Dnes je: 19. září 2014

 
22. květen 2014

Jaké elektrárny si můžeme dovolit

Poslední výroční zpráva Mezinárodní agentury pro energii (IEA) z loňského prosince předpovídá, že v průběhu příštích dvou desetiletí vzroste světová spotřeba elektrické energie na naší planetě téměř o 70 %. Globální výkon elektroenergetiky tak musí vzrůst ze současných 5 430 na 9 350 GW, což si vyžádá stavbu nejméně čtyř tisíc elektráren standardní velikosti. Na tomto přírůstku se mají více než polovinou podílet tepelné elektrárny na zemní plyn spolu s větrnými a solárními elektrárnami. Nově postavené uhelné a vodní elektrárny se na přírůstku budou podílet společně jen 30 %. Podíl jaderných elektráren, i když se jejich současné výkony zdvihnou asi o 60 %, se však vůči rychleji rostoucí „konkurenci" v energetickém mixu do roku 2035 sníží ze současných 13 % na 12 %. Tyto odhadované změny, do kterých by měla světová energetika investovat něco okolo 10 bilionů amerických dolarů, přinesou světu řadu problémů. Nepůjde už jen o dostatek paliv a snižování exhalací, ale vůbec o to, zda svět najde dostatek surovin a prostředků na stavbu nových elektráren a na rozšíření přenosových a distribučních sítí.

 
22. květen 2014

Zdraví a dlouhá léta (v jaderné energetice)

V současné době se na světě staví více než 70 nových jaderných reaktorů. Přesto se v posledních několika desetiletích nové reaktory stavěly jen sporadicky. Proč? Pro majitele a provozovatele jaderných elektráren je výhodnější provoz stávajících reaktorů optimalizovat, modernizovat je a prodlužovat dobu jejich provozu za původní dobu, kterou stanovil projekt.

 
21. květen 2014

Mýty a pravda o automobilech na CNG

Při nákupu nového vozu už zákazník nevybírá jen mezi benzínem a naftou. Alternativou jsou i elektromobily a vozy na stlačený zemní plyn CNG; těch se po českých silnicích v současnosti prohání více než 7 000. Je ale již dnes CNG rozumným konkurentem běžných automobilů? I když si v autosalonech můžete auto na tento pohon běžně koupit, o vozech na CNG se stále šíří řada mýtů. Podívejme se, co je na nich pravdy.

 
20. květen 2014

Matematik a filozof, který ovlivnil podobu světa

Uvážíme‑li jeho důležitost a význam, neslýcháme dnes jméno amerického matematika a filozofa Norberta Wienera příliš často. Snad jen v odborných kruzích. Letos uplyne 120 let od jeho narození, v tomto roce jsme mohli vzpomenout i 50. výročí jeho úmrtí. Krátce si tuto osobnost světové vědy připomenout jistě stojí za to.

 
19. květen 2014

Bateriové katastrofy

I pro baterie platí pořekadlo, že jsou dobrým sluhou, ale špatným pánem. Přestože představují klíčový prvek našich mobilních přístrojů a dobře nám slouží, při špatném zacházení mohou způsobit katastrofu. Dokazují to i následující, téměř hororové příběhy.

 
17. květen 2014

Vysvětlí se záhada kulového blesku?

Fotografie kulového blesku z Číny by mohla pomoci odhalit jeho záhadu. Tento jev lze jen velmi obtížně studovat, protože se objevuje nepředvídatelně a jen na zlomek sekundy.

 
16. květen 2014

Víte, kdo pečuje o naše jaderky?

Dvacet let své působnosti v jaderné energetice slaví letos firma ČEZ ENERGOSERVIS. V roce 1994 začínala se 110 zaměstnanci a obratem 70 milionů korun. V současnosti má 483 zaměstnanců, z toho necelé dvě třetiny pracují v Jaderné elektrárně Dukovany, část firmy je i v Jaderné elektrárně Temelín.

 
15. květen 2014

Vertikální farmy

Sotva by asi někdo očekával, že vyřazené městské sklady, opuštěné obytné budovy, nebo věžové domy se stanou místy nové „zelené revoluce“. Je tomu ale tak. Jako nadějný a ekologicky přátelský způsob, jak nakrmit neustále se zvyšující počet obyvatel na Zemi, se nyní objevují tzv. „vertikální farmy“. První vlaštovkou „ve velkém“ je zahájení provozu největší vertikální farmy na světě v březnu 2014 ve Scrantonu v Pennsylvánii.