Jaderná věda odhaluje podvody s potravinami
Když běžní spotřebitelé nakupují potraviny, nemusejí vždy odhalit podvod, i když si budou pečlivě číst etikety. Podvod s potravinami lze definovat jako jakékoli úmyslné jednání s cílem ...
Sotva by asi někdo očekával, že vyřazené městské sklady, opuštěné obytné budovy, nebo věžové domy se stanou místy nové „zelené revoluce“. Je tomu ale tak. Jako nadějný a ekologicky přátelský způsob, jak nakrmit neustále se zvyšující počet obyvatel na Zemi, se nyní objevují tzv. „vertikální farmy“. První vlaštovkou „ve velkém“ je zahájení provozu největší vertikální farmy na světě v březnu 2014 ve Scrantonu v Pennsylvánii.
Farmu vybudovala společnost Green Spirit Farms (GSF) se sídlem v New Buffalo, Michigan, v jednoposchoďové budově o celkové ploše 3,25 ha. V budově jsou regály o šesti poschodích nad sebou, na nichž bude růst na 17 milionů rostlin.
Cílem vertikálních farem je vyhnout se problémům souvisejících s pěstováním potravinových plodin v oblastech postihovaných suchem a nemocemi rostlin mnoho set kilometrů od sídelních center, kde by měly být spotřebovávány.
Dickson Despommier, ekolog na Columbia University, New York City, se domnívá, že by se potraviny měly pěstovat v městských výškových budovách po celý rok. Nebylo by pak třeba dopravovat ovoce a zeleninu na velké vzdálenosti a snížily by se i emise CO2, které s dopravou souvisejí.
Regály s plodinami ve vertikální farmě mohou být zásobovány živinami hydroponickým způsobem bez potřeby sázet rostliny do zeminy a mohou je osvětlovat zářivky LED, které mají podobný charakter jako sluneční světlo. Rovnoměrné zásobování živinami a dostatečné osvětlení plodin zajišťuje kontrolní systém. Celý systém lze monitorovat chytrým telefonem nebo tabletem na dálku.
Ve vertikální farmě ve Scrantonu se budou pěstovat saláty, špenát, kapusta, rajčata, papriky, bazalka a jahody. Produkce této farmy je desetkrát větší, než tomu bylo u první zkušební vertikální farmy v New Buffalo, která byla otevřena v roce 2011.
Obhájci vertikálního zemědělství v něm vidí způsob, jak uživit populaci, jež se rychle koncentruje ve městech. OSN odhaduje, že v roce 2050 bude ve vyspělých zemích žít ve městech 85 % lidí. Vertikální farmy zajistí větší bezpečnost zásobování potravinami, protože pěstování potravinových plodin neohrozí ani extrémní počasí.
Protože si zemědělci budou chránit svá vnitřní pole před škůdci, nebude třeba používat herbicidy a insekticidy. Bude také možné lépe hospodařit s vodou, která se brzy stane nedostatkovou komoditou. Vznik první vertikální farmy společnosti GSF inspirovala dlouholetá období sucha, které postihuje mnoho států USA. Vertikální farmy jsou projektovány tak, že recyklují vodu, takže k získání srovnatelné úrody je třeba o 98 % méně vody než u tradičního zemědělství. Dosahuje se toho částečně také tím, že se z atmosféry pěstírny odčerpává přebytečná vlhkost, která by mohla způsobovat plíseň listů.
Většina vertikálních farem se pokud možno spoléhá na přirozené světlo. Například singapurský podnikatel nepotřebuje ve své čtyřpatrové prosklené budově žádné umělé osvětlení. Mobilní regály s čínským zelím a saláty rotují pomalu do vrchních částí budovy pomocí nízkoenergetického výtahu. Naproti tomu v japonském Kjótu je v provozu vertikální farma bez oken, připomínající spíše letecký hangár. K osvětlení se zde používají dva typy zářivek LED, které vydávají červené a modré světlo. Vypěstuje se zde až 6 milionů salátů. Dnešní zářivky LED však mají účinnost jen 28 %, takže náklady na elektřinu jsou vysoké a tato farma zatím nemůže s oblastmi, kde se ve velkém pěstuje zelenina tradičním způsobem, konkurovat. Společnost Philips ale vyvíjí zářivky LED s účinností 68 %, které by mohly výrobní náklady radikálně snížit.
Zkušenosti z vertikálních farem mohou využít i další obory vědy. Například US Defence Advanced Research Projects Agency slouží osmnáctiposchoďová vertikální farma v College Station v Texasu k vývoji geneticky upravovaných rostlin sloužících k výrobě proteinů užitečných ve vakcínách.
(Podle: Paul Marks: Legume with a view. New Scientist, 2014, č. 2952, s. 17-18)
Zkrácený překlad:
Když běžní spotřebitelé nakupují potraviny, nemusejí vždy odhalit podvod, i když si budou pečlivě číst etikety. Podvod s potravinami lze definovat jako jakékoli úmyslné jednání s cílem ...
V rámci iniciativy Horizon Europe vznikl výzkumný a vývojový projekt Shift2DC, který bude zkoumat výhody stejnosměrného napájení. Tento ambiciózní program EU je aktuálně v 10.
Srdce naší planety se posledních 14 let otáčí nezvykle pomalu, potvrzuje nový výzkum. A pokud bude tento záhadný trend pokračovat, mohlo by to potenciálně prodloužit pozemské ...
O osudu Golfského proudu rozhodne "přetahovaná" mezi dvěma typy tání grónského ledového příkrovu, naznačuje nová studie. Odtok z grónského ledového příkrovu by ...
Nově nalezená antičástice, zvaná antihyperhydrogen-4, by mohla být potenciálně v nerovnováze se svým částicovým protějškem, což by mohlo poodhalit tajemství původu našeho ...