Studenti

Článků v rubrice: 314

Cesta vědy – moje cesta

Věnovat se při střední škole něčemu dalšímu? Proč? Je to vůbec možné?

Když jsem před více než dvěma lety od mého učitele fyziky dostal nabídku zúčastnit se projektové práce na Univerzitě Pardubice, zpočátku jsem váhal. Kladl jsem si otázku, do jakého jdu prostředí. Měl jsem pochybnosti, zda to vůbec zvládnu. Ani v nejmenším jsem si však nepomyslel, že to může určit směr mého směřování na několik let dopředu. A možná na celý život…

Fotogalerie (6)
Expo Science AMAVET 2010.

S vědeckou sférou jsem osobně nikdy předtím do styku nepřišel. Byl to v mých očích svět „vyvolených“. Ale zároveň svět, kam jsem chtěl jednou alespoň nahlédnout.

Dnes si troufám říci, že jsem neudělal špatně. Naopak, tato volba, již tato samotná nabídka mnohonásobně obohatila můj život: stal jsem se prozíravějším, vnímavějším, ale hlavně motivovanějším. Prostě a jednoduše – začalo mě to bavit.

Mít svůj plán
Na druhou stranu, pokud budete chtít jít podobnou cestou, musím vás upozornit, že to není vůbec jednoduché. Hlavně syntéza se školou. Má práce se týká materiálového výzkumu a obnáší tudíž nejen studium vysoce odborné literatury, ale také čas strávený v laboratoři, např. při přípravě vzorků a následné měření jejich vlastností [1]. Z těchto důvodů – náročnost na čas i energii – je třeba mít přesný plán. Může vám třeba připadat, jako by vám i učitelé házeli klacky pod nohy, jakoby snad ani nechtěli podpořit vaši, řekněme chvályhodnou volnočasovou aktivitu. Budou se vás např. ptát, jak to že jste nebyli na písemce a teď to ještě neumíte. (A to je ta lepší varianta.) Pravdou ovšem je, že oni vám za něco známky dát musí.

Je třeba na to jít chytře – naučit se to. To je rada od někoho, kdo to sám tak nedělal a potom bilancoval, resp. balancoval takříkajíc „na hraně“. Ovšem, stejně nevím, zda by to bylo možné. Dnes bych totiž volil jinak – studoval bych na individuální studijní plán, jak se chystám i na vysokou školu. Ostatně, jak pravil někdo moudrý: „Na konci poznáš, jak si měl vlastně začít.“ I když to samozřejmě není omluva, či výmluva.

Co z toho?
Teď to vypadá, jako že to je „strašný“ a jeden každý si bude dlouho rozvažovat, jestli do toho „jen pro tu zábavu“ půjde… Co mi to tedy vlastně přineslo?

Jsem poměrně velký perfekcionista posedlý trošku originalitou, či spíše možná „výjimečností“ (což je v podstatě každý z nás), a snažím se to vnést i do své práce. A to mi (nevím, jestli přímo) přineslo ovoce. Pokud bych měl jmenovat, tak jsem se dvakrát úspěšně zúčastnil národního finále Soutěže vědeckých a technických projektů AMAVET (obr. 1) [2]. Odtud jsem byl nominován na největší mezinárodní soutěž na světě v USA (obr. 2, 3, 4) [3], kde jsem také nedopadl špatně. Začal jsem se více zajímat o svět kolem sebe [4, 5]; jako pozorovatel jsem byl na konferenci Forum 2000, založené Václavem Havlem, naším bývalým prezidentem (obr. 5, 6) [6]. Díky sponzorství České kosmické kanceláře [7] se dále chystám na Mezinárodní astronautický kongres [8], kde budu mít jako přímý účastník ve studentské sekci ústní prezentaci, …

Co je však nejdůležitější: našel jsem zázemí pro seberealizaci a díky tomu i sebetranscendenci. Našel jsem odpověď na otázku, co chci dělat, co mě bude živit. Našel jsem práci, která mě bude bavit. Našel jsem nové přátele. A to už je důvod!

Je to na Vás. Nebojte se. Napište třeba email o vašem zájmu někomu „z oboru“. Vždyť o nic nejde, maximálně to nevyjde – zkusíte to jinde. Jenom chtít…


[1] ČERMÁK, Patrik. Elektřina přímo z tepla : Příprava a vlastnosti materiálů na bázi sloučenin A2VB3VI pro termoelektrické aplikace. 3pól [online]. 15.2.2010, [cit. 2010-06-06].
Dostupný z WWW: http://www.www.www.www.3pol.cz/cz/rubriky/studenti/1471-elektrina-primo-z-tepla

[2] Česká televize : i-vysílání [online]. 9.4.2009 [cit. 2010-06-06]. Mladí vynálezci - Události.
Dostupné z WWW: http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/209411000100409-udalosti/obsah/75426-mladi-vynalezci

[3] Society for Science & the Public [online]. c2010 [cit. 2010-06-06]. Intel ISEF.
Dostupné z WWW: http://www.societyforscience.org/isef

[4] ČERMÁK, Patrik. Výzva krizím : hodnocení, komentáře. Patrik Čermák Blog [online]. 24.3.2010, [cit. 2010-06-06].
Dostupný z WWW: http://pcermak.blog.cz/1003/vyzva-krizim-hodnoceni-komentare

[5] ČERMÁK, Patrik. „Svět není nebezpečný kvůli zlým lidem, ale kvůli těm, kteří s tím nic nedělají.“ : Příspěvek do Všeobecného fóra České Konference. Patrik Čermák Blog [online]. 6.4.2010, [cit. 2010-06-06].
Dostupný z WWW: http://pcermak.blog.cz/1004/svet-neni-nebezpecny-kvuli-zlym-lidem-ale-kvuli-tem-kteri-s-tim-nic-nedelaji

[6] Forum 2000 [online]. c2004 [cit. 2010-06-06]. Konference Forum 2000.
Dostupné z WWW: http://www.forum2000.cz/cz/projekty/konference-forum-2000

[7] HALOUSEK, Milan. Česká kosmická kancelář [online]. c2006 [cit. 2010-06-06]. Centrum studentských aktivit CSO.
Dostupné z WWW: http://www.czechspace.cz/cs/vzdelavani

[8] International Astronautical Congress : IAC 2010 [online]. 2009 [cit. 2010-06-06].
Dostupné z WWW: http://www.iac2010.cz

Patrik Čermák, SPŠE a VOŠ Pardubice
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

I antihmota se chová jako částice i vlna

Fyzici již dlouho vědí, že téměř vše – světlo a další formy energie, ale také každý atom ve vašem těle – se chová z klasického hlediska i jako částice, i jako ...

Z čeho budeme vyrábět pneumatiky?

 Pneumatiky jsou kulaté, černé a vyrobeny z gumy. Tak by je zřejmě popsala většina lidí. Při bližším pohledu však zjistíme, že design pneumatik a vzájemné působení různých ...

Budoucnost informačních technologií na rok 2024 a dále

Po třech letech nepříznivých okolností vykazuje světový trh s IT známky oživení. Předpokládá se, že v roce 2024 vzroste celosvětový prodej osobních počítačů o osm procent a o ...

Datová centra v roce 2024

Svět se přizpůsobuje digitální transformaci téměř ve všech aspektech každodenního života. S tím se neustále vyvíjí odvětví datových center, která hrají v digitalizaci klíčovou roli.

Energetická krize a renesance OZE v ČR

Zahájením ruské agrese na Ukrajině v roce 2022 se změnilo mnohé. Jednu z největších změn ale představoval postoj občanů Evropské unie k Rusku jakožto důvěryhodnému dodavateli energetických komodit.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail