Dnes je: 24. duben 2014

 
25. březen 2014

Čínský česnek nechci…

…ale čínské cívky pro tokamak ano
Je s podivem, jak i v lidské mysli funguje inerce, neboli setrvačnost. Novodobá Čína byla synonymem laciných značek čehokoli (nejčastěji kopií). Donedávna. Přesto se stále najdou lidé, pro které je čínský česnek synonymem podřadné kvality, šmejdu a šetření za každou cenu. Myslíte ale, že partnerství ITER organization by mezi sebe přijalo rozvojovou zemi? Odvěký sen lidské společnost – vyrábět energii z ničeho, pardon z vody – se totiž pokouší splnit sedm nejvyspělejších státu na světě!

 
24. březen 2014

Fotovoltaické články v silikonu

Celkový nominální výkon fotovoltaických panelů instalovaný na fotovoltaických elektrárnách v České republice je cca 2 000 MWp. Až na výjimky jde o fotovoltaické panely s fotovoltaickými články na bázi krystalického křemíku, které jsou zalité do fólie EVA (kopolymer etylenu a vinylacetátu). Aktuální je v současné době vývoj a testování fotovoltaických panelů nové generace s fotovoltaickými články zalitými do silikonového gelu.

 
21. březen 2014

Elektrický motocykl jezdí i bez zadního kola

Krátce poté, co jsme je na stránkách 3P představili (http://3pol.cz/1448-segway-cesta-k-intuitivnimu-rizeni), dostávají segwaye, lehoučká elektrická vozítka s intuitivním řízením, nečekanou konkurenci. Vypadá jako motocykl, ale není to motocykl – chybí mu zadní kolo! Jde o vynález amerického konstruktéra Chrise Hoffmanna. Po prezentaci na několika mezinárodních autosalonech začal koncem minulého roku úžas budící vozítko sériově vyrábět ve své menší továrně Ryno Motors v Oregonu.

 
20. březen 2014

Jak využít nanokapaliny

Začátkem 90. let výzkumníci zjistili, že po přidáním nanočástic do kapaliny se zvyšuje její tepelná vodivost. To byl velmi významný poznatek – chlazení strojních zařízení je totiž velmi nákladné například v energetice, u motorových vozidel nebo v elektronice. Zdálo se, že používání nanočástic přinese miliardové úspory energie. V důsledku protichůdných výsledků se však od dalšího vývoje upustilo. Po dvaceti letech se vědci začali tímto jevem opět zabývat. Otázkou je, proč zde nastalo tak dlouhé zpoždění ve výzkumu a zda mohou chladiva po přidání nanočástic splnit naše očekávání.

 
19. březen 2014

Plachetnicí přes Atlantský oceán 5

Z Azor přes Gibraltar na Sardinii
Námořnická pověra říká, že plavba, která se zahájí v neděli, bude šťastná. Z objektivního hlediska ta naše v roce 1997 z Azor k evropským břehům byla, i když jsem si kritických 30 hodin myslel pravý opak.

 
18. březen 2014

Vytváříme fyzikální simulace - dráha a trajektorie

Pro mnoho lidí je fyzika obtížný obor – alespoň to říkají. Možná je to tím, že se jim nedaří představit si obsah fyziky a přiřadit ho reálným situacím. A právě těmto situacím bychom rádi věnovali sérii článků, v nichž bychom pomocí počítačových simulací ukázali a vysvětlili základní pojmy z mechaniky. Text článků bude obsahovat jak výklad, tak i simulace, které si budete moci snadno vyzkoušet, nebo i vytvořit.

 
17. březen 2014

Kovový had se prokousává uhelnými slojemi

Ať se nám to líbí nebo ne, uhlí ještě dlouho zůstane pro energetiku hlavním primárním zdrojem energie. Jeho dolování má úctyhodnou historii a jak se ukazuje – i přítomnost. Divize GE Mining společnosti GE totiž vymyslela technicky unikání metodu umožňující dostat uhlí z těžce přístupných míst na povrch. Nezapomíná přitom ani na bezpečnost horníků.

 
14. březen 2014

Den vody

Den vody je název prohlídkové akce elektrárenské společnosti ČEZ, která umožní již příští sobotu nahlédnout návštěvníkům do tajů vodních elektráren v Informačním centru Obnovitelné zdroje v Hradci Králové.