Bez zařazení

Článků v rubrice: 409

Mezinárodní rok planety Země akcentuje vysokoškolská studia

Rok 2008 byl organizací UNESCO vyhlášen Mezinárodním rokem planety Země. Jedním z hlavních cílů tohoto roku s podtitulem „Geovědy pro společnost“, je oslovit mladou generaci tak, aby studium geologických věd získalo na odpovídající vážnosti.

Fotogalerie (1)
Planeta Země

Hlavní cíle Roku Země

• omezit nebezpečí způsobená přírodními a lidskou činností vyvolanými riziky
• omezit zdravotní problémy pomocí hlubšího porozumění zdravotních souvislostí geovědních disciplín
• objevit nové přírodní zdroje a nabídnout je k využití udržitelným způsobem
• budovat bezpečnější konstrukce a rozšiřovat urbanizované oblasti s využitím podzemního prostředí
• určit přirozené příčiny klimatických změn
• vyhledávat hluboké a špatně přístupné zdroje podzemních vod
• zdokonalit porozumění vývoje života
• pozvednout zájem společnosti o vědy o Zemi všeobecně
• motivovat mladé lidi k vysokoškolskému studiu geologických věd

K Roku Země se celosvětově pořádají stovky akcí. Pro čtenáře našeho časopisu mohou mezi nimi být zajímavé dvě české aktivity, které najdete i na webu:

1) Kdo máte rádi barevné přehledové postery (plakáty na zeď), podívejte se na www.geology.cz/­mrpz/dokumenty. Mají od 2 do 8 MB, ale stojí za to si je stáhnout, a nejlépe nechat vytisknout. Jedinečné pomůcky pro výuku vás seznámí např. s podzemní vodou, magmatickými hlubinami Země, půdou – živoucí „kůží“ Země, geologií velkoměst.

2) On-line geologická encyklopedie na
www.geology.cz/aplikace/encyklopedie/term.pl. V současné době podává encyklopedie vysvětlení 2621 hesel, stovky obrázků, přehledné tabulky, geologický slovník. S takovou pomůckou pro vás může být studium geologie hračkou. Geologická encyklopedie je otevřeným dílem a na jejím doplňování se můžete podílet i vy. Můžete nabídnout zpracování chybějícího termínu, nebo obrázky či fotografie k již existujícím termínům.

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Fyziklání 2024 - výsledky

Jako každý rok se i letos dne 16. 2. 2024 v Praze na letňanském výstavišti PVA EXPO Praha konala mezinárodní týmová fyzikální soutěž s názvem Fyziklání. Organizátorem již 18.

Baterie vydrží 50 let bez dobíjení

Vědci v Číně sestrojili jadernou baterii, která dokáže vyrábět energii až 50 let bez dobíjení. BV100 od společnosti Betavolt je menší než mince a obsahuje radioaktivní izotop niklu, který ...

Unikátní izraelský chladicí systém v Hodoníně

Dosavadní průtočné chlazení elektrárny Hodonín vodou z řeky mělo hlavně v létě omezenou kapacitu. Po několikaměsíčním testu přešel do ročního zkušebního provozu nový chladicí systém.

Výběr střední školy: Plno mají i učiliště

Na střední školy míří početně nejsilnější generace za poslední léta. V loňském roce se tisíce žáků nedostaly ani na „učňák“.

Nanosatelit a horkovzdušný balón pro nouzové širokopásmové připojení kdekoli

Výzkumný tým katalánské univerzity navrhuje komunikační systém umožňující záchranným službám pracovat bezpečně v obtížných situacích.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail