Bez zařazení

Článků v rubrice: 410

1000. beseda na školách

Ve čtvrtek 6. března proběhla v základní škole v Malžovských Horách na Klatovsku od 11 hodin jubilejní tisící beseda cyklu setkání mládeže „Temelín – netajíme nic“

Fotogalerie (1)
Záběr z besed na školách (Foto JLM)

Hlavním cílem besed je poskytnout mladým lidem přístupnou formou a v rozsahu odpovídajícím jejich úrovni vzdělání a myšlení věcné a korektní informace o jaderné energetice a pokusit se je inspirovat k vlastnímu zamyšlení nad touto problematikou. Za zmínku stojí i další významný vedlejší efekt, který možná ani nedoceňujeme - besedy kromě popularizace jaderné energetiky významně propagují také úroveň české vědy, školství, průmyslu a vůbec tvořivé technické práce. Jak v této souvislosti konstatovala předsedkyně SÚJB Dana Drábová, „největšího efektu této akce se dočkáme v budoucnosti v souvislosti s rozhodováním o dalším osudu jaderné energetiky v ČR“.
Zárukou kvality předávaných informací je odborná erudice lektorů a vedoucích besed, kterými jsou vysokoškolští učitelé, studenti závěrečných ročníků katedry jaderných reaktorů Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT a katedry tepelných a jaderných energetických zařízení Fakulty strojního inženýrství VUT Brno a operátoři jaderných elektráren Dukovany a Temelín.
Úroveň znalostí, které si účastníci z besed odnášejí, pravidelně na konci každého školního pololetí prověřuje dvoukolová soutěž „Co víš o jaderné energetice“ pro tříčlenná třídní družstva škol, na nichž proběhly besedy. V korespondenčním kole odpovídají soutěžící na kvízové otázky z oblasti jaderné energetiky. Nejlepší družstva se kvalifikují do finálového kola, které probíhá formou pódiové soutěže. Součástí finále je kulturní program a návštěva jaderného zařízení (jaderných elektráren Temelín nebo Dukovany či školního reaktoru Vrabec ČVUT Praha).
Ohlédnutí

Informační akce „Temelín- netajíme nic“, kterou ČEZ pořádá na gymnáziích, středních odborných školách a středních odborných učilištích a v závěrečných ročnících základních škol v celé ČR a v příhraničních regionech Horního Rakouska a Bavorska, má svou historii. Od března 2000 do února 2003 se besed zúčastnilo celkem 36 478 posluchačů, z toho v Rakousku v průběhu 7 besed asi 900 a v Německu na dvou besedách asi 142 posluchačů. Čtyř soutěží „Co víš o jaderné energetice“ se do současnosti zúčastnilo 480 soutěžících.

Ohlasy

• Stanislav Vavruš, student, SOU Písek: „Temelín by se každopádně měl spustit. Vždyť ve Francii jsou takové elektrárny běžné a bezpečné. Nelze to přirovnávat k Černobylu. Tam to bylo o úplně něčem jiném.“
• David Houska, student, Gymnázium Jana Palacha v Mělníku: „Je pravda, že od ekologů se dozvídáme něco jiného než tady. Je zajímavé si to porovnat a udělat si vlastní názor. Já sám bych asi žádné další jaderné elektrárny nestavěl, ale podle toho, co jsem tady slyšel, si myslím, že v Temelíně v podstatě k nějaké nebezpečné nehodě vůbec nemůže dojít.“
• Martin Janeba, student, Gymnázium Most: „Je to opravdu zajímavé, dozvěděli jsme se zde spoustu věcí, o kterých jsme dřív neměli ani ponětí.“
• RNDr. Rudolf Lukeš, učitel fyziky, Střední průmyslová škola Příbram: „Oceňuji zejména to, že se studenti dozvěděli o zdrojích záření, typech radioaktivních přeměn, principech havarijních systémů jaderné elektrárny a dalších věcech zajímavou formou, že dostali tyto informace v širších souvislostech. Že je tahle problematika mimořádně zajímá, se ostatně potvrdilo i v diskuzi“
• Mgr. David Bílek, učitel fyziky, Gymnázium J. Škvoreckého Praha: „Bylo vidět, jak na ně zapůsobilo zejména to, že mluví přímo s operátorem reaktoru, že se mohli zeptat opravdu na cokoliv a vždycky dostali bez uhýbání a na rovinu přesnou, věcnou a jasnou odpověď.“
• RNDr.Miroslava Janderková, učitelka fyziky, Střední průmyslová škola stavební, Brno: „Na naší škole proběhly v minulém a letošním školním roce besedy o jaderné energetice ve více než deseti třídách. Ohlas mezi studenty byl mimořádný, jeden ročník dokonce zpracovává na toto téma seminární práci, a v besedách chceme pokračovat i na jaře.“
• RNDr. Helena Kuklíková , učitelka fyziky, Státní gymnázium Opatov, Praha: „U nás se pro velký zájem studentů místo plánovaných dvou besed konaly tři. Ta třetí přitom v posledních dvou vyučovacích hodinách. Bylo už po zvonění a studenti se stále ptali na další a další věci. To jsem snad ještě ve škole nezažila.“
• Zdeněk Brož, ředitel, Základní škola dr. Malíka, Chrudim: „Temelínští operátoři dovedou i komplikované otázky týkající se jaderné techniky vysvětlit srozumitelnou a dokonce zábavnou formou, takže je děti pochopily a mohly si samy udělat názor na tuto složitou problematiku.“
• Mgr. Stanislav Čech, učitel fyziky, Gymnázium Světlá nad Sázavou: „Pořadatelům soutěže a besed patří uznání, protože studenti při nich získávají opravdu podrobné a nezkreslené informace o jaderné energetice, které pak mohou využít při formování vlastního názoru na tuto hodně diskutovanou oblast.“
• Hans-Verner Janeba zástupce ředitele, Gymnázium Zwiesel: „Na místě vidíme, co se vlastně děje a o čem se poněkud jednostranně referuje v novinách.“
• Günter Hall, učitel fyziky, Gymnázium Zwiesel: „Mám ten nejlepší dojem. Lidé se nemají čeho bát.“
• Ing. Jiří Křepel, doktorand FJFI ČVUT Praha: „Mám z toho velice dobrý pocit, a nejen proto, že jsme od sebe jen pár let a mluvíme stejným jazykem. Je sice pravda, že celkově jsou znalosti o jaderné energetice mezi středoškoláky poměrně omezené, ale velice často se mezi posluchači najde jeden nebo dva, na kterých je vidět, že mají o tento obor ohromný zájem, což je dobře pro naši fakultu a samozřejmě i pro energetiku a vůbec pro náš stát. Několikrát jsme například dostali dotaz týkající se transmutačních technologií, na jejichž vývoji se podílí i naše katedra a které by se mohly brzy stát tím dlouho hledaným řešením jaderného odpadu.“

Marie Dufková
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Přeměna uhelné elektrárny na nízkoemisní teplárnu

Moravskoslezský kraj je z hlediska energetických záměrů jedním z nejvýznamnějších v Česku. Do roku 2040 plánuje například ČEZ v kraji investovat desítky miliard korun, v první ...

Zdá se, že antigravitace neexistuje

Nový výzkum antihmoty dává Albertu Einsteinovi opět za pravdu. 27. září 2023 oznámil mezinárodní tým fyziků zásadní zjištění: zdá se, že antihmota ...

I antihmota se chová jako částice i vlna

Fyzici již dlouho vědí, že téměř vše – světlo a další formy energie, ale také každý atom ve vašem těle – se chová z klasického hlediska i jako částice, i jako ...

Z čeho budeme vyrábět pneumatiky?

 Pneumatiky jsou kulaté, černé a vyrobeny z gumy. Tak by je zřejmě popsala většina lidí. Při bližším pohledu však zjistíme, že design pneumatik a vzájemné působení různých ...

Budoucnost informačních technologií na rok 2024 a dále

Po třech letech nepříznivých okolností vykazuje světový trh s IT známky oživení. Předpokládá se, že v roce 2024 vzroste celosvětový prodej osobních počítačů o osm procent a o ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail