Návody na pokusy

Článků v rubrice: 75

Rakety na vodní pohon

Chcete postavit vlastní raketu? A ke všemu na vodu? Nic nemožného, stačí šikovné ruce. Pamatujte přitom ale na vlastní bezpečnost – budete pracovat s tlakem!

Fotogalerie (4)
Raketa v plné kráse

Raketu vyrobíme z PET lahve, kterou upravíme do odpovídajícího tvaru tak, aby mohla plnit svou funkci. Hrdlo PET lahve obrousíme a nasadíme na něj trysku (neboli druhou část ze zahradní rychlospojky), kterou jsme utěsnili. Na spodek láhve (vršek rakety) izolepou připevníme závaží a upravíme je do aerodynamického tvaru. Později přidáme i padák s krytem. K hrdlu připevníme stabilizátory z plastu. A raketa je hotová. Hlavní úkol nás ale teprve čeká – naučit ji létat. Špatná izolace, malé nebo velké závaží, špatné stabilizátory – to vše se musí zdokonalit, aby raketa letěla rovně a do výšky.

Rampa
Jako odpalovací rampa poslouží železná tyč, kterou prochází hadice, na jejímž konci je umístěna první část rychlospojky

Pohon
Pohon naší rakety zajišťuje voda vytlačovaná stlačeným vzduchem v lahvi. Vzduch pod tlakem 4 bary natlačíme do lahve kompresorem.

Raketu žene vzhůru reaktivní síla v důsledku vytlačování vody. Proti ní působí gravitační síla a síla odporová.

Stabilizace
Stabilizaci vyřešíme podle obrázku. Aby raketa správně letěla, je třeba, aby metacentrum M (působiště ostatních sil, tj. zde odporu vzduchu) bylo co nejníže pod těžištěm T. Pak moment dvou sil – tahové a odporové – nejúčinněji udržuje raketu v přímém letu (při náhodném vychýlení osy rakety ji vrací do původního směru, kdy je moment dvojice nulový). K tomu napomáhají stabilizátory a závaží: závaží posune těžiště dopředu, stabilizátor posune metacentrum dozadu.

Bezpečnost
Základní pravidla bezpečnosti

  • Ve startovacím prostoru startu rakety nesmí nikdo být, zejména ne děti, ani zvířata

  • Při 2 barech je třeba se vzdálit co nejdál od rakety. PET láhev běžně vydrží 4 bary, ale co když zrovna ta vaše je neznatelně poškozená...

  • Raketu odpalujte pouze z rampy (ne z ruky) a na volném prostranství

Padák
Padák slouží ke změkčení dopadu rakety na zem, aby nedošlo k jejímu poškození. K přední části rakety je připevněn osmi provázky a přiklopen krytem postaveným na zarážkách. Kryt po dosažení nejvyššího bodu letu odpadne a tak uvolní padák.

Létáme až do výšky 40 metrů
Během přibližně 50 vypuštění jsme získali řadu cenných informací pro zdokonalení rakety. Nakonec jsme vytvořili dvě velmi úspěšné rakety (0,5L a 2L), které byly schopny dosáhnout výšky až 40 m.

Fáze pokusu najdete i na těchto videích:

Dobřééé (8.6 MB, Avi)
Style Start (5.9 MB, Avi)
Tři (6.1 MB, Avi)
UFO (7.2 MB, Avi)

Radek Šachl, Tereza Klečková

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Přehled současného stavu SMR ve světě

O  SMR, malých modulárních reaktorech, jsme již psali několikrát. Ze souhrnného materiálu NEA (Jaderné energetické agentury OECD) jsme pro čtenáře Třípólu vybrali přehledy jednotlivých projektů (stav v r.

Co s vysloužilými fotovoltaickými panely, turbínami a bateriemi?

Růst výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie (OZE) a růst počtu elektrických vozidel (EV) je klíčem ke globálnímu snížení závislosti na fosilních palivech, snížení ...

Co nám vodní houby mohou říci o vývoji mozku

Když čtete tyto řádky, pracuje vysoce sofistikovaný biologický stroj – váš mozek. Lidský mozek se skládá z přibližně 86 miliard neuronů a řídí nejen tělesné funkce od vidění ...

Co uvádí vodní houby do pohybu

Vodní houby nemají neurony ani svaly, přesto se pohybují.  Jak to dělají a co nám to říká o vývoji krevních cév u vyšších živočichů, odhalili vědci z Evropské ...

Erupce sopky Santorini před 520 000 lety

Hluboko pod středomořským dnem, které obklopuje řecký ostrov Santorini, objevili vědci pozůstatky jedné z největších sopečných erupcí, které kdy Evropa viděla.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail