Dnes je: 30. září 2014

 
22. květen 2014

Zdraví a dlouhá léta (v jaderné energetice)

V současné době se na světě staví více než 70 nových jaderných reaktorů. Přesto se v posledních několika desetiletích nové reaktory stavěly jen sporadicky. Proč? Pro majitele a provozovatele jaderných elektráren je výhodnější provoz stávajících reaktorů optimalizovat, modernizovat je a prodlužovat dobu jejich provozu za původní dobu, kterou stanovil projekt.

 
21. květen 2014

Mýty a pravda o automobilech na CNG

Při nákupu nového vozu už zákazník nevybírá jen mezi benzínem a naftou. Alternativou jsou i elektromobily a vozy na stlačený zemní plyn CNG; těch se po českých silnicích v současnosti prohání více než 7 000. Je ale již dnes CNG rozumným konkurentem běžných automobilů? I když si v autosalonech můžete auto na tento pohon běžně koupit, o vozech na CNG se stále šíří řada mýtů. Podívejme se, co je na nich pravdy.

 
20. květen 2014

Matematik a filozof, který ovlivnil podobu světa

Uvážíme‑li jeho důležitost a význam, neslýcháme dnes jméno amerického matematika a filozofa Norberta Wienera příliš často. Snad jen v odborných kruzích. Letos uplyne 120 let od jeho narození, v tomto roce jsme mohli vzpomenout i 50. výročí jeho úmrtí. Krátce si tuto osobnost světové vědy připomenout jistě stojí za to.

 
19. květen 2014

Bateriové katastrofy

I pro baterie platí pořekadlo, že jsou dobrým sluhou, ale špatným pánem. Přestože představují klíčový prvek našich mobilních přístrojů a dobře nám slouží, při špatném zacházení mohou způsobit katastrofu. Dokazují to i následující, téměř hororové příběhy.

 
17. květen 2014

Vysvětlí se záhada kulového blesku?

Fotografie kulového blesku z Číny by mohla pomoci odhalit jeho záhadu. Tento jev lze jen velmi obtížně studovat, protože se objevuje nepředvídatelně a jen na zlomek sekundy.

 
16. květen 2014

Víte, kdo pečuje o naše jaderky?

Dvacet let své působnosti v jaderné energetice slaví letos firma ČEZ ENERGOSERVIS. V roce 1994 začínala se 110 zaměstnanci a obratem 70 milionů korun. V současnosti má 483 zaměstnanců, z toho necelé dvě třetiny pracují v Jaderné elektrárně Dukovany, část firmy je i v Jaderné elektrárně Temelín.

 
15. květen 2014

Vertikální farmy

Sotva by asi někdo očekával, že vyřazené městské sklady, opuštěné obytné budovy, nebo věžové domy se stanou místy nové „zelené revoluce“. Je tomu ale tak. Jako nadějný a ekologicky přátelský způsob, jak nakrmit neustále se zvyšující počet obyvatel na Zemi, se nyní objevují tzv. „vertikální farmy“. První vlaštovkou „ve velkém“ je zahájení provozu největší vertikální farmy na světě v březnu 2014 ve Scrantonu v Pennsylvánii.

 
15. květen 2014

Správná odpověď na květnovou otázku

Na květnovou otázku „Odhadněte, kolikrát se za posledních 50 let zvýšila světová výroba elektrické energie – máte na vybranou: 50×, 5× nebo 25ד nejrychleji správně odpověděla Marie Šírová z Olomouce. Správná opověď zní: 5x.