Jaderná věda odhaluje podvody s potravinami
Když běžní spotřebitelé nakupují potraviny, nemusejí vždy odhalit podvod, i když si budou pečlivě číst etikety. Podvod s potravinami lze definovat jako jakékoli úmyslné jednání s cílem ...
Každoročně zveřejňují média výsledky průzkumu „Most desired company“ – tedy průzkumu zjišťujícího, který zaměstnavatel je mezi studenty nejžádanější. Po období, kdy každý chtěl být „ajťák“ u nejzvučnějších počítačových firem, vyhrála u studentů v posledních dvou letech energetická Skupina ČEZ. Podívejme se ale na otázku i z druhé strany – koho chtějí firmy? Jaké absolventy, s jakým profilem a strukturou znalostí a dovedností? Studii Průzkum požadavků zaměstnavatelů na absolventy technických a přírodovědeckých oborů zpracoval v roce 2009 Národní vzdělávací fond v rámci projektu „Podpora technických a přírodovědných oborů“, jehož zadavatelem je ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.
Průzkum mezi 102 zaměstnavateli v ČR (technicky a vědecky orientované firmy) se uskutečnil formou dotazníkového šetření a rozhovorů. Z 50 % šlo o podniky velké (s více než 250 zaměstnanci), z 37 % o střední podniky (s 50 až 249 zaměstnanci) a z 13 % o malé podniky (s méně než 50 zaměstnanci). Studie byla financovaná z Evropských fondů.
Některé firmy začínají s hledáním budoucích zaměstnanců již na středních školách či v prvních ročnících vysokých škol. Důvodem je zájem o to, aby mladí lidé cíleně rozvíjeli své dovednosti v souladu s potřebami budoucího zaměstnavatele – firma si tak vychová specialistu podle svých potřeb.
Naprostá většina podniků se shodla na tvrzení, že při najímání nových pracovníků není hlavním problémem jejich nedostatek, jak by se podle tvrzení mnoha médií mohlo zdát, ale jejich nedostatečná kvalita, tj. nesoulad mezi jejich skutečnými a požadovanými znalostmi a dovednostmi.
Čas potřebný na zaškolení absolventů vysokých škol je vyčíslen od řádu měsíců do zhruba tří let. V tom se vysokoškolské pozice podle zaměstnavatelů dost liší od pozic středoškolských, kde se doba na zaučení pohybuje již v řádu týdnů.
Poměrně varovné je, že 76 % podniků zaškolovalo přijaté absolventy v hlavním oboru jejich vzdělávání a 50 % v odborných znalostech z dalších oborů. To jsou znalosti a dovednosti, které by jim v převážné míře mělo nabídnout již studium! 72 % se muselo dovzdělat ve znalosti cizího jazyka!
Zaměstnavatelé se domnívají, že technici málo přemýšlejí o budoucnosti, nepřipravují se systematicky na kariéru, nebudují si ji cílevědomě. Technicky zaměřený člověk nemá obvykle takové ambice po finančním a společenském úspěchu, jaký je typický pro ekonomicko‑manažerské pozice. Vliv má ale též větší náročnost technického studia a pevnější struktura a časový plán výuky než u společenskovědních a humanitních oborů. Výhodu u zaměstnavatelů mají studenti, kteří pracují na diplomové práci přímo v podnicích.
Některé firmy také postrádají u absolventů určité osobnostní předpoklady. Klesá procento lidí, kteří „do sebe chtějí investovat, něco obětovat a něčím se stát“. Charakteristická je snaha jen „proplout životem“, bez velkých ambicí.
Co dělají dotazované podniky pro zlepšení přípravy absolventů | |
---|---|
Podílíme se na rekvalifikacích/dalším vzdělávání pro náš obor | 16 % |
Nabízíme neplacené studentské stáže ve své společnosti | 53 % |
Poskytujeme pracovní příležitosti studentům – odborné brigády, částečné úvazky | 80 % |
Podílíme se na zadávání témat pro seminární/diplomové práce | 70 % |
Máme společné projekty s vysokými školami | 54 % |
Podílíme se na zlepšování kvality výuky a znalostí učitelů nebo přímo na výuce | 38 % |
Další aktivity: organizování odborných exkurzí v podniku, vzdělávací programy a jiné formy školení studentů na pracovišti, sponzorská nebo jiná účast na studentských vědeckých a odborných konferencích, organizace letních škol a seminářů pro studenty, účast pracovníků na výuce odbornými přednáškami nebo osobním kontaktem s vyučujícími.
Co by mohl udělat stát pro systémové zlepšení
Školy mají v řadě případů velký problém zachytit nové trendy v procesech a technologiích.
Jazyky – ne jeden, ale dva!
Kvalitu vysokoškolských absolventů rozhodujícím způsobem ovlivňuje úroveň vzdělávání na základní a střední škole.
Hlavním aktérem jsou kromě škol zejména rodiče, kteří vedou dítě k oborům, které sami považují za nejperspektivnější.
V souvislosti s novou koncepcí školství, kdy školy nemají osnovy, ale tvoří si vlastní vzdělávací plány, mnoho ředitelů snižuje hodiny fyziky a směruje školní plány k humanitním oborům (protože podle výsledků v nich budou školy porovnávány!).
Je málo učitelů fyziky a technických oborů, klesá počet uchazečů na pedagogických fakultách.
Vážnost technických oborů snižují i občas se objevující úvahy o zrušení povinné maturity z matematiky. To je negativní signál ke studentům!
Když běžní spotřebitelé nakupují potraviny, nemusejí vždy odhalit podvod, i když si budou pečlivě číst etikety. Podvod s potravinami lze definovat jako jakékoli úmyslné jednání s cílem ...
V rámci iniciativy Horizon Europe vznikl výzkumný a vývojový projekt Shift2DC, který bude zkoumat výhody stejnosměrného napájení. Tento ambiciózní program EU je aktuálně v 10.
Srdce naší planety se posledních 14 let otáčí nezvykle pomalu, potvrzuje nový výzkum. A pokud bude tento záhadný trend pokračovat, mohlo by to potenciálně prodloužit pozemské ...
O osudu Golfského proudu rozhodne "přetahovaná" mezi dvěma typy tání grónského ledového příkrovu, naznačuje nová studie. Odtok z grónského ledového příkrovu by ...
Nově nalezená antičástice, zvaná antihyperhydrogen-4, by mohla být potenciálně v nerovnováze se svým částicovým protějškem, což by mohlo poodhalit tajemství původu našeho ...