Dnes je: 26. říjen 2014

 
8. duben 2005

Naši motýli

Na našem území žije více než 3300 druhů motýlů, z toho asi 170 denních. Nahlédněme do tohoto světa plného barev a představme si alespoň ty nejzajímavější motýly naší přírody.

 
8. duben 2005

Motýlí efekt

Pokud dnes mávne křídlem motýl na Havaji a způsobí tak lehký pohyb vzduchu, může to znamenat příští měsíc hurikán na Floridě.

 
8. duben 2005

Reportáž z jiného světa

Titan – byl záhadou až do 14. ledna 2005. Podle všech dosavadních poznatků se mělo jednat o svět velmi exotický, avšak krajina na fotografiích vypadá jako obyčejné mořské kamenité pobřeží. Pojďme společně poodhalit roušku tajemství, halící Saturnův měsíc jako jeho hustá atmosféra.

 
8. duben 2005

Práce pod napětím

Zní to jako hláška ze sci-fi: „Operace vymezení úseku vedení vysokého napětí 22 kilovoltů metodou práce pod napětím“. Copak může člověk sáhnout na vedení a přežít? Bez speciálního vybavení, náročného výcviku a dodržení přísného pracovního postupu samozřejmě ne!

 
8. duben 2005

Třetí pól se ptá: David Hodan

Patnáctiletý David Hodan, žák 15. ZŠ v Plzni. Milý, sympatický, velmi vzdělaný a sečtělý hoch, se širokým všeobecným rozhledem. Rád říká věci otevřeně, tak jak jsou. Má sny a přání a věří v jejich splnění. Jeho vnitřní sílu, mravní hodnoty a postoj k životu by mu mohl mnohý z nás závidět. Již těmito vlastnostmi se liší od svých vrstevníků. A ještě něčím – onemocněním zvaným C-M-T.

 
8. duben 2005

Já člověk, ty člověk aneb postižení mezi námi

Správně vidíme jen srdcem. Co je důležité, je očím neviditelné. A. de Saint-Exupéry

 
8. duben 2005

Energie, technika, fyzika (11)

Je zajímavé, že i v dnešní technologicky vyspělé době toho víme mnohem víc o stavbě vzdálených hvězd nebo atomových jader, než o dění jen pár tisíc kilometrů pod našima nohama.

 
8. duben 2005

Když nevíte, zeptejte se!

Otázka: Nakupoval jsem ve velké samoobsluze. Přestože u vstupu do prodejních prostor bylo umístěno upozornění Používejte vozíku, předejdete případnému nedorozumění, vozík jsem k nákupu nepoužil a měl jsem jen menší nákupní tašku. Vedoucí prodejny mě upozornil, že bez nákupního vozíku nemůžu nakupovat a pokud nebudu jeho upozornění respektovat, nepustí mě k pokladně. Zajímalo by mě, zda je používání vozíku či košíku v prodejnách upraveno nějakým právním předpisem a zda musím použít vozík i tehdy, když nakupuji jen malé množství zboží.