Alexander Henri Becquerel
Chodci, proplétající se 14. února roku 1896 v pošmourném odpoledni rušnými bulváry francouzské metropole nad Seinou, netušili, že nedaleko odtud, za zaprášenými okny pařížské polytechnické školy, začal právě nový věk.
Chodci, proplétající se 14. února roku 1896 v pošmourném odpoledni rušnými bulváry francouzské metropole nad Seinou, netušili, že nedaleko odtud, za zaprášenými okny pařížské polytechnické školy, začal právě nový věk.
Před sto lety – 29. září 1901 – se narodil Enrico Fermi, italský fyzik. Dalo by se říci, že spatřil světlo světa takřka současně se zrozením „atomového věku“. Vždyť právě tehdy, na přelomu 19. a 20. století, konali své pokusy A. H. Becquerel, manželé Curiovi či E. Rutherford a svět se s úžasem dozvídal o existenci radioaktivity.
28. února 1782 se v polských Biercích narodil pozdější vynálezce a průkopník české techniky Josef Božek. To Polsko nás nesmí mást - Božek pocházel z ryze české mlynářské rodiny a Bierce tehdy ležely na území habsburské monarchie, stejně jako Čechy.
...můžete se přihlásit do soutěže Cena ČEZ. Je to soutěž pro diplomanty a doktorandy v elektrotechnických a elektroenergetických oborech, kterou vyhlašuje ČEZ ve spolupráci s projektem ASTRA 2000 Nadace Charty 77. V roce 2001 proběhl již čtvrtý ročník, jehož výsledky byly slavnostně vyhlášeny v Betlémské kapli v Praze 27. března.
Na konci května letošního roku proběhlo již po deváté národní finále Soutěže vědeckých a technických projektů středoškolské mládeže. Soutěž ve spolupráci s ČEZ, a. s., organizovala Asociace pro mládež, vědu a techniku AMAVET pod záštitou Akademie věd ČR a do jejího finále postoupilo pětadvacet projektů studentů z celé republiky.
Poslední otázka pro tento rok - na zjištění odpovědi máte čas až do konce roku: Kdy má být konečně zapáleno první plazma v největším světovém tokamaku ITER na jihu Francie? Poslední uváděné datum bylo rok 2025, kdyby to byla pravda, je to už "za pár". Jenže vyskytly se chyby při montáži (Třípól informuje), jejichž napravování datum odsouvá. Vylosovaný výherce dostane drobnou odměnu.
Za správnou odpověď na říjnovou podzimní otázku posíláme dárek paní Haně Pášové do Ústí. Listí už na stromech není zelené, protože chlorofyl se rozpadá. Na listech tak převládá žlutá (barviva karotény), oranžová (flavonoidy), červená (antokyany). Gratulujeme.
Těšíme se na odpovědi za listopad a prosinec.
Redakce
Proleťte se nad budoucím fúzním reaktorm ITER
Zdroj: www.Youtube.com