Bez zařazení

Článků v rubrice: 410

Geopolitická závislost je nebezpečná

Energetika je vážná věc i z politického důvodu. Evropská unie dováží většinu energie ze zahraničí. Česká republika je na tom lépe, ale i její závislost na dovozech se prohlubuje a dokonce rychleji, než závislost ostatních členských zemí. Podle Eurostatu záviselo v roce 2000 všech 28 členských zemí na dovozu energií ze 47 % a Česko z 23 %. Od té doby vzrostly celkové unijní dovozy na 54 % a české na 33 %. Dovozem řeší země EU 66 % své spotřeby ropy, 24 % plynu a 9 % uhlí. Hlavními dodavateli ropy a plynu jsou Rusko a Norsko. Z Ruska, které dlouhodobě produkuje více energie, než spotřebuje, pochází i 30 % do EU dováženého uhlí.

Fotogalerie (1)
Čeští občané považují energetickou závislost na zahraničí za riziko pro naši republiku (zdroj: průzkumy IBRS)

Čistým vývozcem energií je v Evropě pouze Norsko, které není členem EU. Norský export energií je šestkrát vyšší než celková domácí spotřeba. Je to dáno tím, že země má bohaté zásoby ropy a zemního plynu a současně vyrábí více než 95 % elektřiny ve svých vodních elektrárnách. Ve vývoji energetické bilance Norska hraje velkou roli i energetická politika tamní vlády, která vyhlásila ambiciózní plán, podle něhož má být země do roku 2050 plně elektrifikovaná, včetně dopravy, a elektřinu vyrábět pouze z obnovitelných zdrojů.

Česká republika je soběstačná ve výrobě elektřiny

Česko, které má vlastní těžitelné uhlí už jen na několik desetiletí, zásoby ropy z hlediska energetiky nepatrné a ve vodních elektrárnách vyrábí asi 2 procenta elektřiny, je nyní podle statistik OSN zcela soběstačné jen ve výrobě elektřiny. Státní energetická koncepce ČR předpokládá, že tomu tak bude i v budoucnu. Čeští energetici se většinově shodují v názoru, že podmínkou zajištění tohoto úkolu je prodloužení životnosti jaderné elektrárny Dukovany a co nejrychlejší zahájení výstavby dalšího jaderného bloku.

Vývozci a dovozci

Podle Eurostatu má v elektrárenství víceméně vyrovnanou obchodní bilanci i celá Evropská unie. Čistými vývozci elektřiny jsou v současnosti Estonsko (28 % podíl vývozu), Bulharsko (22 %), Česká republika (20 %), Rumunsko (12 %), Portugalsko (11 %), Německo (10 %), Francie (9 %), Švédsko (9 %), Slovinsko (9 %) a Irsko (3 %). Energetici, průmyslníci i někteří politici se ale obávají, že tuto relativní stabilitu může už v příštím desetiletí významně narušit zejména plánované odstavování německých jaderných a uhelných elektráren.

USA sází na břidličný plyn

 

Soběstačnost v energetice řeší také Spojené státy americké, které se vloni - poprvé po 75 letech - staly čistými vývozci ropy. Američané toho dosáhli masivním rozvojem těžby ropy a plynu z břidličných geologických vrstev technologií hydraulického krakování. Přesto USA, jejichž rafinérie denně zpracují asi 17 milionů barelů ropy, dovážejí podle agentury Bloomberg kolem sedmi milionů barelů ze zahraničí. Krakování navíc přináší riziko znečištění půdy i podzemní vody, takže už bylo zakázáno ve Francii, na většině území Německa, od roku 2030 v Holandsku a už nyní dokonce i v amerických státech Vermont a New York. Také v USA hraje v energetice velkou roli vláda, která ale na rozdíl od např. norské řeší spíš to, že nechce dopustit, aby na amerických benzínkách vzrostly ceny pohonných hmot pro automobily se spalovacími motory. V posledních měsících se jí to sice příliš nedaří, přesto jsou ale ceny benzínu a nafty v USA přibližně na poloviční úrovni ve srovnání s Evropou.

Zdroje:

https://ec.europa.eu/eurostat/tgm/table.do?tab=table&init=1&language=en&pcode=t2020_rd320&plugin=1

https://yearbook.enerdata.net/total-energy/world-import-export-statistics.html

https://ec.europa.eu/eurostat/cache/infographs/energy/bloc-2c.html

https://www.mpo.cz/assets/dokumenty/52841/60959/636207/priloha006.pdf

https://unstats.un.org/unsd/energy/balance/default.htm

https://unstats.un.org/unsd/energy/balance/2016/bcf.pdf

https://www.mpo.cz/cz/energetika/elektroenergetika/hodnoceni-vyrobni-primerenosti-es-cr-do-roku-2030--233193/

https://www.mpo.cz/assets/cz/energetika/elektroenergetika/2018/11/Hodnoceni-vyrobni-primerenosti-ES-CR-do-roku-2030-_2018_.pdf

https://www.energinorge.no/Fullelektrisk/

https://www.eru.cz/documents/10540/3899416/20180524_TZ_statistiky_2017.pdf/76fc4f45-7823-48dc-b790 8a73599f6063

https://tyndp.entsoe.eu/Documents/TYNDP%20documents/TYNDP2018/consultation/Technical/ViabilityEnergyMix.pdf

https://docstore.entsoe.eu/Documents/SDC%20documents/MAF/2018/MAF%202018%20Country%20comments.pdf

https://ec.europa.eu/eurostat/statisticsexplained/images/f/fb/Electricity_consumption_and_trade%2C_GWh%2C_2016_new.png

https://www.dw.com/en/germanys-atomic-phaseout-how-to-dismantle-a-nuclear-power-plant/a-47823766

https://www.reuters.com/article/us-germany-energy-coal/german-economy-minister-do-not-want-imported-nuclear-power-to-make-up-for-coal-phase-out-zdf-idUSKCN1PM0GR

https://www.bloomberg.com/news/articles/2018-12-06/u-s-becomes-a-net-oil-exporter-for-the-first-time-in-75-years

https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/tezba-ropy-klimaticka-katastrofa-usa.A190122_102537_ekozahranicni_div

https://www.nazeleno.cz/energie/jak-se-tezi-bridlicovy-plyn.aspx

https://en.wikipedia.org/wiki/Hydraulic_fracturing_by_country

https://www.bloomberg.com/opinion/articles/2018-10-19/u-s-needs-saudi-oil-despite-talk-of-energy-independence

https://www.globalpetrolprices.com/USA/gasoline_prices/

(jlm)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Z čeho budeme vyrábět pneumatiky?

 Pneumatiky jsou kulaté, černé a vyrobeny z gumy. Tak by je zřejmě popsala většina lidí. Při bližším pohledu však zjistíme, že design pneumatik a vzájemné působení různých ...

Budoucnost informačních technologií na rok 2024 a dále

Po třech letech nepříznivých okolností vykazuje světový trh s IT známky oživení. Předpokládá se, že v roce 2024 vzroste celosvětový prodej osobních počítačů o osm procent a o ...

Datová centra v roce 2024

Svět se přizpůsobuje digitální transformaci téměř ve všech aspektech každodenního života. S tím se neustále vyvíjí odvětví datových center, která hrají v digitalizaci klíčovou roli.

Energetická krize a renesance OZE v ČR

Zahájením ruské agrese na Ukrajině v roce 2022 se změnilo mnohé. Jednu z největších změn ale představoval postoj občanů Evropské unie k Rusku jakožto důvěryhodnému dodavateli energetických komodit.

Co bylo před energetickou krizí

Jak už to bývá, při pohledu s určitým odstupem je možné vidět souvislosti minulých událostí lépe než v době, kdy se tyto události odehrávaly.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail