Úvaha nad vysokorychlostními vlaky
Do rubriky "Od čtenářů" jsme zařadili článek od pana Vladislava Černého, tč. studenta U3V, jehož celoživotním chlebem byly železnice včetně nejmodernějších projektů.
Myšlenka, že by technologie ničily pracovní příležitosti a dramaticky zvyšovaly nezaměstnanost, byla ještě do nedávna považována za zcestnou. Ekonomové věřili, že technologie naopak vždy vytvoří nové pracovní příležitosti. S rozvojem robotizace však mnozí začínají své názory měnit. Svět nutně potřebuje vyzkoušet projekt nepodmíněného základního příjmu – UBI. A to ještě předtím, než nové robotické technologie připraví lidi o práci.
Je docela možné, že během příštích dvaceti let v důsledku nasazení robotických strojů zanikne téměř polovina pracovních míst. Nikdo dosud neví, jak se s touto situací vypořádat. Ti, kdo stále ještě věří, že technologie nové pracovní příležitosti vytvoří, stále odmítají uznat, že nastává přechod k „superhvězdné ekonomice“. V ní hrstka nadnárodních společností narušuje trhy, vydělává miliardy, zaměstnává velmi málo lidí a ostatní nechává bojovat o odpad. Naskýtá se otázka, jak miliony lidí, kteří budou vyřazeni z pracovního procesu, v této situaci přežijí?
Nepodmíněný základní příjem – UBI
Jedním z nejzajímavějších návrhů, který nespoléhá na to, že trh všechno vyřeší, je projekt „nepodmíněného základního příjmu – UBI“ (Unconditional Base Income). Jde o jednoduchou koncepci s dalekosáhlými důsledky. Stát by dal každému občanu měsíční „apanáž“ bez ohledu na jeho příjem nebo zaměstnanecký stav. To by zjednodušilo byrokracii, odstranilo zastaralé a neefektivní finanční benefity a poskytlo podporu lidem, aby žili důstojně a našli si nový smysl života.
Kanadský projekt
Dosud největší experimenty s projektem UBI se uskutečňují v kanadském městě a ve dvaceti indických vesnicích. Experimenty se však setkávají s rozhodnou kritikou, a to zejména v tom smyslu, že budou pohřbeny stimuly pracovat. Praxe ukazuje opak – lidé nejenom dále pracují, ale zahajují i nové podnikatelské činnosti, nebo se zabývají sociálně přínosnými aktivitami ve srovnání s kontrolními vzorky. Kromě toho vzrostla všeobecná životní úroveň, nedošlo k rozvoji alkoholismu a drog nebo gamblerství. Uvedené výsledky jsou nadějné, ale nikoliv přesvědčivé. Neví se, co se stane v jiných zemích, nebo zda bude možné výsledky aplikovat ve větším rozsahu. Jasnější obrázek by měly přinést nové experimenty. Nizozemské město Utrecht začalo s pilotním projektem UBI s úmyslem jeho rozšíření na 300 000 obyvatel. Rovněž Finsko uvažuje o podobné akci.
Řada proměnných
V současné době ale každá nová země, zavádějící projekt UBI na národní úrovni, bude kulhat na jednu nohu. Je zde tolik proměnných, že když vše půjde dobře, bude obtížné analyzovat a přesně pochopit, jak to funguje a jak by to bylo možné zopakovat experiment i jinde. Pokud projekt nebude úspěšný, odradí to další výzkum a experimenty. Možná, že by proto bylo lépe vyzkoušet projekt UBI na náhodném vzorku 1000 měst, vždy s 10 000 obyvateli, než v jedné zemi s deseti miliony lidí. Síť uvedených experimentů v mnoha zemích by byla nejvhodnějším nástrojem k získání zkušeností a s přípravou rozsáhlejších projektů. A to dříve, než vlna automatizace tvrdě zasáhne svět. Měli bychom být připraveni.
(Frederico Pistono: Money for nothing. New Scientist, 2015, č. 3041, s. 28. Frederico Pistono je počítačový vědec a sociálním aktivistou, napsal knihu Robots will steal your job, but that´s OK.)
Do rubriky "Od čtenářů" jsme zařadili článek od pana Vladislava Černého, tč. studenta U3V, jehož celoživotním chlebem byly železnice včetně nejmodernějších projektů.
Do konce dubna se mohou žáci základní a středních škol přihlašovat do soutěže „Vím proč“ o sto tisícové výhry.
Platformy sociálních médií změnily způsob života. Spojujeme se, učíme se, sdílíme informace. Pohodlí sdílení osobních údajů však může také vystavit uživatele různým bezpečnostním rizikům.
Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.
V Indickém oceánu je oblast, kde je slabší gravitace, nižší než je průměrná jinde na hladině moří. Prohlubeň leží v Lakadivském moři asi 1 200 km jihozápadně od Indie a byla objevena v roce 1948.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.