Bez zařazení

Článků v rubrice: 409

Elektřina a umění

Elektřina je stálicí našeho současného života. Spojovat však společnost, která se stará o distribuci a prodej elektřiny, s výtvarným uměním se může někomu zdát přinejmenším podivné. Takové spojení však existovalo a skončilo teprve před krátkou dobou.

Vobdobí mezi světovými válkami existovala v Praze akciová společnost s názvem Elektrické podniky Hlavního města Prahy. Starala se v Praze a okolí nejen o zásobování elektřinou, ale provozovala např. i pražskou tramvajovou dopravu. Byla to úspěšná a solidní firma, která dávala práci mnoha lidem. Její Ústřední budova, bíle kachlíčkovaný dům, dnes v bezprostřední blízkosti stanice metra Vltavská, patří ke skvostům české meziválečné architektury. Předsedou správní rady této společnosti býval ing. Eustach Mőlzer. Ten stál také u zrodu zvláštního firemního fondu, nazývaného Mőlzerův jubilejní fond na sociální opatření pro zaměstnance. Finanční prostředky tohoto fondu byly ovšem využívány nejen k sociálním účelům, ale také na pořádání výstav uměleckých děl ve vstupní hale Ústřední budovy. Některá díla vystavujících umělců, a nejen jejich, byla současně nakupována a sloužila pak při výzdobě veřejně přístupných nebo kancelářských prostor firmy. Zlí jazykové tvrdí, že někteří umělci svými díly platili za dodávky elektrické energie. Doloženo to však není.
Vzniklá sbírka měla pak dosti pohnutý osud. Po 2. světové válce byl dřívější podnik rozčleněn a část sbírky se stala majetkem Středočeských energetických závodů. Když byl v 80. letech i tento podnik rozdělen na část pražskou a středočeskou, byla dělena také sbírka. V té době však už byla většina výtvarných děl uložena v depozitářích a jen malá část obrazů zdobila kanceláře Středočeských energetických závodů ve známém Dětském domě v ulici Na Příkopě.
V roce 1997 se Středočeská energetická a. s. (STE) přestěhovala do nového sídla na Vinohradské ulici. Tehdy se znovu objevila myšlenka navázat na tradici a začít znovu pořádat ve vstupních prostorách sídla společnosti výstavy. Stejně jako kdysi, také STE nakupovala podle svých možností díla některých současných vystavujících umělců. Nové prostory navíc dovolily otevřít depozitáře a umístit umělecká díla do kanceláří.
V současnosti sbírka představuje skoro 300 děl, vytvořených převážně od 30. let 20. století do současnosti, ale také díla starší. Obsahuje obrazy, kresby, grafiky a plastiky. Jsou tu zastoupeni například Václav Mánes, Antonín Hudeček, František Muzika, Václav Brožík, Václav Rabas, Vlastimil Rada, Jan Bauch, Jaroslav Panuška, Josef Lada, Josef Váchal, Ludvík Kuba, Antonín Pelc, Josef Liesler, František Thiele a řada dalších umělců.
Realizace restrukturalizačního projektu Skupiny ČEZ s názvem VIZE 2008, který probíhá již několik let, přinesla i některé aspekty, které ovlivní osud této sbírky. Nastávající změny, které se dotknou i využívání budovy na Vinohradské ulici, do budoucna neumožní díla vystavovat a obrazy by ze stěn patrně opět zmizely do depozitářů. Proto bylo již koncem roku 2005 rozhodnuto darovat většinu uměleckých děl Nadaci Charty 77. Ta zabezpečí, aby se díla ze sbírky stala součástí pravidelné aukce uměleckých děl z majetku nadace. Získané prostředky pak budou poskytnuty Kontu Bariery na podporu handicapovaným spoluobčanům.

Pavel Duchek
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Fyziklání 2024 - výsledky

Jako každý rok se i letos dne 16. 2. 2024 v Praze na letňanském výstavišti PVA EXPO Praha konala mezinárodní týmová fyzikální soutěž s názvem Fyziklání. Organizátorem již 18.

Baterie vydrží 50 let bez dobíjení

Vědci v Číně sestrojili jadernou baterii, která dokáže vyrábět energii až 50 let bez dobíjení. BV100 od společnosti Betavolt je menší než mince a obsahuje radioaktivní izotop niklu, který ...

Unikátní izraelský chladicí systém v Hodoníně

Dosavadní průtočné chlazení elektrárny Hodonín vodou z řeky mělo hlavně v létě omezenou kapacitu. Po několikaměsíčním testu přešel do ročního zkušebního provozu nový chladicí systém.

Výběr střední školy: Plno mají i učiliště

Na střední školy míří početně nejsilnější generace za poslední léta. V loňském roce se tisíce žáků nedostaly ani na „učňák“.

Nanosatelit a horkovzdušný balón pro nouzové širokopásmové připojení kdekoli

Výzkumný tým katalánské univerzity navrhuje komunikační systém umožňující záchranným službám pracovat bezpečně v obtížných situacích.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail