Bez zařazení

Článků v rubrice: 410

Bezdrátové dobíjení elektromobilů

Bezdrátové dobíjení elektromobilů se stává realitou. Výkon a cena za použití nových dobíjecích zařízení budou srovnatelné s klasickými stanicemi. Nový způsob dobíjení by měl vyřešit především problémy s omezenou dojezdovou vzdáleností elektromobilů.

Fotogalerie (2)
Řešení automobilky Nissan

S rostoucí poptávkou po elektromobilech se ve světě rozrůstá také síť dobíjecích stanic. Jejich kvalita a výkon se přizpůsobují stále rychlejšímu vývoji elektromobility. Stanice jsou v současnosti většinou konstruovány tak, aby dokázaly rychle, efektivně a především levně dobít elektromobil bez většího opotřebení baterie. Novinkou je komfortní řešení, které dobíjení elektrovozidel ještě víc usnadní.

Stačí zaparkovat

K tomu, aby majitel elektromobilu mohl dobít své auto bez použití kabelu, stačí zaparkovat u dobíjecího stojanu a nastavil dobíjení. Dobíjení využívá princip elektromagnetické indukce mezi dvěma speciálními deskami – jedna je umístěna na podvozku auta a druhá je podložkou parkovacího místa. Desky, které se při parkování a dobíjení nemusejí nutně překrývat, zajistí přenos elektrické energie ze stanice do elektromobilu, a to stejnou rychlostí, jakou v současnosti nabízejí stanice pro normální dobíjení.

Instalaci klasických dobíjecích stanic zahájila v rámci svého konceptu Futur/E/Motion také společnost ČEZ. Jejich výkon se pohybuje okolo 3,5 kW a délka dobíjení je 4 až 8 hodin. Stejný výkon mají také bezdrátové dobíjecí stanice, které již testují některé automobilky.

Bezdrátový způsob dobíjení je stejně bezpečný jako klasický systém, se kterým pracují moderní dobíjecí stanice. Podložky v sobě mají zabudovaný čip umožňující automatické vypnutí.

V budoucnu se bude tankovat i za jízdy

Hlavním smyslem instalace bezdrátových dobíjecích stanic je v budoucnu možnost dobíjet za jízdy. Počítá se s tím, že nabíjecí zařízení se stane běžnou součástí některých silnic. Elektromobil by tak bylo možné dobíjet i za plné rychlosti a majitele elektromobilu by již netrápila omezená dojezdová vzdálenost. Desky by se vložily do jízdních pruhů na dostatečně dlouhé vzdálenosti, což by umožnilo dobití i 100 procent kapacity akumulátoru. Tyto pásy by nebyly jen ve městech, ale i na vybraných dálnicích, na které by elektromobilista mohl najet pouze z důvodu dobíjení. Způsob dobíjení by se mohl podle odborníků nastavovat on‑line, bez použití stojanu, přímo v autě.

Jako první začali u Nissanu

Do testování bezdrátového dobíjecího systému se pustily nejen automobilky, ale také další společnosti zabývající se vývojem nových technologií nebo dokonce i velká města. Nedávno představila bezdrátovou dobíjecí stanici například japonská automobilka Nissan. Kromě Nissanu se na vývoj této technologie zaměřily například Volvo, Mercedes‑Benz nebo také Google. Zkušební provoz bezdrátového dobíjení zanedlouho otestuje Londýn.

Všechny společnosti vyvíjejí dobíjení na stejném principu, rozdíly jsou minimální – většinou spočívají v proporcích a designu. Desky se budou instalovat do nových řad elektromobilů, jejichž výroba se v současné době zahajuje. Dodatečná instalace do starších vozů není možná.

Weby:

http://www.futuremotion.cz/emobility/cs/novinky/3575.html
http://www.yousaytoo.com/in‑the‑uk‑wireless‑charging‑technologies‑are‑being‑created/1026939


Beneš Jan
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Přeměna uhelné elektrárny na nízkoemisní teplárnu

Moravskoslezský kraj je z hlediska energetických záměrů jedním z nejvýznamnějších v Česku. Do roku 2040 plánuje například ČEZ v kraji investovat desítky miliard korun, v první ...

Zdá se, že antigravitace neexistuje

Nový výzkum antihmoty dává Albertu Einsteinovi opět za pravdu. 27. září 2023 oznámil mezinárodní tým fyziků zásadní zjištění: zdá se, že antihmota ...

I antihmota se chová jako částice i vlna

Fyzici již dlouho vědí, že téměř vše – světlo a další formy energie, ale také každý atom ve vašem těle – se chová z klasického hlediska i jako částice, i jako ...

Z čeho budeme vyrábět pneumatiky?

 Pneumatiky jsou kulaté, černé a vyrobeny z gumy. Tak by je zřejmě popsala většina lidí. Při bližším pohledu však zjistíme, že design pneumatik a vzájemné působení různých ...

Budoucnost informačních technologií na rok 2024 a dále

Po třech letech nepříznivých okolností vykazuje světový trh s IT známky oživení. Předpokládá se, že v roce 2024 vzroste celosvětový prodej osobních počítačů o osm procent a o ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail