Bez zařazení

Článků v rubrice: 438

Zákonitosti, pravidla, poučky a varování pro začínající badatele

"Rozdávat rady je zbytečné. Moudrý si poradí sám a hlupák stejně neposlechne." (Mark Twain). "Přijmout dobré rady vyžaduje víc moudrosti než je rozdávat." (Samuel Johnson). "Rozdělení věd: Nedá-li se věc pochopit selským rozumem, jde o matematiku. Když to nedává žádný smysl, pak se jedná buď o ekonomii, nebo o psychologii. Jestliže to zapáchá, je to chemie. Nefunguje-li to, je to fyzika. Historie je věda o tom, co se nikdy nestává dvakrát." (Murphyho zákony. Kompendium - knížku napsal Karl Wagner a v r. 2005 ji vydalo nakladatelství Levné knihy KMa.)

Fotogalerie (1)
Ilustrační foto

Technické řešení, vynález, inovace, průkopnický čin, vědecký objev. Tisíce hodin hledání a práce, noci strávené v laboratoři, dílně či pracovně. Někdy náhoda, občas i štěstí. Vždy to byli výjimeční jedinci, kteří určovali pokrok ve vědě a technice. Proto právě v jejich každodenním konání a výzkumné činnosti se kumuluje veškerá možná smůla, schválnosti a poťouchlosti, vtipně formulované zdánlivě vědeckými zákonitostmi – Murphyho zákony.

Může-li se něco pokazit, pokazí se to

První z nich a patrně nejznámější „Může-li se něco pokazit, pokazí se to“ vznikl již v roce 1978 v průběhu vojenského výzkumného úkolu Air Force Project MX98, který zkoumal, jaké zpomalení může přežít pokusná osoba. Projekt vedl kapitán (dotáhnul to až do hodnosti plukovníka) Edward A. Murphy (1918-1990). Hlavní projektový manažer pak dal této zákonitosti jméno svého kolegy a nastartoval tak nepřetržitý rozvoj souboru zásad, pravidel, ustanovení, rad, pouček, výjimek, definic, teorií, dodatků, vysvětlivek, konstatování, upřesnění, varování, povzdechů apod. fiktivních autorů. Ty se stále rozvíjejí až do dnešní doby a zasahují do všech výzkumných aktivit vědců, techniků a dalších tvůrčích pracovníků. Právě jim všem je určen soubor rad, doporučení a varování, především však těm, kteří bádat teprve začínají. Uplatní se také při tvorbě seminárních, ročníkových, bakalářských, magisterských, doktorských či habilitačních prací. Přednostně však všude tam, kde se nepředpokládá jakákoliv realizace/využití v praxi.

v  Není nic jednoduššího, než věci zkomplikovat, ale není nic komplikovanějšího, než je zjednodušit. Čím je teorie evidentnější, tím hůř se dokazuje.

v  Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí (obvykle je to zastaralé), to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný neporozuměl.

v  Odborník (specialista, expert, znalec) je člověk, který úzkostlivě dbá na to, aby se vyvaroval drobných chyb, zatímco se nezadržitelně řítí k jednomu velkému omylu.

v  Neodpovídají-li fakta vaší teorii, je třeba se jich co nejrychleji zbavit. Jestliže pracujete na řešení nějakého problému, je velkou výhodou vědět předem, oč jde. V každé organizaci se někdo takový najde. Je třeba jej neprodleně propustit.

v  Ve všech výpočtech se chyby vyskytují na opačném konci, než od kterého jste začali provádět kontrolu. Čím větší dotace, tím později badatelé k této chybě dospějí.

v  Na složité problémy existují jednoduché, snadno pochopitelné nesprávné odpovědi. Po složitém řešení vždy přichází jednoduché vysvětlení. Věda se nemýlí. Nedejte se zmást fakty.

v  Opsat nápady jednoho člověka je napodobení (plagiát), opsat je od značného počtu lidí je výzkumná práce. Délka výzkumné zprávy je nepřímo úměrná dosaženému vědeckému pokroku.

v  Ty nejzbytečnější výpočty jsou nejzajímavější.

v  Nikdy není čas udělat něco pořádně, ale vždy se najde čas to předělat.

v  V každé úloze (úkolu) o n rovnicích je vždy n + 1 neznámých (vykonání n + 1 prkotin vyžaduje přesně tolik času, jako vykonání n prkotin). V jednoduchých případech, kdy se nabízí jedno evidentně správné řešení a jedno evidentně nesprávné, je rozumnější začít s tím nesprávným - o to dříve bude možno přikročit k jeho přepracování.

v  Lépe je vyřešit problém nepřesně a dospět k výsledku s 20% tolerancí, než lpět na přesném řešení a nedospět k výsledku vůbec.

v  V případě, že výsledek vašeho řešení je odlišný od očekávané hodnoty, odečtěte nebo přičtěte číslo, které výsledek upraví na správnou hodnotu (nejdříve nakreslete křivku a pak teprve doplňte vhodné body). Jakmile zjistíte, kde jste v rovnici provedli chybnou úpravu, už se nikdy nepodaří dosadit hodnotu původní. Pokud za chybný výpočet odpovídá více než jedna osoba, nikdo za nic nemůže. Všechno si pečlivě zapisujte - vypadá to alespoň, že jste něco udělal.

v  V každé vaší práci je chybný ten údaj, který pokládáte za nepochybně správný. Jakmile se zbavíte jedné chyby, objeví se další. Nikdo z lidí, které požádáte o radu či pomoc, si jej nevšimne (přehlédne). Zato kdejaký nezvaný kibic jej najde na první pohled.

v  Fyzikální a další technické údaje bývají vyjadřovány pomocí nejméně praktických veličin a jejich jednotek; například rychlost je možno udávat ve verstách za měsíc.

v  Některých chyb si autor všimne, až když je kniha či odborný časopis na trhu k dispozici čtenářům. Jakmile otevřete první výtisk své nové knihy, padne vám ihned pohled na nejhorší chybu v celém díle. Čím je vaše práce triviálnější nebo nepříliš hodnotná, tím více lidí se o ni dočte.

v  Opsat z jedné práce – plagiát, opsat ze dvou prací – ročníková práce, opsat ze tří prací – diplomová práce, opsat ze čtyř a více prací – původní práce.

Vybral a upravil Bohumil Tesařík a redakce.

Tesařík Bohumil
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Tajemství komplexu menších spliceozomů

V lidských buňkách se k produkci proteinů používá pouze malá část informací zapsaných v genech. Jak buňka vybere ty správné informace? Velký molekulární stroj zvaný ...

Úvaha nad vysokorychlostními vlaky

Do rubriky "Od čtenářů" jsme zařadili článek od pana Vladislava Černého, tč. studenta U3V, jehož celoživotním chlebem byly železnice včetně nejmodernějších projektů.

Startuje další fyzikální soutěž Vím proč

Do konce dubna se mohou žáci základní a středních škol přihlašovat do soutěže „Vím proč“ o sto tisícové výhry.

Hrozba sociálních médií? 10 příkladů

Platformy sociálních médií změnily způsob života. Spojujeme se, učíme se, sdílíme informace. Pohodlí sdílení osobních údajů však může také vystavit uživatele různým bezpečnostním rizikům.

Litevské lasery

Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail