Bez zařazení

Článků v rubrice: 423

Šílený nápad na snížení hladiny moří

Vědci v současné době zkoumají netradiční způsob, jak omezit zvyšování hladiny moří a tím odvrátit možné zaplavování velkých měst a migraci milionů lidí. Je jím dodatečné přečerpávání oceánské vody na antarktický ledový pokryv, kde by se tak vytvářela slaná hora sněhu a ledu. Jde o extrémní myšlenku, ale kolektivní znalosti v boji proti globálnímu oteplování selhávají; lidstvo se tak nachází v období, kdy je třeba zabývat se i podobnými „exotickými“ náměty.

Fotogalerie (1)
Ilustrační foto Adobe Stock

Hladina mořské vody se zvyšuje kvůli oteplování Země. Do moře se totiž dostává sladká voda z tajících ledovců. Každý stupeň Celsia navíc znamená, že se v průběhu příštích 2 000 let zvýší hladina moří o dva metry.

Neradostné prognózy

Vědci z německého Potsdam Institute for Climate Impact Research předpovídají, že bude třeba na ochranu před zaplavením například New Yorku nebo Londýna vynaložit velké prostředky. Ochranné zdi a valy mohou sice pomoci, ale celé ekosystémy se ochránit nedají. A nelze pomoci ani městu jako je Miami, jež se rozkládá na porézním vápenci, natož pak chudým zemím, které si nákladné stavby nemohou dovolit.

Nejjednodušší by ovšem bylo nedělat nic a sledovat, jak se starý svět postupně potápí. Aby se tak nestalo, v nouzi nejvyšší se lze obrátit na pomoc k oceánům. I když jde o revoluční myšlenku, není o nic bláznivější, než jiné geoinženýrské projekty, například vystřelování částic do stratosféry k odrážení slunečních paprsků.

Netradiční geoionženýrské opatření

K přečerpání 3 mm vody ročně by bylo třeba 90 velkých čerpadel, podobných, jaké nyní chrání New Orleans. Protože antarktický led pomalu roztává a voda odtéká do moře, musela by se voda přepravovat až 700 km do vnitrozemí Antarktidy, aby bylo možné nahradit příbřežní ztráty ledu. Když se bude voda přečerpávat 100 let, zvedne se ledový pokryv o 25 metrů. Nutný celkový výkon čerpadel 1 275 GW by poskytlo díky trvalým větrům 850 000 větrných turbín o jednotkovém výkonu 1,5 GW. To by ovšem z panenského kontinentu učinilo velkou průmyslovou zónu. Studie předpokládá, že by čerpání vody oddálilo zvyšování hladiny moří asi o 100 let. Ale potom by začala hladina opět stoupat.

Podle: Jeff Goodell: Bail out the world. New Scientist, 2016, č. 3065, s. 26-27

Václav Vaněk
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Jak AI změní kvalitu vzdělávání?

V příštích dvou letech se oblast školství jistě dočká převratných změn. S tím, jak se umělá inteligence (AI) stává stále levnější a dostupnější, ...

TerraPower zahájila výstavbu sodíkového reaktoru

Reaktor Natrium1 bude první pokročilý reaktorový projekt v severoatlantickém prostoru, který přešel z fáze návrhu do fáze výstavby.

Jaderná věda odhaluje podvody s potravinami

Když běžní spotřebitelé nakupují potraviny, nemusejí vždy odhalit podvod, i když si budou pečlivě číst etikety. Podvod s potravinami lze definovat jako jakékoli úmyslné jednání s cílem ...

Evropský projekt Shift2DC - přepneme na stejnosměrné napájení?

V rámci iniciativy Horizon Europe vznikl výzkumný a vývojový projekt Shift2DC, který bude zkoumat výhody stejnosměrného napájení. Tento ambiciózní program EU je aktuálně v 10.

Vnitřní jádro Země je měkké, křivé, kývá se a zpomaluje rotaci

Srdce naší planety se posledních 14 let otáčí nezvykle pomalu, potvrzuje nový výzkum. A pokud bude tento záhadný trend pokračovat, mohlo by to potenciálně prodloužit pozemské ...

Nejnovější video

Nad staveništěm největšího tokamaku světa

Proleťte se nad budoucím fúzním reaktorm ITER

close
detail