Dnes je: 21. prosinec 2014

 
20. říjen 2014

Štěpení atomu opět na scéně

Celá řada začínajících společností chce udělat z jaderné energie horké téma. Již dlouhou dobu je pro podnikatele populárním projektem tzv. zelená energie, zatímco jaderná energie se v důsledku vysokých nákladů, bezpečnostních otázek a obav ze šíření jaderných zbraní ignoruje. Malá skupina jaderných vědců se ale domnívá, že i zde může dojít ke změně.

 
17. říjen 2014

Robot pomáhá detekci úniků metanu

Osamělý robot se těžkopádně pohybuje na skládce odpadů ve střední části Švédska a vystřeluje laserové paprsky. Úkolem robota přezdívaného Gasbot je „vyčenichat“ úniky metanu v jeho okolí. Stroje tohoto druhu by mohly jednoho dne sloužit k odhalení nebezpečných emisí na skládkách odpadů, v dolech nebo dokonce v ulicích měst. Úniky metanu jsou předmětem obav, protože mohou způsobit exploze i přispívat ke globálnímu oteplování. Jedna studie z počátku roku 2014 ukázala, že vědci trvale podceňují úroveň metanu v atmosféře. Možná částečně i proto, že tyto úniky lze jen těžko zjistit.

 
16. říjen 2014

Platí stále Lovelockova hypotéza „Gaia“?

Hypotéza Gaia byla poprvé zveřejněna v 70. letech 20. století. Dnes oceánograf Toby Tyrell zpochybňuje na základě poznatků získaných v posledních čtyřiceti letech její pravdivost. Toby Tyrell se začal zabývat myšlenkami Jamese Lovelocka poté, co si přečetl jeho knihu „Nový pohled na život na Zemi“ a byl fascinován myšlenkou, že se naše planeta může sama regulovat. Tento zájem ovlivnil jeho kariéru a vedl až ke studiu oceánografie. Současně si ale nebyl jistý tím, že by věci mohly být tak jednoduché, jak uváděl Lovelock.

 
15. říjen 2014

Jednoduchý způsob výroby grafenu

Stačí nasypat do mixeru grafitový prášek, přidat vodu a tekuté mýdlo a mixovat při vysokých otáčkách. Tímto překvapivě jednoduchým způsobem můžeme vyrábět grafen, tj. aršíky uhlíku tlusté pouze jeden atom. Neobvyklé elektrické a tepelné vlastnosti tohoto materiálu mohou způsobit v elektronice doslova revoluci.

 
14. říjen 2014

Soutěž o ceny s Mensou ČR

Chcete vyhrát některou v soutěži pořádané Menzou ČR? Pokud ano, dejte se do luštění. Zasláním správných odpovědí na otázky v soutěži o ceny na e-mail bystrilna@mensa.cz do 5. 11. 2014 mají tři z Vás možnost vyhrát drobné ceny od Mensy ČR.

 
13. říjen 2014

Výzva pro studenty experimentátory

Centrum studentských aktivit České kosmické kanceláře vyzývá vysokoškolské studenty k realizaci vlastních experimentů. Neváhejte a zúčastněte se i vy!

 
10. říjen 2014

Proč nemůžeme žít bez mikrobů

Reklama na každý čisticí přípravek se holedbá schopností zničit až 99,9 % bakterií. V posedlosti naším zdravím ničíme a odháníme všechno živé, jen se to k nám přiblíží, a utrácíme stále větší sumy za léky a hygienické prostředky… Ve skutečnosti jsme však čím dál tím víc nemocnější. Výskyt civilizačních nemocí, jako je cukrovka, obezita, alergie či dýchací potíže, nabývá epidemických rozměrů. Poprvé v historii jsme dosáhli stavu, kdy se další generace možná dožije nižšího věku než ta současná. Proč?

 
10. říjen 2014

Domácí blázen aneb miláček žen

Když Karel Čapek ve své světoznámé hře RUR poprvé použil slovo robot, určitě netušil, že jen o pár desítek let později bude zjednodušená verze jeho hlavních hrdinů pomáhat skoro v každé kuchyni. Málokdo ví, že se prvnímu tuzemskému kuchyňskému robotu prý říkalo „domácí blázen – miláček žen“.