Fyzika a klasická energetika

Článků v rubrice: 255

Skleníkové plyny v Evropě

Někteří „staří“ členové EU neplní závazky snižování produkce skleníkových plynů O zhruba 800 miliónů tun, tedy o sedminu v porovnání se startovním rokem 1990, klesnou napřesrok v Evropské unii emise skleníkových plynů označovaných za původce globálního oteplení. Rozhodující měrou se na tom podílejí nové členské země a využívání bezemisních technologií v energetice, především atomových zdrojů. Vyplývá to z nejnovějších analýz Evropské ekologické agentury (EEA).

Fotogalerie (1)
Areál nemocnice

Občané si to přejí

Za únorovým švédským rozhodnutím zrušit téměř 30 let staré rozhodnutí zlikvidovat všechny atomové elektrárny stojí v první řadě důraz, který Švédové kladou na ochranu klimatu. Jaderná energetika se dnes ve Švédsku těší 82procentní podpoře. Energetický mix tam tvoří rovným 45procentním dílem voda a atom, zbytek připadá na klasické a další obnovitelné zdroje.

Ve Švýcarsku, kde se bezmála tři pětiny proudu vyrábějí ve vodních a dvě pětiny v jaderných zdrojích, vypustily elektrárny a teplárny jen čtyři procenta všech emisí v zemi představující 2,7 miliónu tun CO2. V Rakousku s až dvoutřetinovým podílem vodních zdrojů na energetickém mixu znečišťují elektrárny a teplárny klima 12,1 milióny tun oxidu uhličitého ročně, což je více než 13 procent všech jeho emisí skleníkových plynů. V Česku s dvoutřetinovým podílem uhelných a třetinou atomových elektráren produkuje energetika a teplárenství 54,8 miliónů tun, tedy více než třetinu všech republikových emisí.

Ve výhledu Evropská ekologická agentura předpokládá, že v roce 2010 se objem produkovaných skleníkových plynů díky využívání současných opatření (včetně přínosu emisních povolenek) sníží, a to na 5,2 miliardy tun ekvivalentu CO2.

Česko zaslouží pochvalu, Rakousko je na tom hůře

Zatímco noví členové Evropské unie snížili objem emisí skleníkových plynů za uplynulých téměř 20 let nezřídka o více než třetinu, další „staré“ země jich do ovzduší vypouštějí čím dál více. V Česku tak množství vypouštěného CO2 kleslo z necelých 195 miliónů v roce 1990 na 148 miliónů tun v roce 2006. Za stejnou dobu Rakousko místo slíbeného snižování z 79 miliónů tun registrovalo vzestup na 91 miliónů tun. Agentura sice předpokládá, že díky dodatečným opatřením se naši jižní sousedé dostanou na úroveň startovního roku, v Rakousku tomu však nevěří ani největší optimisté.

(jlm)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Z čeho budeme vyrábět pneumatiky?

 Pneumatiky jsou kulaté, černé a vyrobeny z gumy. Tak by je zřejmě popsala většina lidí. Při bližším pohledu však zjistíme, že design pneumatik a vzájemné působení různých ...

Budoucnost informačních technologií na rok 2024 a dále

Po třech letech nepříznivých okolností vykazuje světový trh s IT známky oživení. Předpokládá se, že v roce 2024 vzroste celosvětový prodej osobních počítačů o osm procent a o ...

Datová centra v roce 2024

Svět se přizpůsobuje digitální transformaci téměř ve všech aspektech každodenního života. S tím se neustále vyvíjí odvětví datových center, která hrají v digitalizaci klíčovou roli.

Energetická krize a renesance OZE v ČR

Zahájením ruské agrese na Ukrajině v roce 2022 se změnilo mnohé. Jednu z největších změn ale představoval postoj občanů Evropské unie k Rusku jakožto důvěryhodnému dodavateli energetických komodit.

Co bylo před energetickou krizí

Jak už to bývá, při pohledu s určitým odstupem je možné vidět souvislosti minulých událostí lépe než v době, kdy se tyto události odehrávaly.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail