Bez zařazení

Článků v rubrice: 410

Budeme překreslovat energetickou mapu?

Využívání nekonvenčních energetických zdrojů, těžba ropy z hlubin oceánů i nové průmyslové technologie mění názory odborníků na současnou energetickou situaci světa. Vyplývá to z ročenky World Energy Outlook 2013, kterou vydala Mezinárodní agentura pro energii (IEA) spadající pod Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Studie upozorňuje, že zveřejněná fakta významně ovlivní konkurenceschopnost průmyslu, investiční rozhodování i firemní strategie.

Fotogalerie (2)
Sedmisetstránkovou publikaci IEA World Energy Outlook 2013 v angličtině si můžete objednat za 150 eur zde: http://www.iea.org/W/bookshop/add.aspx?id=455

Ve hře je cena energie

Se změnou energetické mapy se nově rýsují i cenové rozdíly energie i výrobků v různých částech světa. V porovnání s minulými roky nejvíce utrpěla Evropa a Japonsko. Podle prognózy IEA se výroba a export energeticky náročného zboží do roku 2035 výrazně zvýší především v asijských rozvojových zemích.

Díky příznivým cenám energie budou moci dále zvyšovat svůj podíl na světovém obchodu Spojené státy americké. Podle zprávy IEA jsou v USA díky těžbě břidlicového plynu ceny této komodity oproti cenové úrovni v Evropské unii třetinové a v porovnání s Japonskem pětinové. Také za elektrickou energii zaplatí spotřebitelé v Evropě, Japonsku a Číně asi dvakrát více než v USA.

Ve světovém konkurenčním boji hrají důležitou roli energetické náklady v chemickém průmyslu, při výrobě oceli, hliníku, cementu nebo papíru. Proto by se význam těchto odvětví neměl podceňovat. IEA varuje, že ve světovém měřítku energeticky náročné sektory tvoří pětinu průmyslové přidané hodnoty, vytvářejí čtvrtinu pracovních míst v průmyslu a připadá na ně 70 % průmyslové spotřeby energie.

Světová prvenství

Studie předpokládá, že v roce 2020 bude největším dovozcem ropy na světě a spotřebitelem energie Čína. Indie by měla být v tomto roce největším dovozcem uhlí. Na druhé straně se však do roku 2035 o 50 % v celosvětovém měřítku zvýší podíl energie z obnovitelných zdrojů. V Číně bude podle odhadu IEA tento podíl stejný jako v Evropské unii, v USA a v Japonsku dohromady. V tomto období současně díky rozvoji jaderné energetiky především v Číně, Koreji, Indii a Rusku stoupne využívání jaderné energie o dvě třetiny.

Za novou energetickou supervelmoc pokládá ročenka IEA Brazílii, a to jak z hlediska těžby ropy, tak využívání obnovitelných energetických zdrojů. Předpokládá se, že země těžbu ropy zvýší o třetinu a stane se tak šestým největším světovým producentem této suroviny. Asi pětkrát se má zvýšit produkce zemního plynu, která bude moci beze zbytku pokrýt domácí poptávku.

Brazílie udrží vedoucí pozici také ve využívání obnovitelných zdrojů energie, které již dnes tvoří 46 % energetického mixu této země. Jde především o biopaliva z cukrové třtiny – etanolem z cukrové třtiny pokryje Brazílie potřeby veškeré domácí dopravy.

Poněkud nejasný je pohled na vývoj emisí CO2; ten závisí především na vývoji politické situace v Číně, jež dnes spaluje více uhlí než celý zbytek světa.

Naděje v břidlici?

Podle ročenky by globální ekonomický růst mohl vyvolat další rozvoj těžby zemního plynu z ropných břidlic pomocí technologie frakování neboli hydraulického štěpení, kdy se do země pod velkým tlakem vhání voda a písek s obsahem chemikálií. Věc má však háček v možnosti ohrožení životního prostředí. Obavy z frakování vládnou především ve Francii, v Německu a také v Čechách. Energetická studie společnosti PwC přitom uvádí, že by přínos mohla nepřímo zaznamenat i Evropa, protože v důsledku těžby ropy v USA a jejího exportu světové ceny ropy i plynu klesnou. Analýza předpovídá, že by tak německá ekonomika mohla v roce 2035 zaznamenat další vzrůst o 2,5 % až 4,7 %.

K těžbě břidlicového plynu v Británii se pozitivně vyjádřil britský premiér David Cameron. Připomněl, že rozvoj této technologie může znamenat „revoluci", která vytvoří tisíce nových pracovních míst. V rozhovoru pro list Lancashire Evening Post ale ujistil, že těžba pomocí hydraulického štěpení se v průmyslovém měřítku uplatní jen tehdy, pokud bude bezpečná. Zásoby plynu se jen v severozápadním anglickém hrabství Lancashire odhadují na 5,6 bilionu m3, což by stačilo Británii na zhruba 60 let současné spotřeby.


V češtině vydala podobný přehled energetiky redakce Economia ve spolupráci s energetickou společností ČEZ. Publikace Energy Outlook 2013 nabízí obsáhlý přehled aktuálního vývoje energetiky v České republice. Analýzy a statistiky sebrané z domácích i světových zdrojů přehledně dokumentují energetické zdroje, problematiku surovin a emisí, výrobu a spotřebu energií, distribuci a trh. Skvělá grafika vás na 84 stránkách provádí současností a dotýká se i prognóz budoucího vývoje energetiky v našem regionu. V elektronické formě je volně ke stažení na www.cez.cz/cs/vyzkum-a-vzdelavani/pro-studenty/materialy-ke-studiu/tiskoviny/32.html, kdo má raději tištěnou, může si napsat do redakce Třípólu (tretipol@volny.cz), rádi mu ji zašleme poštou.

Karel Sedláček
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Z čeho budeme vyrábět pneumatiky?

 Pneumatiky jsou kulaté, černé a vyrobeny z gumy. Tak by je zřejmě popsala většina lidí. Při bližším pohledu však zjistíme, že design pneumatik a vzájemné působení různých ...

Budoucnost informačních technologií na rok 2024 a dále

Po třech letech nepříznivých okolností vykazuje světový trh s IT známky oživení. Předpokládá se, že v roce 2024 vzroste celosvětový prodej osobních počítačů o osm procent a o ...

Datová centra v roce 2024

Svět se přizpůsobuje digitální transformaci téměř ve všech aspektech každodenního života. S tím se neustále vyvíjí odvětví datových center, která hrají v digitalizaci klíčovou roli.

Energetická krize a renesance OZE v ČR

Zahájením ruské agrese na Ukrajině v roce 2022 se změnilo mnohé. Jednu z největších změn ale představoval postoj občanů Evropské unie k Rusku jakožto důvěryhodnému dodavateli energetických komodit.

Co bylo před energetickou krizí

Jak už to bývá, při pohledu s určitým odstupem je možné vidět souvislosti minulých událostí lépe než v době, kdy se tyto události odehrávaly.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail