Studenti

Článků v rubrice: 314

Čeští studenti ve vesmírném centru Space & Rocket Center v USA

Sedm studentů středních škol z Prahy, Staré Boleslavi, Uherského Hradiště a z dalších českých měst se letos zúčastnilo unikátního programu Honeywell Leadership Challenge Academy (HLCA). Celkem se do programu, který se uskutečnil v atraktivním prostředí vesmírného centra NASA v americkém městě Huntsville státu Alabama, zapojilo 306 studentů z 39 zemí.

Fotogalerie (2)
Kateřina Otáhalová na trenažeru pro výcvik kosmonautů, Space & Rocket Center (zdroj: Honeywell)

Studenti získali zážitky na celý život. Na programu bylo mimo jiné praktické vyzkoušení výcviku astronautů, interaktivní workshopy, přednášky i simulovaný start raketoplánu.

Ohlasy účastníků

„Program HLCA byl velmi pestrý, vyslechli jsme mnoho přednášek a plnili různé úkoly. Vyzkoušeli jsme si let do vesmíru včetně výstupu do kosmu i ovládání leteckých simulátorů. Prožil jsem zde spoustu skvělých zážitků, získal nové zkušenosti a poznal úžasné lidi z celého světa. Jsem rád, že jsem mohl být součástí tohoto projektu,“ shrnuje dojmy ze stáže Daniel Švadlenka, student Gymnázia J. S. Machara ve Staré Boleslavi.

„Program HLCA byl velice intenzivní a zajímavý. Na mém žebříčku nejlepších aktivit se hned za simulátory stíhaček, ve kterých jsme strávili celkem až osm hodin, zařadila centrifuga, extrahování DNA jahody nebo stavění vlastní malé raketky. Nejraději z celého týdne ale vzpomínám na lidi, které jsem tam poznala. Byli tam lidé ze všech koutů světa a jsem moc šťastná, že jsem měla možnost udělat si nové přátelé, se kterými jsem stále v kontaktu,“ shrnuje dojmy ze stáže Kateřina Otáhalová, studentka Gymnázia Židlochovice.

Honeywell Leadership Challenge Academy

Cílem programu Honeywell Leadership Challenge Academy je popularizovat vědu v řadách středoškolských studentů a podpořit jejich zájem o kariéru v oblasti vědy a techniky. Program zahrnuje řadu vědecko-technologických workshopů, přednášek a týmových cvičení, při kterých se děti zaměstnanců společnosti Honeywell ve věku od 16 do 18 let učí zábavnou a interaktivní formou používat teoretické znalosti z oblasti vědy, techniky, inženýrství a matematiky v praxi. Velký důraz se klade na rozvoj vůdčích schopností a dovedností každého studenta.

Vybraní studenti si v americkém vesmírném centru Space & Rocket Center například vyzkoušeli navrhnout, postavit a otestovat jimi sestrojenou raketu a prošli simulovaným tréninkem pro skutečné astronauty. Během programu se také setkali s vědci, inženýry a bývalými astronauty, kteří jim přiblížili své vlastní profesní zkušenosti.

„Naším dlouhodobým cílem je rozvoj nové generace vědců, inženýrů a vedoucích pracovníků, kteří se budou muset ve svých profesních životech poprat s řadou složitých výzev budoucnosti,“ uvedl Michael Bennett, prezident Honeywell Hometown Solutions. „Zapojujeme výjimečné studenty do komplexního vzdělávacího programu, který studentům pomáhá zvýšit jejich potenciál a pracovní uplatnění v oblastech vědy a techniky.“

Stipendia pro děti zaměstnanců

Po přísném výběrovém řízení udělila společnost Honeywell ve spolupráci s U. S. Space & Rocket Center od roku 2010 téměř 1450 stipendií. Hlavními kritérii jsou dosavadní studijní úspěchy zájemců a jejich aktivní zapojení do studentské komunity. Stipendium, které je zčásti financováno příspěvky od zaměstnanců společnosti Honeywell, zahrnuje celotýdenní výuku, stravu, ubytování a studijní materiály.

„Aktivity společnosti Honeywell a jejich zaměstnanců mají v oblasti matematicko-vědeckých vzdělávacích projektů dlouhou historii a program HLCA je dobrým příkladem vzájemného úsilí a závazku vůči společnosti,“ uvedla dr. Deborah Barnhart, CEO a Executive Director U.S.
Space & Rocket Center.

Weby

Více informací o programu Honeywell Leadership Challenge Academy na: http://leadership.honeywell.com/.

O společnosti Honeywell

Honeywell (www.honeywell.com) je technologická a výrobní společnost s celosvětovou působností, kterou časopis Fortune řadí mezi stovku nejúspěšnějších firem. Je dodavatelem výrobků a služeb pro letectví, řídicích technologií pro budovy, domácnosti a průmysl, turbokompresorů a speciálních materiálů. Společnost sídlí v Morris Township, New Jersey. Prostřednictvím programu Honeywell Initiative for Science and Engineering se zaměřuje na pět důležitých oblastí společenské odpovědnosti: bezpečnost a ochranu rodiny, bydlení, vzdělávání v oboru matematiky a přírodních věd, domov a jeho zachování a humanitární pomoc. Česká republika je pro společnost Honeywell evropskou základnou pro globální technologické strategie. V roce 1993 byla otevřena pražská laboratoř Honeywell, o 10 let později následovalo brněnské vývojové centrum. To se v roce 2006 stalo součástí mezinárodní sítě výzkumných, vývojových a technologických center Honeywell Technology Solutions, která pokrývá Spojené státy, Čínu, Indii a Českou republiku. Brněnské centrum poskytuje globální podporu různým obchodním divizím (letectví, automatizace a řízení, dopravní systémy). Honeywell disponuje rovněž dvěma výrobními závody – v Olomouci pro letecké odvětví a v Brně pro řízení systémů technického zabezpečení budov a regulace spalování. V České republice pracuje ve společnosti Honeywell více než 4 000 kvalifikovaných pracovníků.

Veronika Šoufková
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Přeměna uhelné elektrárny na nízkoemisní teplárnu

Moravskoslezský kraj je z hlediska energetických záměrů jedním z nejvýznamnějších v Česku. Do roku 2040 plánuje například ČEZ v kraji investovat desítky miliard korun, v první ...

Zdá se, že antigravitace neexistuje

Nový výzkum antihmoty dává Albertu Einsteinovi opět za pravdu. 27. září 2023 oznámil mezinárodní tým fyziků zásadní zjištění: zdá se, že antihmota ...

I antihmota se chová jako částice i vlna

Fyzici již dlouho vědí, že téměř vše – světlo a další formy energie, ale také každý atom ve vašem těle – se chová z klasického hlediska i jako částice, i jako ...

Z čeho budeme vyrábět pneumatiky?

 Pneumatiky jsou kulaté, černé a vyrobeny z gumy. Tak by je zřejmě popsala většina lidí. Při bližším pohledu však zjistíme, že design pneumatik a vzájemné působení různých ...

Budoucnost informačních technologií na rok 2024 a dále

Po třech letech nepříznivých okolností vykazuje světový trh s IT známky oživení. Předpokládá se, že v roce 2024 vzroste celosvětový prodej osobních počítačů o osm procent a o ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail