Astronomie

Článků v rubrice: 128

Váš průvodce vesmírem

(nejen) internetový kurz astronomie

Zaujal vás svět planet, hvězd a galaxií, a už vám nestačí to, co si o vesmíru přečtete v populárně-vědeckých knížkách nebo vyslechnete na přednáškách na hvězdárně či v planetáriu? Chcete získat solidní základy astronomie, které využijete třeba při dalším studiu tohoto oboru?
Klasická rada by byla: navštivte nejbližší hvězdárnu a poptejte se, zda se vám tam dostane kvalifikovaného školení. Budete-li mít štěstí, takový vzdělávací kurz či kroužek na hvězdárně existuje, dokonce vám může vyhovovat i z časových důvodů, úrovní, možná přizpůsobíte své studijní tempo tomu „obvyklému“. Když ovšem na hvězdárně nic takového není, případně hvězdárna je pro vás daleko, máte jednoduše smůlu. Ale to vše se nyní mění.

Od 1. listopadu 2006 najdete na Internetu kompletní astronomický kurz Váš průvodce vesmírem. Poskytuje ucelený přehled soudobé astronomie a je sestaven tak, aby odpovídal našemu obvyklému způsobu poznávání okolního světa. Součástí kurzu jsou také jednoduchá pozorování kosmických objektů, řešení praktik, nepříliš složitých příkladů i rozsáhlejších úloh. Bez nich by bylo vzdělávání v astronomii značně neúplné. Kurz může zvládnout každý, komu není naprosto cizí matematika a fyzika – jen s mírnou nadsázkou můžeme říci, že je pro každého od 13 do 99 let...
Astronomický kurz netvoří ovšem jen studijní materiál umístěný na Internetu (najdete jej volně přístupný na stránkách
http://vademecum.hvezdarna.cz). Obsahuje také prvky, které jej povyšují na kompletní vzdělávací projekt. Oč se konkrétně jedná?
Při výuce se bez rady zkušenějšího obejdeme jen výjimečně – živého učitele žádný automat nenahradí. To platí zajisté univerzálně a důkazy poskytuje sama každodenní praxe. Proto ani v tomto kurzu nechybí možnost konzultací s odborníky. Těmi jsou kvalifikovaní odborní pracovníci Hvězdárny a planetária Mikuláše Koperníka v Brně. Součástí konzultací je také poradenství – konzultant studentu doporučuje (nikoli přikazuje!) například individuální způsob a rychlost studia. I toto je důležitý prvek, přibližující konečný úspěch: kdyby student neměl možnost poradit se s odborníkem, mohl by třeba ztratit motivaci ke studiu.
Pokud si student přeje, může se na závěr podrobit atestaci svých znalostí a dovedností, která mu v řadě případů zajistí další kariérní postup. I v tomto směru se nový kurz liší od klasických na hvězdárnách – tam se totiž nezkouší, snad aby to příliš nepřipomínalo školu.
Astronomický kurz Váš průvodce vesmírem je prvním svého druhu nejen u nás, ale zřejmě i ve světě. V astronomii ještě nikdo nevyzkoušel kombinaci distančního vzdělávání pomocí Internetu s přímými konzultacemi studentů s odborníky, navíc uzavřeného nezpochybnitelnou atestační zkouškou. Je to však projekt zralý – autor kurzu Zdeněk Pokorný do něj zahrnul většinu svých zkušeností, které získával během téměř čtyř desetiletí, po něž se zabývá otázkami astronomického vzdělávání.

Zdeněk Pokorný
Poslat odkaz na článek

Nejnovější články

Úvaha nad vysokorychlostními vlaky

Do rubriky "Od čtenářů" jsme zařadili článek od pana Vladislava Černého, tč. studenta U3V, jehož celoživotním chlebem byly železnice včetně nejmodernějších projektů.

Startuje další fyzikální soutěž Vím proč

Do konce dubna se mohou žáci základní a středních škol přihlašovat do soutěže „Vím proč“ o sto tisícové výhry.

Hrozba sociálních médií? 10 příkladů

Platformy sociálních médií změnily způsob života. Spojujeme se, učíme se, sdílíme informace. Pohodlí sdílení osobních údajů však může také vystavit uživatele různým bezpečnostním rizikům.

Litevské lasery

Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.

Gravitační díra v Indickém oceánu

V Indickém oceánu je oblast, kde je slabší gravitace, nižší než je průměrná jinde na hladině moří. Prohlubeň leží v Lakadivském moři asi 1 200 km jihozápadně od Indie a byla objevena v roce 1948.

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail