Jaderná věda odhaluje podvody s potravinami
Když běžní spotřebitelé nakupují potraviny, nemusejí vždy odhalit podvod, i když si budou pečlivě číst etikety. Podvod s potravinami lze definovat jako jakékoli úmyslné jednání s cílem ...
Všichni rádi mlsáme med a myslím, že neomylně poznáme, je-li kvalitní. Nezbytným předpokladem pro kvalitní med je zdravé včelstvo, ale o to se musí včelař starat. Potřebuje znalosti a dlouholeté všestranné zkušenosti, aby vypozoroval jednotlivé závislosti a zákonitosti mezi včelami a jejich okolím. Včelař také musí přikrmovat včely v závislosti na počasí, ročním období a stavu zásob; vytáčet med a přidávat plásty do úlu ve vhodný okamžik; rozumět náladě včelstva; a vědět o zemědělských činnostech a dalších včelařích v okolí. To znamená mít správné a včasné informace z úlů i okolí, aby se mohl správně a včas rozhodovat. Pokud udělá velkou chybu, může ji napravit až v další sezóně. A tak si na pomoc může přizvat techniku.
Med mají dozajista rádi i ředitelé velkých firem a nadnárodních korporací. A tak se T-Mobile a IBM rozhodly věnovat společný čas pro porozumění této oblasti. Mnoho rozhovorů se včelaři a odborníky se vedlo o tom, jak zapřáhnout "Internet věcí" do včelaření. Z úvah vyšly konkrétní oblasti, ve kterých by technologie mohly včelařům pomoci: monitoring parametrů úlů, zabezpečení proti krádežím, rádce pro hobby včelaře, komunikace mezi včelaři a zemědělci, i mezi včelaři samotnými. Vznikl projekt BeeTech, jehož dlouhodobým záměrem je umožnit rozvoj aplikací moderních technologií, tj. internetu věcí a algoritmů umělé inteligence, v oblasti chovu včel a tím podpořit precizní zemědělství v ČR.
Interaktivní on-line portál
T-Mobile a IBM spolu s Provozně ekonomickou fakultou České zemědělské univerzity za finanční podpory České spořitelny spustily pilotní projekt – webovou stránku s názvem vcelstva.czu.cz, jejímž cílem je usnadnit práci včelařům. Bude sestávat z interaktivního online portálu s informacemi pro včelaře i laickou veřejnost; umožňovat registraci a evidenci stanovišť včel; evidenci dat z chytrých vah a jiných elektronických zařízení, která se nainstalují do úlů a budou přes síť pro internet věcí SIGFOX odesílat data o stavu úlu. „Včelař již nebude muset rušit včely, ale podstatné informace o jejich chování bude sledovat a promýšlet doma,“ říká Ondřej Kožina, manažer inovací T-Mobile. Portál pomůže i s povinnou administrativou každého včelaře na úřadech a včelařských svazech, tedy i s formulářem pro oznámení stanoviště včel nebo o registraci v ústřední evidenci. Umožní také zasílání výstrah o postřicích ze strany zemědělců.
Med on-line i rady pro začínající včelaře
Portál prospěje i laické veřejnosti: umožní koupit si med online přímo od zapojených včelařů v regionu. „Problematika elektronické evidence včel, která by byla zdarma a na míru malým včelařům se zajištěním ochrany osobních a citlivých dat, nebyla v ČR dosud úspěšně řešena," říká Jan Bartoška z Provozně ekonomické fakulty ČZU. "Nabídneme široké včelařské a zemědělské veřejnosti řešení v podobě multifunkčního internetového nástroje. Součástí projektu se stane i Facebooková stránka, která umožní diskuzi a osvětu v oblasti ochrany a chovu včel za podpory moderních technologií.“
Technologie
Společnost IBM přináší do projektu expertní analýzu anonymizovaných dat na platformě Watson, kde využívá pokročilých funkcí kognitivních technologií, strojové učení a analýzu obrazu a zvuku. Data budou následně obohacena o informace z dalších oblastí, jako je například počasí, tak, aby platforma poskytovala co nejpřesnější analýzu dané situace. Technologie doplněné o expertízu odborníků pomohou získat hlubší poznatky s cílem předpovídat budoucí situace a plánovat aktivity. Získané informace a predikce budou následně poskytnuty včelařům v podobě „rádce“ na portále vcelstva.czu.cz. „V poslední době jsme svědky pronikání nejmodernějších technologií do všech oblastí průmyslové výroby, a jsme proto rádi, že se začínají uplatňovat i v tradičních oblastech, jako je zemědělství. Projekt Bee Tech ukazuje cestu využití technologií i v oboru včelaření jako důležité součásti tzv. precizního zemědělství,“ říká David Enc, ředitel technické divize ve společnosti IBM.
Včelaři, spolupracujte
Spolupracující subjekty plánují portál v následujících měsících rozšiřovat o katalog zařízení pro neinvazivní monitorování dat z úlu přes síť SIGFOX, otevřené rozhraní pro připojení libovolného zařízení pro monitoring včelstev, automatické napojení evidence počasí, a na základě analýzy anonymních dat při využití IBM Watson platformy poskytovat doporučení začínajícím včelařům. Dalším cílem je také vytvoření několika referenčních úlů pro celou ČR, jejichž data budou otevřená pro všechny uživatele portálu.
Máte-li dotazy, směrujte je na osobu odpovědnou za vývoj portálu: Ing. Jan Bartoška, Ph.D. z KSI PEF ČZU v Praze (bartoska( at )pef.czu.cz)
O fyzice ve včelaření jsme psali již dříve v článcích
http://www.3pol.cz/cz/rubriky/medicina-a-prirodoveda/782-vcely-a-fyzika-dil-1-med
http://www.3pol.cz/cz/rubriky/medicina-a-prirodoveda/781-vcely-a-fyzika-dil-2-vosk
http://www.3pol.cz/cz/rubriky/medicina-a-prirodoveda/1653-vcely-a-fyzika-dil-3-dumyslna-klimatizace
Obrázky s laskavým svolením T-Mobile Czech Republic, a. s.
Když běžní spotřebitelé nakupují potraviny, nemusejí vždy odhalit podvod, i když si budou pečlivě číst etikety. Podvod s potravinami lze definovat jako jakékoli úmyslné jednání s cílem ...
V rámci iniciativy Horizon Europe vznikl výzkumný a vývojový projekt Shift2DC, který bude zkoumat výhody stejnosměrného napájení. Tento ambiciózní program EU je aktuálně v 10.
Srdce naší planety se posledních 14 let otáčí nezvykle pomalu, potvrzuje nový výzkum. A pokud bude tento záhadný trend pokračovat, mohlo by to potenciálně prodloužit pozemské ...
O osudu Golfského proudu rozhodne "přetahovaná" mezi dvěma typy tání grónského ledového příkrovu, naznačuje nová studie. Odtok z grónského ledového příkrovu by ...
Nově nalezená antičástice, zvaná antihyperhydrogen-4, by mohla být potenciálně v nerovnováze se svým částicovým protějškem, což by mohlo poodhalit tajemství původu našeho ...