Nejtěžší částice antihmoty, jaká kdy byla objevena
Nově nalezená antičástice, zvaná antihyperhydrogen-4, by mohla být potenciálně v nerovnováze se svým částicovým protějškem, což by mohlo poodhalit tajemství původu našeho ...
Řekne-li se jaderné obory, představí si laik v první řadě jaderné elektrárny. Už menší části veřejnosti přijdou na mysl například lékařské aplikace ionizujícího záření. Jaderné obory přitom ovlivňují celou řadu profesí, od zmíněné energetiky a medicíny přes aplikace v průmyslu až po speciální odvětví biologie či geologie.
Vzhledem k této šíři si jen málokdo dokáže udržet přehled, jak na tom současné jaderné obory jsou.
Z tohoto důvodu vzniká nový nekomerční portál Jaderné info (www.jaderne.info), který si klade za cíl stát se prostředníkem pro výměnu informací o jaderných oborech. Portál byl vytvořen za finanční podpory sdružení CESNET a jeho provozovatelem se stala Katedra dozimetrie a aplikace ionizujícího záření FJFI ČVUT.
Webové stránky jsou určeny nejen odborníkům, ale i zájemcům z řad široké veřejnosti, a lze na nich najít jak články odborné, tak populárně naučné.
Součástí portálu je také veřejné diskusní fórum, zahraniční okénko nebo informace o připravovaných konferencích.
Část portálu je věnována studentům středních i vysokých škol. Studenti se zde mimo jiné dovědí o možnostech vzdělávání v příslušných oborech. Tato část stránek počítá do budoucna se studentskou samosprávou.
Portál také nabízí hostování webových prezentací pro neziskové organizace a profesní sdružení z uvedených oborů.
Nejen čtenářem, ale i tvůrcem stránek se může stát každý, koho jaderné obory zajímají. Na kontaktní adrese jaderne.info@fjfi.cvut.cz vítá redakce všechny zájemce o bližší spolupráci.
Nově nalezená antičástice, zvaná antihyperhydrogen-4, by mohla být potenciálně v nerovnováze se svým částicovým protějškem, což by mohlo poodhalit tajemství původu našeho ...
Vědci a spolupracovníci Evropské laboratoře pro mikrobiální výzkum v Hamburku odhalili, jak nestrukturovaný protein zachycuje molekuly podporující rakovinu.
Vlajková loď Mezinárodní energetické agentury (International Energy Agency, IEA ), sborník Světový energetický výhled publikovaný každoročně od roku 1998, je nejspolehlivějším ...
Geofyzici, kteří zkoumali data z přistávacího modulu NASA InSight, objevili pod povrchem Marsu gigantický skrytý oceán, který by podle nich mohl hostit život. Voda z podzemí by pokryla planetu kilometrem vody.
Společnost Steady Energy byla v roce 2023 vyčleněna z finského státního technického výzkumného střediska VTT a vyvíjí malý modulární reaktor LDR-50 s tepelným výkonem ...