Dnes je: 1. srpen 2014

Tepelná vodivost


Tepelná vodivost
Do podložky jsme umístili dva kovové pásky ( měděný a ocelový) pomocí dřevěných špalíčků. Mezi ně jsme postavili svíčku, která rozehřívala jejich konce. Na oba pásky jsme kapkou vosku připevnili dva papírky s čísly. Na kovu s lepší tepelnou vodivostí roztaje vosk dříve a papírek upadne jako první. Stopovali jsme čas celého pokusu.

Přeříznutí ledu


Přeříznutí ledu
Tento pokus je časově náročnější, ale stojí za to jej udělat. Nejdříve si musíte připravit led, stačí naplnit PET láhev vodou (ne úplně, protože led zvětší objem) a zašroubovanou dát aspoň na 1 den do mrazáku. Led dejte mezi opěradla dvou židlí (pozor na tvar opěradel, aby vám led neklouzal!), na prasklou strunu od kytary nebo slabý drát přivažte jako závaží kýbl s vodou a do vzniklého oka provlečte led. Nechte strunu zařezávat do ledu. Zvýšeným tlakem bude led pod strunou tát a nad strunou opět zamrzá, protože se tlak vrací na původní hodnotu. Tento pokus se také nazývá revelace ledu. Pozor, až uvidíte, že struna projede, zachyťte kbelík, ať nenastane potopa:) V menším můžete tento pokus udělat s kostkou ledu.

Zákon setrvačnosti


Zákon setrvačnosti
Pokus ukazuje jak snadno lze ukázat účinky setrvační síly, kde se s nimi setkáváme a jak se lze před nimi chránit.

Odstředivá síla


Odstředivá síla
Víte, proč jste na rovníku lehčí než jinde na světě nebo jak to že se voda udrží v kelímku, když je dnem vzhůru. To a mnohem víc se dozvíte v našem videu o odstředivé síle.