Obnovitelné zdroje

Článků v rubrice: 218

Mapa oslunění Moravskoslezského kraje

Moravskoslezský kraj si nechává zhotovit kompletní mapu oslunění celého svého území. Ta pomůže samosprávám, firmám i běžným občanům snadno identifikovat místa, která jsou vhodná pro instalaci fotovoltaických panelů. Podobné projekty jsou vzhledem ke zvyšujícímu se zájmu o udržitelnost mezi kraji i městy stále populárnější. V minulosti si různé typy analýz oslunění nechalo zhotovit například Brno, Kladno či Jihočeský kraj.

Fotogalerie (2)
Mapa oslunění usnadní rozhodování o fotovoltaických projektech samosprávám, firmám i občanům (zdroj Top Gis)

Mít rychle, přehledně a jednoduše představu o solárně-energetickém potenciálu veškerých míst v regionu – to jsou hlavní důvody, proč se Moravskoslezský kraj rozhodl nechat si vytvořit mapu oslunění svého území. Těžit z ní budou nejen jednotlivá města a obce, ale i všichni další zájemci o fotovoltaické projekty. „O solárních panelech koluje spousta mýtů a fám. Některé přeceňují jejich výhody, jiné zase energii ze slunce zatracují. Mapa oslunění by mohla už v první fázi rozhodování o případném pořízení panelů na střechu rodinného domu nebo firmy zájemci ukázat, jaká je realita právě na jeho nemovitosti,“ popisuje Jakub Unucka, 1. náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje.

Součást veřejného mapového systému

Pořízením mapy chce kraj zjednodušit proces plánování fotovoltaických projektů a podpořit vznik solárních komunitních společenství. Projekt bude po svém dokončení součástí veřejně dostupného krajského mapového systému. „Mapa bude samozřejmě spojená s katastrem a územními plány. Vzhledem k různým způsobům zpracování územních plánů však dočasně nepůjde z krajské mapové aplikace spolehlivě zjistit omezující podmínky v dané obci. K tomu dojde až po digitalizaci územně plánovací dokumentace v jednotném standardu,“ doplňuje Jakub Unucka.

Řadě míst už mapa slouží

Kompletní dílo by mohl mít kraj k dispozici začátkem příštího roku. Jeho tvorbou je pověřena brněnská společnost TopGis, která má zkušenosti s realizací obdobných projektů pro řadu samospráv. „Výpočtem oslunění se rozumí definování intenzity slunečního záření, tedy množství sluneční energie v kilowatthodinách, které dopadá na jeden metr čtvereční povrchu Země za jeden rok,“ přibližuje Drahomíra Zedníčková, výkonná ředitelka firmy.

Základ pro tvorbu analýzy představují letecké snímky, které TopGis prostřednictvím vlastních letadel a velkoformátových kamer pravidelně pořizuje na území celé České republiky. „Z kolmých leteckých měřických snímků vzniká pomocí softwarového výpočtu autokorelovaný model povrchu. Na tomto modelu se pak provádí výpočet oslunění jednotlivých ploch,“ vysvětluje Drahomíra Zedníčková. V případě Moravskoslezského kraje je analýza provedena pro všech 365 dní v roce v půlhodinových intervalech.

Stále žádanější data

Se zvyšujícím se zájmem samospráv o udržitelnost, ochranu životního prostředí, ale i energetickou soběstačnost roste právě i poptávka po analýzách osvitu. „V posledních letech jsme obdobný projekt udělali například pro město Brno. Detailní výpočty pro vybrané budovy jsme rovněž prováděli v Kladně, Kuřimi či Jihočeském kraji,“ nastiňuje Zedníčková.

Projekt Připrav Brno

V případě jihomoravské metropole vznikla mapa slunečního osvitu města v souvislosti s projektem Připrav Brno. Ten má za cíl v následujících deseti letech postupně zkvalitňovat životní prostředí města. „Mapa osvitu je součástí snahy města o využití většího množství energie z obnovitelných zdrojů. K tomu se Brno zavázalo ve schválené Územní energetické koncepci a také v Akčním plánu udržitelné energetiky a klimatu,“ říká mluvčí brněnského magistrátu Filip Poňuchálek.

Stejně, jako tomu bude v případě Moravskoslezského kraje, jsou i data z brněnské analýzy oslunění veřejně dostupná. Firmám i rodinám tak mohou hned na začátku ukázat potenciál zamýšleného fotovoltaického projektu. Statistiky napovídají, že právě o podobné údaje bude čím dále větší zájem. Jen v loňském roce bylo v Česku zprovozněno 33 760 fotovoltaik, což představuje meziroční nárůst o 366 procent.

Pro více informací: TopGis, s.r.o.

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Přeměna uhelné elektrárny na nízkoemisní teplárnu

Moravskoslezský kraj je z hlediska energetických záměrů jedním z nejvýznamnějších v Česku. Do roku 2040 plánuje například ČEZ v kraji investovat desítky miliard korun, v první ...

Zdá se, že antigravitace neexistuje

Nový výzkum antihmoty dává Albertu Einsteinovi opět za pravdu. 27. září 2023 oznámil mezinárodní tým fyziků zásadní zjištění: zdá se, že antihmota ...

I antihmota se chová jako částice i vlna

Fyzici již dlouho vědí, že téměř vše – světlo a další formy energie, ale také každý atom ve vašem těle – se chová z klasického hlediska i jako částice, i jako ...

Z čeho budeme vyrábět pneumatiky?

 Pneumatiky jsou kulaté, černé a vyrobeny z gumy. Tak by je zřejmě popsala většina lidí. Při bližším pohledu však zjistíme, že design pneumatik a vzájemné působení různých ...

Budoucnost informačních technologií na rok 2024 a dále

Po třech letech nepříznivých okolností vykazuje světový trh s IT známky oživení. Předpokládá se, že v roce 2024 vzroste celosvětový prodej osobních počítačů o osm procent a o ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail