Dnes je: 17. duben 2014

 
3. únor 2014

Skládku nahradí solární park

V roce 1947 založili v bažinách a mokřadech na západní straně ostrova Staten Island – od roku 1898 jedné z částí New Yorku – největší skládku na světě. Dostala jméno Fresh Kills a měla sloužit dvacet let. Do jejího osudu významně zasáhl nápad proměnit ji ve víceúčelovou rekreační a residenční oblast. Původní záměry se ale „poněkud protáhly“ a v provozu byla až do roku 2001. Zaujímala plochu 890 hektarů. Současné plány hovoří o tom, že v rámci revitalizace zde bude v provozu městská solární elektrárna.

 
30. leden 2014

Pozor na vadné plynové spotřebiče a ucpaný komín, hrozí smrtelné nebezpečí!

Vytápění a ohřev teplé vody pomocí plynového kotle či ohřívače je sice velmi úsporné a pohodlné, avšak vyžaduje trvalou péči o technický stav zařízení a nepodcenění jak dostatečného přísunu vzduchu, tak i bezpečného odvodu spalin. Zvýšenou pozornost je třeba věnovat hlavně „komínovým“ spotřebičům. Plynový hořák totiž spotřebovává kyslík a nedokonalým spalováním plynu vzniká oxid uhelnatý, který může způsobit i smrtelnou otravu. Ve spolupráci s odborníky jsme pro vás připravili několik tipů, jak riziko těchto nehod snížit.

 
28. leden 2014

Místo elektrické tříkolky motokára

„V listopadu 2012 do školy přišla výzva „Postavte elektrickou tříkolku!“ Protože jsme se studenty již dříve něco podobného zamýšleli, ale nemohli jsme se odhodlat, využili jsme toho, že ve výzvě k soutěži byla také podaná ruka – podrobný návod, nákresy a možnost získat některé díly. Hned začátkem loňského roku jsme se dali do díla. Během února jsme navštívili několik důležitých lidí, kteří se pak stali sudičkami budoucího projektu,“ píše Václav Opatrný, učitel odborných předmětů elektro, VOŠ, SPŠ a SOŠ řemesel a služeb Strakonice. A pokračuje:

 
27. leden 2014

Tříválcové motory mění historii

Motoristé se vzpamatovávají z překvapení – nejlepším mezinárodním zážehovým motorem roku 2013 zvolily odborné ankety tříválcový „litrový“ motor 1.0 EcoBoost vyvinutý Fordovými závody. Dalším vyznamenáním „Grand Award“ ho jako nejlepší vynález z motorů roku 2013 dosadil na automobilový „trůn“ i nejrozšířenější populárně vědecký americký časopis Popular Science, a to zejména za vzhledem k výkonu nejnižší spotřebu paliva a nejmenší množství emisí (99 gramů CO2 na km) ve výfukových plynech.

 
24. leden 2014

Renesance jaderné energie ve Spojeném království

Po dvaceti pěti letech od spuštění posledního reaktoru by měla Velká Británie v brzké době začít stavět dva nové reaktory. Reaktory budou účinnější a ještě bezpečnější než reaktory stávající. Pokud půjde vše podle plánu, budou reaktory postaveny ve stávající jaderné elektrárně Hinkley Point na pobřeží Somersetu. Plánované náklady dosáhnou 14 miliard liber šterlinků a po uvedení do provozu zajistí 7 % z celkové výroby elektřiny. Reaktory typu EPR, vyvinutého společností Areva, postaví konsorcium firem vedené francouzskou společností EdF Energy. Elektrárny bude z padesáti procent vlastnit Čína.

 
23. leden 2014

Budeme překreslovat energetickou mapu?

Využívání nekonvenčních energetických zdrojů, těžba ropy z hlubin oceánů i nové průmyslové technologie mění názory odborníků na současnou energetickou situaci světa. Vyplývá to z ročenky World Energy Outlook 2013, kterou vydala Mezinárodní agentura pro energii (IEA) spadající pod Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Studie upozorňuje, že zveřejněná fakta významně ovlivní konkurenceschopnost průmyslu, investiční rozhodování i firemní strategie.

 
22. leden 2014

Nejmenší animovaný film na světě

Na www.youtube.com/watch?v=oSCX78-8-q0 je pod titulem „Chlapec a jeho atom“ ke stažení nejmenší animovaný film na světě.

 
15. leden 2014

Solární systémy Drain-back

Solární systém pro ohřev teplé vody a solární podporu vytápění může majitelům rodinných domů ušetřit nemalé náklady na energie. Moderní solární systémy s řízeným napouštěním a vypouštěním kolektorů – drain-back technologií navíc nabídnou vysokou účinnost a nevyžadují téměř žádnou údržbu. A hlavně: bez problémů fungují i v zimě, voda v nich nezmrzne. Ve spolupráci s odborníky jsme se podívali na některé výhody drain-back solárních systémů.