Medicína a přírodověda

Článků v rubrice: 284

Rentgen jako digitální foťák

Jde to! Skutečně, digitalizace nemilosrdně proniká do všech oborů a odvětví, radiologii nevyjímaje. Zdá se, že snímkování na běžný rtg film bude již v brzké budoucnosti minulostí. Přesvědčuje nás o tom rozmach digitalizace na RtG pracovištích v celém světě i v ČR.

CR – Computed radiography
Tuto technologii uvedla firma FUJI již v 70. letech. Jde o využití skutečnosti, že fosfor rozvrstvený na fotostimulační obrazové fólii je schopen po expozici rtg zářením uchovat vzniklý obraz po několik hodin. Fólie jsou uzavřené v kazetách podobných klasickým rtg-filmovým kazetám. Pak je fólie vložena do scanneru, kde se snímá neonovým laserem, z fólie je zpětně emitováno světlo, které odpovídá původnímu obrazu zachycenému na fólii. Světlo se převede na elektrické impulsy z nichž se v počítači vytvoří digitální obrázek.
Po expozici a scanování fólii scanner zároveň „vyčistí“ – zformátuje, a fólie je připravena na další snímek.

DR – Direct radiography
Práce na DR systémech byla zahájena počátkem 90. let. Jednou z technologií DR je tzv. Flat Panel Detector, složený z materiálu Amorphous selenium nebo Amorphous silicon (tento materiál se využívá např. v rtg detektorech systému CyberKnife – viz Třetí pól, listopad 2003).
Další formou je detektor složený z CCD (Charge Couple Device) článků.
Vzor obrazu se vytváří dopadem RTG záření na detektor, signál je digitalizován a odeslán do počítače, tedy bez nutnosti manipulace s kazetou, jako u CR. Detektor je totiž pevně připojen k RTG zařízení - existuje ovšem už i mobilní verze Flat Panel Detektoru. Snímek vidíte hned na konzole RTG zařízení a to již za dvě vteřiny po expozici, takže jej můžete ihned upravovat ještě před odesláním na prohlížecí stanici lékařů.

Máme snímek a...
Protože máme obrázek v digitální podobě, můžeme ho editovat, popsat, libovolně a neomezeně prohlížet na prohlížecích stanicích, archivovat na serverech, tisknout, on-line propojit a poslat přes LAN i Internet kamkoli do světa. Stejně jako normální fotografii z „digiťáku“.

Michal Schmitt
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Z čeho budeme vyrábět pneumatiky?

 Pneumatiky jsou kulaté, černé a vyrobeny z gumy. Tak by je zřejmě popsala většina lidí. Při bližším pohledu však zjistíme, že design pneumatik a vzájemné působení různých ...

Budoucnost informačních technologií na rok 2024 a dále

Po třech letech nepříznivých okolností vykazuje světový trh s IT známky oživení. Předpokládá se, že v roce 2024 vzroste celosvětový prodej osobních počítačů o osm procent a o ...

Datová centra v roce 2024

Svět se přizpůsobuje digitální transformaci téměř ve všech aspektech každodenního života. S tím se neustále vyvíjí odvětví datových center, která hrají v digitalizaci klíčovou roli.

Energetická krize a renesance OZE v ČR

Zahájením ruské agrese na Ukrajině v roce 2022 se změnilo mnohé. Jednu z největších změn ale představoval postoj občanů Evropské unie k Rusku jakožto důvěryhodnému dodavateli energetických komodit.

Co bylo před energetickou krizí

Jak už to bývá, při pohledu s určitým odstupem je možné vidět souvislosti minulých událostí lépe než v době, kdy se tyto události odehrávaly.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail