Úvaha nad vysokorychlostními vlaky
Do rubriky "Od čtenářů" jsme zařadili článek od pana Vladislava Černého, tč. studenta U3V, jehož celoživotním chlebem byly železnice včetně nejmodernějších projektů.
Britská firma Intelesant specializující se na digitalizovanou zdravotní péči vyvinula systém Howz, který je přímo propojen s elektroměry. Jeho účelem je sledovat, která zařízení jsou v provozu a jak dlouho plní ten který účel. Systém také shromažďuje údaje z monitorů, které sledují světlo a teplotu a rovněž údaje ze senzorů kontrolujících dveře či okna, zda jsou otevřené nebo zavřené, apod. Během několika dnů se tento systém seznámí s denním režimem lidí žijících v domě a naučí se sledovat odchylky. Jestliže systém detekuje něco neobvyklého, například, že někdo nechá zapnutá elektrická kamna mnohem déle, než je obvyklé, vyšle upozornění na telefon určené osobě, aby věděla, že se doma děje něco nesprávného.
Technologická platforma Howz, vyvinutá společností Intelesant je nástrojem, který umí analyzovat spotřebu energie a data z mnoha dalších senzorů. Je navržená tak, aby porozuměla denní rutině "svého pána" a umožnila dalším subjektům starajícím se o jeho zdraví jej monitorovat.
Velký bratr sleduje tvé zdraví
Systém se již ověřuje v téměř 100 domech v Manchesteru a připravují se jeho testy v dalších 350 domech v Surrey. Bude využíván hlavně v domech, kde bydlí staří lidé nebo lidé s mírnou nebo střední demencí, z nichž většina žije s pečovatelem. Data bude monitorovat tým lékařů, jakož i záchranná služba. Kombinace se sledováním provozu elektrospotřebičů je dobrou metodou k dlouhodobému sledování aktivity lidí, protože je podrobné a nenákladné.
Základní parametry
Startovací balíček systému, který si můžete koupit za 199 USD, obsahuje elektrickou svorku a vysílač, senzor pohybu, dveřní senzor, rozbočovač, který shromažďuje a posílá informace přes internet do mobilní aplikace, a potřebné kabely, baterie na rok provozu a upevňovací prvky. Připojit je možné až deset různých senzorů. Důležité je, aby byly na místech, která dotyčná osoba nejčastěji navštěvuje či používá – např. vchodové dveře, ledničku... Firma zařídí instalaci, vyškolení v obsluze i zdravotní servis v případě poplachu. Protože je systém spojen se sledováním odběru elektřiny, vypadne v případě přerušení dodávky proudu, ale pošle poplachový signál do mobilní aplikace. Po obnovení dodávky elektřiny je potřeba restartovat připojení k internetu. Samozřejmě může uživatel systém také vypnout sám. V případě neobvyklé situace se objeví hláška v mobilní aplikaci osob, které jsou v systému nastavené jako dohlížející a pomáhající - tedy například příbuzní, přátelé.
Podobných systémů již je více
Jiné dálkové monitorovací systémy nabízejí odlišné přístupy. Například systém Lively v San Francisku používá senzory pohybu ke sledování různých aktivit, například zvedání krabičky s léky nebo otevírání ledničky. Britský systém Canary také využívá senzory pohybu ke zjištění toho, jak dlouho pobývá osoba v místnostech. Monitorovací systémy představují bezpečnostní síť, která umožňuje, aby starší lidé mohli déle zůstávat ve svém domově a přitom měli zajištěn rychlý servis a pomoc v případě potřeby. Přístroje nošené na těle samozřejmě poskytují hlubší vhled, pokud jde o zdraví jedince, ovšem tato kombinace s elektrickým monitorováním umožňují komplexnější a dlouhodobější pohled na život sledovaného člověka.
Zahoďte Howz a navštěvujte babičku!
Při přílišném sledování pomocí přístrojů hrozí nebezpečí větší sociální izolovanosti starších osob. Proto je velmi důležité nespoléhat na techniku, ale své starší příbuzné častěji osobně navštěvovat!
Zdroj: https://www.howz.com
Matt Reynolds: Smart meter knows if you need help. New Scientist, 2017, č. 3114, s. 12
Do rubriky "Od čtenářů" jsme zařadili článek od pana Vladislava Černého, tč. studenta U3V, jehož celoživotním chlebem byly železnice včetně nejmodernějších projektů.
Do konce dubna se mohou žáci základní a středních škol přihlašovat do soutěže „Vím proč“ o sto tisícové výhry.
Platformy sociálních médií změnily způsob života. Spojujeme se, učíme se, sdílíme informace. Pohodlí sdílení osobních údajů však může také vystavit uživatele různým bezpečnostním rizikům.
Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.
V Indickém oceánu je oblast, kde je slabší gravitace, nižší než je průměrná jinde na hladině moří. Prohlubeň leží v Lakadivském moři asi 1 200 km jihozápadně od Indie a byla objevena v roce 1948.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.