování živinami a dostatečné osvětlení plodin zajišťuje kontrolní systém. Celý systém lze monitorovat chytrým telefonem nebo tabletem na dálku.

 

Ve vertikální farmě ve Scrantonu se budou pěstovat saláty, špenát, kapusta, rajčata, papriky, bazalka a jahody. Produkce této farmy je desetkrát větší, než tomu bylo u první zkušební vertikální farmy v New Buffalo, která byla otevřena v roce 2011.

Větší bezpečnost zásobování potravinami

Obhájci vertikálního zemědělství v něm vidí způsob, jak uživit populaci, jež se rychle koncentruje ve městech. OSN odhaduje, že v roce 2050 bude ve vyspělých zemích žít ve městech 85 % lidí. Vertikální farmy zajistí větší bezpečnost zásobování potravinami, protože pěstování potravinových plodin neohrozí ani extrémní počasí.

 

Protože si zemědělci budou chránit svá vnitřní pole před škůdci, nebude třeba používat herbicidy a insekticidy. Bude také možné lépe hospodařit s vodou, která se brzy stane nedostatkovou komoditou. Vznik první vertikální farmy společnosti GSF inspirovala dlouholetá období sucha, které postihuje mnoho států USA. Vertikální farmy jsou projektovány tak, že recyklují vodu, takže k získání srovnatelné úrody je třeba o 98 % méně vody než u tradičního zemědělství. Dosahuje se toho částečně také tím, že se z atmosféry pěstírny odčerpává přebytečná vlhkost, která by mohla způsobovat plíseň listů.

Vystačí se s přirozeným světlem, nebo s LED

Většina vertikálních farem se pokud možno spoléhá na přirozené světlo. Například singapurský podnikatel nepotřebuje ve své čtyřpatrové prosklené budově žádné umělé osvětlení. Mobilní regály s čínským zelím a saláty rotují pomalu do vrchních částí budovy pomocí nízkoenergetického výtahu. Naproti tomu v japonském Kjótu je v provozu vertikální farma bez oken, připomínající spíše letecký hangár. K osvětlení se zde používají dva typy zářivek LED, které vydávají červené a modré světlo. Vypěstuje se zde až 6 milionů salátů. Dnešní zářivky LED však mají účinnost jen 28 %, takže náklady na elektřinu jsou vysoké a tato farma zatím nemůže s oblastmi, kde se ve velkém pěstuje zelenina tradičním způsobem, konkurovat. Společnost Philips ale vyvíjí zářivky LED s účinností 68 %, které by mohly výrobní náklady radikálně snížit.

 

Zkušenosti z vertikálních farem mohou využít i další obory vědy. Například US Defence Advanced Research Projects Agency slouží osmnáctiposchoďová vertikální farma v College Station v Texasu k vývoji geneticky upravovaných rostlin sloužících k výrobě proteinů užitečných ve vakcínách.

(Podle: Paul Marks: Legume with a view. New Scientist, 2014, č. 2952, s. 17-18)

Zkrácený překlad:

Václav Vaněk
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Startuje další fyzikální soutěž Vím proč

Do konce dubna se mohou žáci základní a středních škol přihlašovat do soutěže „Vím proč“ o sto tisícové výhry.

Hrozba sociálních médií? 10 příkladů

Platformy sociálních médií změnily způsob života. Spojujeme se, učíme se, sdílíme informace. Pohodlí sdílení osobních údajů však může také vystavit uživatele různým bezpečnostním rizikům.

Litevské lasery

Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.

Gravitační díra v Indickém oceánu

V Indickém oceánu je oblast, kde je slabší gravitace, nižší než je průměrná jinde na hladině moří. Prohlubeň leží v Lakadivském moři asi 1 200 km jihozápadně od Indie a byla objevena v roce 1948.

Čína ve vesmíru vyrábí kyslík pomocí „umělé fotosyntézy“, chystá měsíční základnu, obří rakety i solární pole

Astronauti na palubě čínské vesmírné stanice „Nebeský palác“ předvedli nový způsob výroby raketového paliva a dýchatelného kyslíku napodobením chemické reakce v rostlinách.

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail