Dnes je: 19. prosinec 2014

Fluorescence


Fluorescence
V první části videa je princip vysvětlen, a ve druhé části jsou ukázány příklady těchto látek. Dodatečné poznámky: 1) Existuje řada látek, která absorbuje ve viditelné barevné oblasti a uvolňují infračervené záření, to však ale není vidět, proto jsou tyto látky na demonstraci pokusu nevhodné. 2) "svítící-lámací trubičky" svítí proto, že po zlomení se zlomí ampule s peroxidem vodíku, což umožní reakci: http://0.tqn.com/d/chemistry/1/S/v/tcpo.gif Při této reakci vzniká UV záření, to je pohlceno právě fluorescenčními barvivy, a přeměněno na viditelné záření. Po dosvícení jsou barviva nezměněna, a mohou stále svítit pod UV zářením. 3) Použitá hudba: Chopin - Mazurka a moll

Termočlánek


Termočlánek
Ukázka přeměny tepla na elektrickou energii v termočlánku. Důkaz vzniku elektrického napětí na základě Seebackova jevu.

Tepelná vodivost


Tepelná vodivost
Do podložky jsme umístili dva kovové pásky ( měděný a ocelový) pomocí dřevěných špalíčků. Mezi ně jsme postavili svíčku, která rozehřívala jejich konce. Na oba pásky jsme kapkou vosku připevnili dva papírky s čísly. Na kovu s lepší tepelnou vodivostí roztaje vosk dříve a papírek upadne jako první. Stopovali jsme čas celého pokusu.

Přeříznutí ledu


Přeříznutí ledu
Tento pokus je časově náročnější, ale stojí za to jej udělat. Nejdříve si musíte připravit led, stačí naplnit PET láhev vodou (ne úplně, protože led zvětší objem) a zašroubovanou dát aspoň na 1 den do mrazáku. Led dejte mezi opěradla dvou židlí (pozor na tvar opěradel, aby vám led neklouzal!), na prasklou strunu od kytary nebo slabý drát přivažte jako závaží kýbl s vodou a do vzniklého oka provlečte led. Nechte strunu zařezávat do ledu. Zvýšeným tlakem bude led pod strunou tát a nad strunou opět zamrzá, protože se tlak vrací na původní hodnotu. Tento pokus se také nazývá revelace ledu. Pozor, až uvidíte, že struna projede, zachyťte kbelík, ať nenastane potopa:) V menším můžete tento pokus udělat s kostkou ledu.