Medicína a přírodověda

Článků v rubrice: 284

Rentgen - zázrak nebo nebezpečí?

Právě přicházíte k RTG oddělení. V ruce žádanku o radiodiagnostické vyšetření, v hlavě myšlenky typu: Co to je - S+P ? Bude to bolet? Jak dlouho to bude trvat? A co mi budou dělat? Ozáří mě to? Pak, celí ustaraní, přijdete k okénku "RTG - EVIDENCE", kde ukážete kartičku zdravotní pojišťovny a odevzdáte žádanku. "Kdy jste byl naposled rentgenován?" "Nejste, slečno, těhotná?" "Máte u nás kartu?" Odpovíte, sestra se usměje, pak cosi "naťuká" do počítače… "Posaďte se támhle, laborantka si vás zavolá."…

Fotogalerie (1)
Klasický rentgenový přístroj (Zdroj Shutterstock)

Není vám to povědomé? Mnoho lidí už nějaké rentgenové vyšetření absolvovalo - třeba právě nejčastěji prováděné radiologické vyšetření S+P, což znamená "srdce-plíce" a jde v podstatě o snímek hrudníku, nebo jste byli jako miminka, "na kyčlích", což je velmi důležité vyšetření zjišťující správné postavení kyčelního kloubu během vývoje. Mnoha z vás určitě rentgenovali zlomeninu. Pokud však jdete na rentgen úplně poprvé, rozhodně se nebojte. V první řadě se uklidněte a pohodlně usaďte. Žádné ozáření vám v čekárně nehrozí, vyšetřovny jsou dokonale odstíněné. Musí splňovat náročné normy dané tzv. Atomovým zákonem. Na zdech je barit (3 cm omítky s příměsí barya pohlcujícího záření) a ve dveřích jsou 2 mm olověného plechu. V klidu se začtěte, třeba do Třetího pólu!

Jste na řadě!

A je to tady, usmívající se laborantka (nebo laborant) vás zavolá a jdete do kabinky, kde si odložíte dle vyšetřované části těla (pozor na řetízky a jiné kovové předměty - stínily by na snímku). Po příchodu na vyšetřovnu vás laborantka nastaví do potřebné polohy. "Necukejte" se a vydržte. Ať už stojíte, sedíte nebo ležíte, vždy je zachováno stejné postavení objektů: vy, respektive snímaná část vašeho těla je mezi zdrojem záření (rentgenkou) a snímačem prošlého záření (kazeta digitální nebo s filmem, zesilovač rtg obrazu). Snímkování statických snímků se nazývá skiagrafie. Snímkuje se ledacos - zlomeniny, již zmíněné S+P, lebka, třeba i břicho, kvůli spolknutému zapalovači… Zhluboka se nadechněte… A nedýchejte! …
"Hotovo, můžete dýchat", ještě že expozice trvá jen několik málo sekund, někdy jen necelou vteřinu. Zatímco se oblékáte a odcházíte, laborantka už odnesla exponovanou kazetu s vaším snímkem k vyvolání. Na většině pracovišť se snímkuje na rtg-filmy, které se vyvolávají stejně jako běžný fotografický film. Po vyvolání putuje snímek k lékaři - radiologovi, který jej vyhodnotí a pošle zprávu vašemu lékaři.
Příště si povíme o některých náročnějších metodách, o kontrastních médiích, jak si na rentgenu pochutnáte, o tom, kde mají jaké zařízení, o CT a třeba i o tom, kde nesnímkují na filmy, ale vypalují na CD.

 

Víte, že

Rentgenové paprsky mají asi 1000-krát kratší vlnové délky než viditelné záření a tak rtg fotony mají asi 1000-krát větší energii?

 

Co je co

Rentgenování je věda I umění…
RADIOLOGIE - obor, zabývající se studiem, využitím a ochranou před ionizujícím zářením.
RADIODIAGNOSTIKA - část radiologie, zabývající se diagnostikou.
RENTGENOLOGIE - obor lékařství, využívající rentgenové záření k diagnostice a léčení.

 

"A bude ten snímek barevný?"

Zklamu vás, nebude. Vzduch, plyn a tzv. negativní kontrastní média se znázorní černě. Naopak, kosti, kovy a tzv. pozitivní kontrastní média jsou na snímku bílé, resp. průhledné. Všechno ostatní (svaly, cévy, tuk, orgány) má více či méně tmavé odstíny šedi. V počítači si však můžete barvičky přidat, jak je libo.

 

Co je skiaskopie?

Některá rtg vyšetření zaznamenávají pohyby určitých orgánů nebo pohyb kontrastních médií v nich. Takové "LIVE" vyšetření se nazývá skiaskopie. Obraz je snímán v reálném čase na zesilovač rtg obrazu, který jej digitalizuje a předává do PC, nebo (pokud jde o starší typ přístroje) jej předá na klasickou analogovou TV kameru s možností nahrávání na video. Jste v hlavní roli a v některých případech může jít doslova o "trhák". (S nominací na Oskara však nepočítejte…)

 

RTG záření, rtg fotony, X-ray

o nejaderné ionizující elektromagnetické záření
o šíří se přímočaře
o způsobuje fluorescenci
o může se absorbovat v hmotě, na základě její hustoty. Podá nám tak informaci o prostředí, kterým prošlo
o jeho vlnová délka je 0,01-0,05 nm.

 

WILHELM CONRAD ROENTGEN

Německý fyzik, který v listopadu 1895 objevil ve Würtzburgu paprsky X, které po něm byly později pojmenovány.

 

Premiéra v čechách…

U nás začal rentgen poprvé používat v roce 1897 MUDr. Rudolf Jedlička (pozdější profesor Jedlička, zakladatel Jedličkova ústavu).

 

Víte, co je rentgenka?

Rentgenka je zdrojem rtg záření. Je to skleněná vakuovaná trubice, elektronka. Z rozžhavené katody vyletují elektrony, ty jsou urychleny velmi vysokým napětím - okolo 150 000 V (dle potřeby) - a narazí na rotující wolframovou anodu. Zbržděním elektronů na anodě vzniká rtg záření.

 

Michal Schmitt
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Přehled současného stavu SMR ve světě

O  SMR, malých modulárních reaktorech, jsme již psali několikrát. Ze souhrnného materiálu NEA (Jaderné energetické agentury OECD) jsme pro čtenáře Třípólu vybrali přehledy jednotlivých projektů (stav v r.

Co s vysloužilými fotovoltaickými panely, turbínami a bateriemi?

Růst výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie (OZE) a růst počtu elektrických vozidel (EV) je klíčem ke globálnímu snížení závislosti na fosilních palivech, snížení ...

Co nám vodní houby mohou říci o vývoji mozku

Když čtete tyto řádky, pracuje vysoce sofistikovaný biologický stroj – váš mozek. Lidský mozek se skládá z přibližně 86 miliard neuronů a řídí nejen tělesné funkce od vidění ...

Co uvádí vodní houby do pohybu

Vodní houby nemají neurony ani svaly, přesto se pohybují.  Jak to dělají a co nám to říká o vývoji krevních cév u vyšších živočichů, odhalili vědci z Evropské ...

Erupce sopky Santorini před 520 000 lety

Hluboko pod středomořským dnem, které obklopuje řecký ostrov Santorini, objevili vědci pozůstatky jedné z největších sopečných erupcí, které kdy Evropa viděla.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail