Biografie

Článků v rubrice: 179

Vizionář

Na své cestě za významnými vědci a techniky se tentokrát vydáme do poměrně vzdálené minulosti, abychom si připomněli 800. výročí narození anglického vědce Rogera Bacona, velkého vizionáře vědeckotechnického pokroku a průkopníka experimentálních metod ve vědeckém zkoumání.

Fotogalerie (1)
Roger Bacon

Roger Bacon se narodil roku 1214 v Ilchesteru v anglickém hrabství Sommerset. Studoval v Paříži a v Oxfordu, kde také od roku 1240 působil jako univerzitní mistr. Od mládí byl členem františkánského řádu, jehož pravidla však při své vědecké práci často porušoval. Na rozdíl od tehdy obvyklé tendence byl kritikem Aristotela, ale děl (zejména matematických) antických učenců si vážil. Dokonce se naučil řecky, aby je mohl studovat v originále. Prosazoval zejména matematiku, kterou dobře znal, ale sám ji aktivně nerozvíjel. Považoval ji však za nutnou součást zkoumání a popisování přírodních jevů i za důležitý nástroj pro praktický život. Vyznal se i v astronomii a medicíně, chemii (a spolu s ní i alchymii) se učil od učenců arabských. Nejvíce se zaměřoval na optiku.

Důraz na logiku a přírodovědné vzdělání

Velmi usilovně prosazoval změnu vyučování na církevních školách (což byly tehdy de facto všechny) – místo neživotné scholastiky kladl důraz na logiku a přírodovědné vzdělání. Za základní pramen poznání považoval experiment, přičemž poukazoval na podstatný rozdíl mezi pouhým pozorováním jevů a plánovaným experimentem. Na toto téma sepsal tři velké spisy – Opus maius (Větší dílo), Opus minus (Menší dílo) a Opus tertium (Třetí dílo). Jeho bádání bylo pro současníky často obestřeno tajemstvím, a tak není divu, že byl stále v podezření z čarodějnictví či alespoň z neúcty k církevním dogmatům. V roce 1278 byl také uvězněn a na svobodu se dostal až po deseti letech na nátlak předních anglických šlechticů. Stále se však pohyboval mezi svobodou a žalářem, podle toho, jak osvícený papež byl zrovna u moci.

Rychlost světla je konečná a další pokusy

Z jeho konkrétních pokusů uveďme alespoň pozorování zatmění Slunce pomocí temné komory, zkoumání barev duhy, hledání polohy ohniska kulového zrcadla a čoček či vyslovení teorie, že rychlost světla je konečná. Vysvětloval však i zemskou přitažlivost, formuloval setrvačnost pohybu těles, experimentoval s magnetem a také se střelným prachem, který dokázal sám vyrobit. Ještě před Koperníkem zastával heliocentrickou soustavu a dokonce navrhoval reformu juliánského kalendáře, ke které však došlo až o staletí později.
Jako vizionář předpověděl vynález mikroskopu, dalekohledu (není vyloučeno, že nějaký dokonce sestrojil), ale i ponorky, parního stroje, letadla...

Zemřel v požehnaném věku roku 1294.

Pavel Augusta
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Budoucnost informačních technologií na rok 2024 a dále

Po třech letech nepříznivých okolností vykazuje světový trh s IT známky oživení. Předpokládá se, že v roce 2024 vzroste celosvětový prodej osobních počítačů o osm procent a o ...

Datová centra v roce 2024

Svět se přizpůsobuje digitální transformaci téměř ve všech aspektech každodenního života. S tím se neustále vyvíjí odvětví datových center, která hrají v digitalizaci klíčovou roli.

Energetická krize a renesance OZE v ČR

Zahájením ruské agrese na Ukrajině v roce 2022 se změnilo mnohé. Jednu z největších změn ale představoval postoj občanů Evropské unie k Rusku jakožto důvěryhodnému dodavateli energetických komodit.

Co bylo před energetickou krizí

Jak už to bývá, při pohledu s určitým odstupem je možné vidět souvislosti minulých událostí lépe než v době, kdy se tyto události odehrávaly.

Modernizace vodních elektráren

Spolehlivější, bezpečnější, ekologičtější, efektivnější, úspornější a připravené na další desetiletí provozu.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail