Fyzika a klasická energetika

Článků v rubrice: 256

Rychlost světla

 

Dotaz:

Nedávno se přišlo na to že může být překonána rychlost světla. Přišel na to dr. Lijuna Wanga z americké firmy NEC Research v Princetownu říká se že rychlost světla byla překročena, až 300x. Jako další ve stejném čase prohlasila Italská národní výzkumná rada jejich zkupina vědcu dokázala překročit rychlost světla o 25 % při posílání mikrovln. Znamenalo by to velmi zvíšený přenos dat. Informace mají být poprve uveřejněny v časopisu Nature. Víte nějaké nové informace? Byl bych vám velmi vděčný.

Martin Vondra (Indi)

 

 

Odpověď:

V poslední době se občas objevují zprávy buď o překročení rychlosti světla nebo naopak o zpomalení světla a tyto zprávy nelze jednoznačně interpretovat, pokud není k dispozici přesný popis experimentu, nebo ještě lépe, pokud ho někdo nezreprodukuje. Mimochodem v uvedeném internetovém odkazu je chybně uvedena rychlost světla za hodinu místo za sekundu. V daném případě o experimentu není nic známo a tak snad něco bude až v Nature.
Rychlost světla ve vakuu c je mezní rychlostí šíření signálu (informace, energie), na tom stojí teorie relativity a kauzalita, a tedy i velká část fyziky. Kdyby se kauzalita narušila, mohl by člověk zemřít dříve než by se narodil, což se nestává a což by jistě způsobilo nemalé problémy. Fyzika přitom netvrdí, že "nic" se nemůže šířit rychlostí větší než c; např. fázová rychlost vln může být větší (ta ovšem nenese signál), rychleji se mohou pohybovat různá "prasátka", průsečíky různých přímek a jiné pošetilosti. Hloupost se může šířit neomezeně rychle. Ale nechci zlehčovat uvedené zprávy. Vždy jde o šíření světla (fotonů) v nějakém prostředí (v daném případě cesiové páry) a museli bychom přesně určit, co se vlastně šíří (pokud se šíří) nadsvětelnou rychlostí, resp. jaká rychlost a čeho byla měřena. Navíc tyto rychlosti šíření se určují pomocí optické detekce, kde záleží například na spektrální šířce pulsu, je třeba zkoumat přenos energie při měření rychlosti jednotlivých fotonů, a zde se opět uplatní zákonitosti kvantové fyziky. Fyzikové se tedy zatím neznepokojují o platnost Einsteinovy teorie a pokud bude uvedený pokus podrobně popsán, nebude snadné podat teoretické vysvětlení pozorovaného jevu.

 

S pozdravem

Doc Ing. Ivan Štoll, CSc.
katedra fyziky, FJFI ČVUT

Ivan Štoll
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

I antihmota se chová jako částice i vlna

Fyzici již dlouho vědí, že téměř vše – světlo a další formy energie, ale také každý atom ve vašem těle – se chová z klasického hlediska i jako částice, i jako ...

Z čeho budeme vyrábět pneumatiky?

 Pneumatiky jsou kulaté, černé a vyrobeny z gumy. Tak by je zřejmě popsala většina lidí. Při bližším pohledu však zjistíme, že design pneumatik a vzájemné působení různých ...

Budoucnost informačních technologií na rok 2024 a dále

Po třech letech nepříznivých okolností vykazuje světový trh s IT známky oživení. Předpokládá se, že v roce 2024 vzroste celosvětový prodej osobních počítačů o osm procent a o ...

Datová centra v roce 2024

Svět se přizpůsobuje digitální transformaci téměř ve všech aspektech každodenního života. S tím se neustále vyvíjí odvětví datových center, která hrají v digitalizaci klíčovou roli.

Energetická krize a renesance OZE v ČR

Zahájením ruské agrese na Ukrajině v roce 2022 se změnilo mnohé. Jednu z největších změn ale představoval postoj občanů Evropské unie k Rusku jakožto důvěryhodnému dodavateli energetických komodit.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail